שתף קטע נבחר

האליפות מתחילה בהייזל

משחק הפתיחה בין שבדיה ובלגיה ייערך היכן שנהרגו 39 אוהדים לפני 15 שנה

משחק הפתיחה של יורו 2000 בין שבדיה לבלגיה המארחת ייערך מחר באצטדיון "המלך בודווין" בבריסל. לפני 15 שנה נקרא האצטדיון בשם "הייזל", ושם נערך ב-1985 משחק הגמר של גביע אירופה לאלופות בין יובנטובס לליברפול.
משחק הגמר של שנת 85` נכנס להיסטוריה העצובה של הכדורגל בגלל המאורעות שקדמו למשחק. אוהדים מאנגליה ואיטליה החלו בקטטה ענקית, שבמהלכה נרמסו ונמחצו אוהדים ביציעי העמידה באצטדיון. המשטרה וכוחות ההצלה לא הצליחו להרגיע את הרוחות, וכשהתפזר האבק נספרו על הדשא גופותיהם של 38 אוהדים איטלקים ושל אוהד אנגלי אחד. השנים היו השנים הרעות של החוליגניזם בכדורגל האנגלי, ופיב"א החליטה להרחיק את הקבוצות האנגליות ממפעלים אירופיים לתקופה של שבע שנים. רק בשנת 93` חזרו קבוצות מהליגה האנגלית לאירופה.
בגלל האירועים הקשים, המשחק עצמו החל באיחור של למעלה משלוש שעות. זביגנייב בונייק, החלוץ הפולני של יובנטוס, הבקיע בפנדל את השער היחיד במשחק, ויובנטוס זכתה בגביע. בימים שלאחר המשחק התעורר דיון האם היו צריכים לשחק את המשחק באותו הערב או לדחותו למועד אחר. מישל פלטיני, ששיחק ביובנטוס באותו משחק, אמר לאחרונה כי לא יעיז לדרוך עוד באצטדיון, גם חמש-עשרה שנה אחרי המשחק ההוא, וגם לאחר ששונה שמו של האצטדיון.
בנסיבות מסוימות יכולה נבחרת אנגליה למצוא את עצמה משחקת באצטדיון "המלך בודווין" ברבע הגמר של יורו 2000, והדבר האחרון שבבלגיה היו רוצים לראות זה את הקהל האנגלי משתולל באותו אצטדיון שבו שמו יצא לשימצה. את התמונות הללו כל אירופה מנסה לשכוח.

לפנייה לכתב/ת
מומלצים