שתף קטע נבחר

הפלסטינים: צה"ל התנקש בחיי בכיר התנזים ראאד אל כרמי

ראאד כרמי, מראשי גדודי חללי אל אקצה, האחראי למספר רב של פיגועים בהם נהרגו ישראלים, נהרג היום מפיצוץ מטען. הפלסטינים מאשימים את ישראל בחיסולו ומבטיחים לנקום

ראאד אל כרמי, בכיר בתנזים בטול כרם, נהרג הבוקר (ב') מפיצוץ מטען. מקורות פלסטינים טענו כי חיסולו של אל-כרמי בוצע באמצעות יחידות מיוחדות שהפעילו את המטען מטווח קצר. על פי הפלסטינים, המטען הופעל ברחוב בעת שאל כרמי הלך בו.
הזרוע הצבאית של הפתח מאשימה את ישראל בחיסולו של אל-כרמי.
כוחות הביטחון הפלסטינים החלו בחיפוש אחר משתפי פעולה, בחשד שאלה סייעו לישראל לבצע את ההתנקשות. דובר צה"ל טרם הגיב רשמית לטענות. גורמי ביטחון אמרו כי "מדובר בתאונת עבודה". הגורמים גם הביעו "תמיהה" מכך שאל-כרמי הסתובב חופשי בטול כרם, שכן הפלסטינים דיווחו לאחרונה לאיחוד האירופי כי הוא עצור בכלא בטול כרם.

אחראי לפיגועים רבים

אל-כרמי הוא מראשי גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח בטול כרם. הוא ניצל בעבר לפחות מניסיון אחד לחסלו באמצעות ירי טילים על מכוניתו, לפני מספר חודשים.
בצה"ל אומרים כי אל-כרמי היה אחראי לרצח שני המסעדנים הישראלים, מוטי דיין ואתגר זיתוני, בטול כרם - בתחילת האינתיפאדה. השב"כ מייחס לאל-כרמי גם את הפעלת המחבל המתאבד שהתפוצץ סמוך לשער אפרים ב-5 לדצמבר. עוד מיוחסים לו פציעתה של שוטרת מג"ב, חני אברמוב, ורצח קצין צה"ל ופציעת חברתו בפיגוע ירי ליד קיבוץ בחן. (על תגובת המשפחות - בקישורים מימין).
מצה"ל נמסר כי רואד כרמי פועל תחת אחריותו הישירה של מרואן ברגותי, ראש התנזים בגדה. הוא היה מעורב גם בפיגועים בהם נהרגו צבי שלף, תושב מבוא דותן, דני יהודה, תושב חומד, אלי נאמן תושב בני ברק, דב רוזמן תושב נתניה, ליד הכפר זיתא, חנניה בן אברהם, תושב אלעד, והחייל יניב לוי.
יש לציין כי ישראל שבה ואמרה בשבועות האחרונים כי היא תתנקש בחייו של כל מי שיוגדר כ"פצצה מתקתקת", כאשר יהיה מידע כי הוא בדרכו לבצע פיגוע. עם זאת, בשבועות האחרונים נמנעה ישראל מביצוע התנקשויות וניסיון ההתנקשות האחרון היה לפני כחודשיים בחברון, ובמהלכו נהרגו שני ילדים.

גדודי חללי אל-אקצה: "הנקמה תהיה כואבת"

ארגון גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפת"ח, הבטיח אחר הצהרים לנקום את חיסולו של אל-כרמי. בהודעה שהוציא הארגון מובטחת "נקמה, נקמה, נקמה, הרס מול הרס והרג מול הרג". הארגון מבהיר בהודעתו, כי "הביזיון שמכונה 'הפסקת האש' מבוטל, מבוטל מבוטל". הארגון פונה לעם בישראל, ומבהיר כי לא ייהנה עוד מביטחון, כאשר האחריות לכך, על פי הארגון, מוטלת על שרון וממשלתו.
בהודעת הארגון נאמר, כי עם חיסולו של אל-כרמי "פתחה ישראל על עצמה את שערי הגהינום". בהודעה נאמר, כי "הגדודים מחוייבים לקונצנזוס הלאומי ולהחלטות ההנהגה הפלסטינית, אולם כשישראל מוסיפה להרוס ולהרוג, הם אינם יכולים להישאר ללא תגובה". עוד נאמר בהודעה, כי "האימה בדרך, ההרג בדרך, התגובה בדרך והכאב בדרך. לא נרבה בדיבורים, והמעשים יבואו בקרוב מאוד", לשון ההודעה.
בסיום ההודעה מצורפת הבהרה, לפיה "אם גדודי אל-אקצה מבטיחים, הם נוהגים לקיים את דבריהם".
בכירים ברשות הפלסטינית מאשימים את הממשל האמריקני, כי בכך שהצדיק את הפעולה ברפיח, נתן אור ירוק לחידוש מדיניות החיסולים והרס הבתים. חאתם עבד אל קאדר, מראשי הפתח, אמר כי חיסולו של ראאד אל-כרמי והמשך הריסת הבתים ברפיח ובעיסאוויה לא יעברו ללא עונש מתאים: "ישראל מזמינה תגובת נגד קשה וכואבת מצדנו".
לדבריו, ישראל צועדת לכיוון הסלמה מתמשכת, וככל שהפלסטינים מרגיעים את השטח ישראל רק מסלימה "ולכן העמדה הפלסטינית ושמירה על איפוק ומניעת התגובות נגד ישראל היא עמדה מגוחכת ואנו נצטרך להחליט בזמן הקרוב ביותר על הערכת מצב מחודשת".
דוברת הליגה הערבית, חנן עשראווי, אמרה כי שרון מתעקש להנהיג "מדיניות של מאפיה ומדובר בהתנהגות בלתי מוסרית המנוגדת לחוק הבינלאומי".
השייח' חסן יוסף, מראשי תנועת החמאס, אומר ל-ynet, כי אסור לעם בישראל להטיל את האחריות על הפלסטינים, כאשר אלה יגיבו לפשעים הישראליים. "האחראי הוא הכיבוש וממשלת ישראל שמסלימה שוב פעם את מדיניותה כל פעם שיש דיבורים על חידוש המו"מ וחזרתו של זיני לאזור", אמר. יוסף אומר כי תנועת החמאס עדיין מחוייבת להפסקת פיגועי ההתאבדות בשטח ישראל וירי פצצות המרגמה, אולם לדבריו, ייתכן שלאור ההתפתחויות האחרונות, תחליט הזרוע הצבאית להעריך מחדש את מדיניותה.
עבד אל ווהאב שחאדה, מראשי גדודי חללי אל-אקצה, אמר בשיחה לתחנת הטלוויזיה הקטארית "אל-ג'זירה", כי תנועתו תדע כיצד להגיב על חיסולו של ראאד אל-כרמי ולפגוע בסייענים הפלסטינים שעזרו לישראל לחסלו. עם זאת, ציין שחאדה כי התנזים מחויב להחלטת ערפאת על הפסקת האש.

מחאות בשמאל

סיעת חד"ש גינתה את "חיסולו של ראאד אל-כרמי" ואמרה כי "מדיניות החיסולים פותחת פתח להזמנת פיגועים ולדרדור נוסף של המצב".
ח"כ זהבה גלאון (מרצ) אמרה כי "הרצח של המסעדנים משינקין הוא נורא וכל רצח הוא נורא בעיני, אבל לא ייתכן שמדינת ישראל ממשיכה במדיניות של חיסולים. האנשים שאחראים לרצח היו צריכים להיעצר על ידי הרשות הפלסטינית, אבל לא ייתכן שמדינת ישראל מוציאה להורג ללא משפט וכל חיסול כזה הרי מוביל לחיסול הבא נגדנו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ערוץ 2
ראאד כרמי. נקמה על חיסולו?
צילום ערוץ 2
מומלצים