שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  החיים הם קונטרבס

  מיכאל טפליצקי מעניק לקהל המצומצם של "קונטרבס" שעה ועשר דקות מרגשות, מיואשות ונפלאות

  הכניסה למונודרמה "קונטרבס" מאת פטריק זיסקינד ובביצועו יוצא הדופן של מיכאל טפליצקי עוברת דרך אחורי הקלעים של תיאטרון "גשר" ביפו. ההצגה עצמה מתקיימת על הבמה, מהצד שבין המסך לאחורי הקלעים, מול קהל מצומצם של כמה עשרות צופים ברי מזל. טפליצקי ו"קונטרבס" זכו במקום ראשון בפסטיבל תיאטרונטו ועכשיו, לטובת כל מי שהפסידו את הפנינה התיאטרלית הזו, השכילו ב"גשר" להעלות אותה מחדש.
  מדובר במונולוג טרגי-קומי של נגן קונטרבס בתזמורת הסימפונית הממלכתית. שעה ועשר דקות בהן פורש טפליצקי בכשרון וברגש את האינטימיות האובססיבית שבבדידות. "אני מכיר אנשים שבפנים יש אצלם עולם מלא, אבל להוציא אותו החוצה אי אפשר", אומרת הדמות אותה מגלם טפליצקי, ואת העולם הזה הוא מצליח לקלף ולהגיש לקהל כמו היה יהלום בוהק. הוא מדבר על החיים, על המוזיקה, על הקונטרבס שמשתלט על חייו, אותו קונטרבס שדרכו הוא חי ודרכו הוא גם רואה את עצמו. הדמות משווה בין מבנה התזמורת למבנה החברה, מספרת בכנות מיואשת על האהבה הבלתי אפשרית לזמרת המצו-סופרן שעיוורת לקיומו, סגורה בתוך חדר אטום בתפר שבין מציאות לדמיון-שהופך-למציאות הקיומית בה הוא חי.
  הצגות יחיד הן משימה קשה, חושפנית ומאתגרת לכל שחקן, ומיכאל טפליצקי צולח את המשימה בגאון, ממש כמו הדמות אותה הוא מגלם. הקהל, למרות קרבתו הפיזית, לא קיים עבורו, והוא מתנהל בתוך חלל אטום. טפליצקי מצליח להקסים בניואנסים הדקים של תנועות גוף מינוריות ולהפנט את הקהל הודות לכשרונו וכמובן לבימוי המצויין של איגור ברזון. המחזה המבריק של זיסקינד הוא מחזה נטו, ממש כמו המשחק של טפליצקי, שכאשר רואים אותו ברור לך שבדיוק לכך התכוון המחזאי. סגנון ופירוטכניקה לא תמצאו כאן, אבל "קונטרבס" הוא ללא ספק בין הצגות היחיד הטובות שראה התיאטרון הישראלי בשנים האחרונות. הצגת חובה שמשאירה את הצופים ישובים בכסאות דקות ארוכות אחרי שהסתיימה.

  "קונטרבס" - 21 בינואר, שעה 20:30, תיאטרון גשר  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מיכאל טפליצקי. מגיש לקהל עולם פנימי
  מתוך ההצגה. האינטימיות האובססיבית שבבדידות
  לאתר ההטבות
  מומלצים