שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לייזה דוליטל מראמה שבגליל

  מירה עוואד, ערביה מהכפר ראמה בגליל, תהיה לייזה דוליטל בהפקה החדשה של "גבירתי הנאוה" באופרה הישראלית. היא לא חושבת שלמוצאה היה חלק בשיקולי בחירתה, היא יודעת שמדובר בקרש קפיצה, היא לא חושבת על ריטה, קודמתה בתפקיד וכן, היא מתרגשת

  אחרי שכמעט כל מי שבבעלותה מיתרי קול בריאים התייצבה למבחנים לתפקיד לייזה דוליטל במחזמר "גבירתי הנאווה" באופרה הישראלית (120 נבחנות, ליתר דיוק), נבחרה לתפקיד צעירה אנונימית לחלוטין - מירה עוואד, ערביה נוצריה מהכפר ראמה שבגליל. עוואד בת ה-26 גברה בדרך על מתמודדות מוכרות וחזקות, בינהן מיכל ינאי, ליאת אחירון, חיה סמיר, עירית ענבי, שרית חדד ואחרות, והיא שתגלם את מוכרת הפרחים הפשוטה שהופכת מבת אשפתות לליידי, בהפקה שתעלה לבמה החל מה-22 ביוני.

  סינדרלה מהגליל

  סיפורה של עוואד - ממש כמו סיפורה של לייזה דוליטל - הוא מעין סיפור סינדרלה. היא נולדה בכפר הגלילי לאב רופא ואם שמוצאה מבולגריה. לדבריה, מאז ומתמיד חלמה לעשות מוזיקה. כנערה כתבה שירים ואף הקימה להקה, ובגיל 20 עזבה את הכפר כדי ללמוד מוזיקה בבית הספר "רימון" ברמת-השרון. לפני שלוש שנים השתתפה במחזמר בערבית "אד'קור" (אני זוכר), הפקה של תיאטרון אל'מידאן בנצרת, וכן בהפקה המוזיקלית "בדידות כפולה" בהפקת התיאטרון הערבי-עברי ביפו.
  למרות הפרסום לו זכו המבחנים לתפקיד, עוואד כלל לא ידעה על קיומם. "קיבלתי טלפון ממשה יוסף, המפיק, שאמר שהבמאי רוצה שאגיע לאודישן. לפני כן בכלל לא ידעתי שבכלל יש אודישנים. אני חושבת שגם אם הייתי יודעת לא הייתי ניגשת, פשוט בגלל שמעולם לא נגעתי בסגנון הזה קודם", היא אומרת.
  לדבריה, ההשתתפות בתפקיד הראשי ב"גבירתי הנאווה" ובמיוחד קיומו על בימת האופרה הישראלית, מרגשת אותה מאוד. "זה אתגר גדול והייתי אומרת אפילו קצת מפחיד בשבילי, במיוחד מפני שהוא שונה כל-כך משאר הדברים שעשיתי", היא אומרת בחיוך. "בדרך כלל נותנים לי תפקידים מאוד קשים ודרמטיים, אולי מפני שהפרצוף שלי מבקש תפקידים מהסוג הזה. זה סוג של תפקיד שחיכיתי לו, ותפקיד שהגיע בזמן".

  תנסה להיכנס לנעליה של לייזה, לא ריטה

  ההפקה הקודמת של "גברתי הנאווה" נודעה בזכות השתתפותה של ריטה בתפקיד לייזה. עוואד מספרת שלא זכתה לראות את ריטה על הבמה, ומההשוואה המתבקשת בין שתיהן היא מצליחה להתחמק: "לא ראיתי את ההפקה הקודמת פשוט מפני שהייתי מאוד קטנה. אני גם לא חושבת שאראה אותה. אני מנסה לא לחשוב על זה באופן שבו אתם מציגים את זה, כלומר אני לא נכנסת לנעליים של ריטה, אני מנסה להיכנס לנעליים של לייזה דוליטל. תאמינו לי שזה גדול מספיק".
  עוואד מספרת כי התגובה של החברים, המשפחה והשכנים בכפר חיובית למדי. "עשיתי כבר תפקידים בעבר ואני חושבת שבכפר מקבלים את זה כחלק ממי שאני, למרות שאני משוכנעת שהם עדיין לא באמת קולטים את סדר הגודל של ההפקה הנוכחית. בכל מקרה הם שם בשבילי והם תומכים בי מאוד". את השאלה האם בבחירתה לתפקיד היו מעורבים שיקולים פוליטיים, והאם העובדה שהיא ערבייה תוסיף למערך יחסי הציבור של ההפקה, היא מבטלת באדישות: "נניח שזה היה ככה, בכל מקרה בסופו של דבר הם היו צריכים מישהי שגם יודעת לשיר".
  עוואד לא מכחישה שהתפקיד, שכל-כך הרבה סלבריטאיות אחרות רצו בו, יכול להיות מנוף לא רע לקריירה. "המטרה שלי מעולם לא היתה להיות ידועה, אבל תמיד רציתי לעשות אמנות, לעשות את המוזיקה שלי. אז כן, אני רוצה לעשות תקליט. התחלתי ממוזיקה ורק אחר-כך עברתי לתיאטרון. בשבילי לייזה היא ניסיון נוסף".

  כמעט כמו לפני 16 שנה

  לצידה של עוואד בהפקה יככבו שחקנים מוכרים לצד מוכרים פחות. השחקן והבמאי עודד קוטלר יגלם את פרופסור היגנס, שייקה לוי יהיה אלפרד דוליטל, אביה של לייזה, אלכס אנסקי יגלם את חברו של היגנס, קולונל פיקרינג, אביבה מרקס תהיה גברת היגנס, עדי לב-ורטהיימר תהיה גברת פירס וישראל ארנסט יהיה פרדי הצעיר, שיתאהב בלייזה.
  את המחזמר, אותו תרגם לעברית דן אלמגור, יפיקו משה יוסף והאופרה הישראלית החדשה תחת שרביט הבימוי של מיכה לוינסון. יוסף, שהיה גם אחראי להפקה בכיכובה של ריטה, אחראי גם לרעיון לחדש אותה אחרי 16 שנים. הוא עניין בו את האופרה ויחד פנו לזמרת ריטה, כדי שתשקול לשוב לבמה. "לא ראיתי בשוק המסחרי מישהי שתוכל להחליף את ריטה", הוא מתוודה, "היא הסכימה להשתתף בהפקה החדשה ואנחנו התחלנו להריץ את הפרוייקט". בסופו של דבר מסיבות לא ברורות החליטה ריטה לוותר על השתתפותה בהפקה, אך מכיוון שכבר נמכרו מראש כ-6500 כרטיסים, הוחלט להמשיך גם בלעדיה.
  לצורך ההפקה הנוכחית עבר התרגום המקורי של אלמגור, שנכתב לפני למעלה משלושים שנה, שיפוצים והתאמות לשנת 2002, והתלבושות יגיעו - איך לא - מלונדון. עלות ההפקה מרשימה לא פחות, ולדברי משה יוסף מדובר על השקעה של 1.5 מיליון דולר. מחירי הכרטיסים ינוע בין 110-270 ש"ח.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום דלית שחם
  מירה עוואד. רק רציתי לשיר
  צילום דלית שחם
  צילום דלית שחם
  צוות השחקנים במחזמר
  צילום דלית שחם
  מיכה לוינסון. חוזר לאופרה
  לאתר ההטבות
  מומלצים