שתף קטע נבחר

מה לעשות כשאין מזון כשר בטיסה?

חברות תעופה רבות, בעיקר זרות, שוכחות את ההתחייבות שלהן לספק אוכל כשר או צמחוני, וגורמות לנוסעים רבים לצום. הפיצוי שהן מציעות לאחר מכן מגוחך.

לח"כ נחום לנגנטל הגיעו לאחרונה מספר תלונות של נוסעים שומרי כשרות שיצאו לחו"ל במטוסים של חברות זרות, ולמרות שהזמינו מראש אוכל כשר גילו כשעלו על המטוס שההזמנה התפוגגה עם הרוח, ובפועל לא קיבלו מזון כשר.
על פי הנוהל המקובל, שומר כשרות או כל מי שמעוניין במזון מיוחד במהלך טיסה, למשל מזון צמחוני, אמור ליידע בכך את סוכן הנסיעות שמזמין עבורו את המזון הספציפי לטיסות בשני הכיוונים. מומלץ גם בעת אישור הטיסה חזרה לישראל לוודא שאכן האוכל הכשר הוזמן כיאות.
"המשמעות של תקלה לשומר הכשרות היא חמורה מאד, במיוחד כשמדובר בילדים" מסביר לנגנטל, שחווה לאחרונה את התענוג המפוקפק כאשר שב מנסיעת נופש באיטליה.
הבעיה קשה במיוחד בימים אלו, כאשר נוסעים מתבקשים להתייצב בשדות התעופה כמעט בכל העולם 3 שעות לפני הטיסה, מה גם שטיסות מתמהמהות ונדחות, וכך יכולה גם מה שאמורה להיות טיסה קצרה להפוך לפרויקט של צום רב שעות למי שנדון לבלות ללא מזון. זה מרגיז.
מהתלונות שהצטברו על שולחנו של ח"כ לנגנטל הבעיה חמורה במיוחד בצ'ארטרים לאנטליה ולמדינות ברית המועצות לשעבר. הפיצויים שמציעות חברות התעופה, אם בכלל, הם מגוחכים. בחברת "אליטליה", לדוגמה, הציעו לו פיצוי של 8 דולר לאדם לקנייה בדיוטי-פרי על הארוחות הכשרות שלא היו. כשפנה למינהל התעופה האזרחית בבקשה להטיל קנסות על חברות מועדות לזלזול בנוסעים שומרי כשרות, נאמר לו שהדבר אינו בסמכות המינהל. לנגנטל הגיש באחרונה הצעת חוק שתקנוס בשליש ממחיר הכרטיס כל חברת תעופה שהתחייבה לספק לנוסע אוכל כשר ולא עמדה בהתחייבותה.
ה"מועצה הישראלית לצרכנות" מברכת על הצעת החוק. אם כי מבקשת להבהיר שגם היום מתייחס החוק לבעיות מסוג זה. מדובר בהפרת חוזה שנכרת בין הצרכן למשווק. גם היום יכול הצרכן לתבוע את המשווק על הפרת החוזה ביניהם, ותביעות מהסוג הזה הוגשו הן לבתי המשפט לתביעות קטנות והן למוסד לבוררות שבשיתוף "התאחדות סוכני הנסיעות" ו"המועצה לצרכנות".
מה שחשוב לזכור, הוכחה בכתב חיונית לצורך תביעה משפטית, כי אז ההבטחה לאספקת אוכל הופכת לחוזה עם הצרכן לכל דבר. הזמנתם אוכל כשר? בקשו מהסוכן אישור הזמנה בכתב.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
תעודת כשרות. לדאוג שהזמנת המזון הכשר תצויין בכתב
מומלצים