שתף קטע נבחר

תרופות נגד שיעול: לא מחפשים מותגים

יצרניות ויבואניות התרופות משקיעות באחרונה מאמצים אדירים במלחמת פרסומות. למרות זאת, רוב הישראלים לא מבחינים בין מותג זה או אחר, ומוכנים להסתפק בכל דבר שירגיע את השיעול

מזג האוויר הסוער המאפיין את השבוע הנוכחי גורם, יש להניח, לצהלות שמחה בקרב יצרניות התרופות: יותר ישראלים יסבלו מהתקררויות ושיעולים למיניהן, וירוצו לבית המרקחת הקרוב לרכוש את הסירופ הראשון שיראו.
למרות מאמצי הפרסום המאסיביים של כל החברות בתחום, בחברת התרופות טבע טוענים שמודעות הצרכנים למותגים בתחום זה נמוכה, כמו גם היכולת להבחין בין סוגי השיעול השונים והתכשיר המתאים להם.
היצרניות והיבואניות, יש לציין, לא מתייאשות ומפציצות בשנים האחרונות בגל של פרסומות יצירתיות יותר או פחות, שמיועדות לגרום לכם ללכת אל הרוקח עם תרופה ספציפית בראש.

תרופות המדף מתכוננות למהפך

אם ברגע שהשיעול הראשון תוקף אתכם אתם משוכנעים שמדובר בשפעת, אתם ככל הנראה טועים. החורף מביא איתו אינספור כאבי גרון ושיעולים, וגם אם אכן חליתם במשהו - לא בטוח שזו שפעת. לדברי ד"ר שמואל גבעון, מומחה לרפואת משפחה בשירותי בריאות-כללית, יש להבחין בין כאבי גרון הנגרמים על-ידי חיידק (אנגינה) והם דלקתיים, לבין כאבי גרון ויראליים, שמהם סובלים רוב המבוגרים בימים אלה. מקור של כאבים אלו הוא בווירוסים, והם אינם מחייבים טיפול אנטיביוטי אלא טיפולים נקודתיים נגד כאבים ושיעולים.
התרופות נגד שיעול וכאבי גרון ויראליים מתחלקות בין לכסניות מציצה כמו סטרפסילס או קלגרון, מכייחים כמו מוקוליט או סולבקס וסירופים כמו סימפוקל.
רוב התרופות בתחום זה הן תרופות מדף (או.טי.סי). בפברואר אמורה ועדה במשרד הבריאות להחליט על העברת תרופות או.טי.סי מסויימות משטח בית המרקחת אל המדפים החיצוניים ברשתות הפארמים, כפי שמקובל בארצות-הברית (אך לא באירופה). מהלך זה דורש כבר עכשיו גישה חדשה, והיצרנים משקיעים יותר באריזות המושכות את העין ובאמצעי שיווק אטרקטיביים.

סוכריות מציצה

לכסנית המציצה המובילה בשוק היא סטרפסילס, המחזיקה בנתח שוק של 55%. משווקת את התרופה חברת אביק מקבוצת טבע, והיא מוצעת בטעמים שונים. באחרונה התוסף טעם לימון וצמחים ללא סוכר, לשומרי דיאטה ולחולי סוכרת.
לכסניות סטרפסילס לטיפול בכאבי גרון אמורות, לדברי החברה, להשפיע כבר לאחר דקה אחת ולא לאחר 16 דקות, כמו תכשירים אחרים. אריזת סטרפסילס שכולל 16 לכסניות ללא סוכר נמכרת ב-22.50 שקל.
חברת טבע מציעה לסובלים משיעול עם ליחה את סולבקס בטבליות )19.29 שקל( או בסירופ )22.40 שקל(, ולשיעול יבש - סימפוקל בגירסה לילדים או למבוגרים.
לסדרת מוקוליט של כ.צ.ט, המיועדת לטיפול בבעיות גודש וליחה, הצטרפו באחרונה לכסניות מציצה. עד כה כללה הסדרה סירופ וקפסולות בלבד.
הלכסניות בטעמי לימון-מנטה, דבש-לימון וטוטי-פרוטי. מחיר אריזת 18 לכסניות: 35.60 שקל, קפסולות 39.40 שקל וסירופ 21.30 שקל. יש גם מבצע ברשתות השיווק: מי שיקנו מוקוליט יוכלו לרכוש צעיף פליס אדום או שחור ב-4.99 שקל. עד סוף פברואר.
למוסין, טבלית מציצה להקלה מיידית על כאב גרון מבית נובארטיס, אמורה להרגיע כאבי גרון. הטבליות מוצעות בטעמי לימון ודובדבן, ונמכרות ב-29.40 שקל לאריזה בת 24 יחידות. עד ה-15 בחודש יש מבצע ברשת סופר-פארם: הרוכשים טבליות למוסין יקבלו זוג כוסות הארי פוטר חינם.
לכסניות גרוניקס מיוצרות על-ידי חברת ויטמדיק, ומשווקת גם על ידי שרותי בריאות-כללית. הלכסנית מכילה ויטמין סי ופרופוליס, ואמורה להתאים במיוחד למי שסובלים מדלקת גרון וצרידות. 28.80 שקל.
חברת בוארון מייצרת תכשיר לטיפול בצרידות ובשיעול יבש בשם הומאוווקס. זהו תכשיר הומיאופטי, המכיל 11 מרכיבים ואינו אמור לגרום לתופעות לוואי. לדברי החברה, הוא מתאים גם לקשישים, ילדים ונשים בהריון. 60 טבליות ב-39.90 שקל.

סירופים

סימפוקל של טבע, סירופ שאמור לדכא שיעול יבש, מחזיק בנתח-שוק של כ-11% ומתחרה בטוסוסדן, טוסופדרין וברוביטוסין. הסירופ משווק בטעמי פטל ודבש-לימון, והוא מאושר ללא מרשם כבר מגיל שנה. המחיר: 19.90 שקל. יש גם מבצע משותף לטבע ולסופר-פארם: הקונים סימפוקל יקבלו במתנה שפתון פרופוליס של יד-מרדכי. עד סוף ינואר.
יצרניות מוצרי הבריאות והמוצרים הטבעיים פעילות מאד בתחום השיעול וכאבי הגרון, ומציעות מגוון של חומרים טבעיים. יש לציין, שתכשירים אלו יקרים לרוב מהתרופות הרגילות.
מכוורת יד-מרדכי, המתמחה במוצרים על בסיס פרופוליס, מציעה תרסיס פרופוליס-אין לטיפול בכאבי גרון, בטעם מנטה או מסטיק, ב-38.90 שקל.
לילדים מציעה המכוורת סירופ שיעולי-קיד, המבוסס על תמציות צמחים ואבץ מועשר בדבש-הדרים ב-33.90 שקל ותרסיס פרופוליס-אין בטעם מסטיק ב-38.90 שקל. החידוש השנה: שיעולי-פורטה למבוגרים, להקלה על השיעול. הסירופ מכיל אכינצאה-פורפוראה, אסרולה העשירה בוויטמין סי וטימין, שלו אמור להיות אפקט אנטיספטי. 34 שקל.
חברת עדן מציעה סירופ צמחים בשם פלואנד, המיועד לטיפול בשיעול ובברונכיט. הסירופ מכיל ויטמין סי והוא משווק בטעם תפוז למבוגרים ובטעם מסטיק לילדים. מומלץ לשימוש מגיל שנתיים. 32.90 שקל.
בית-טבע-קל מציע את ברונכוקון, סירופ שאמור להקל על תחושת הצרידות והיובש בגרון ומרכך את מיתרי הקול. הוא מכיל צמחים כמו וורבסקום, סמבוק וטימין ומחירו 43 שקל. עוד בבית-טבע-קל: סי-חוסן, 60 טבליות נגד שיעול וכאבי גרון.
חברת התרופות מדיטק מציעה את סדרת ברונכולט, שמיועדת לטיפול בכל סוגי השיעול. היא כוללת 4 מוצרים: ברונכוקיד, סירופ חדש לילדים בטעם תות, לטיפול בשיעול (15.68 שקל(; ברונכו-די, סירופ נגד שיעול שאמור להקל על שנת הלילה, אינו מכיל סוכר אבל מכיל אנטי היסטמין (עלול להרדים ואסור לנהוג כשנוטלים אותו), ב-13.72 שקל; והסירופים ברונכולט-פורמה וברונכולט-פורטה, המכילים קודאין ומיועדים לשיעול חזק וטורדני. 16.33 שקל.
פלוריש, יצרנית תרופות ותוספי מזון ישראלית, מציעה את הרבליס-בי, סירופ להקלה על השיעול המיועד לתינוקות מגיל 6 חודשים. הסירופ מכייח ואנטיספטי ומכיל צמחי מרפא כמו טימין, עלי פרג וקנה סוכר חום. 29.50 שקל.
חברת הדס מציעה את דסימקס-שיעולית, סירופ לשיעול ללא סוכר המתאים גם לחולי סכרת. הסירופ מתאים לילדים מגיל שנה ולמבוגרים, ולא אמור לגרום לתופעות לוואי או נמנום. 36.20-30.90 שקל.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטרפסילס. מובילה בשוק
ברונכוקיד. מטפלת בכל סיוגי השיעול
שיעולי-קיד. עם דבש הדרים
מומלצים