שתף קטע נבחר

הרוג וכ-155 פצועים ונפגעי הלם בפיגוע בירושלים

בפיגוע נהרג פנחס טוקטלי, בן 81 מירושלים. בבתי החולים בעיר נותרו הבוקר 20 פצועים, שניים מהם במצב קשה

בבתי החולים בירושלים נותרו הבוקר (יום ב') 20 מפצועי הפיגוע שהיה אתמול ברחוב יפו בעיר, מצבם של שלושה עדיין מוגדר קשה.
בבית החולים ביקור חולים מאושפזים עשרה פצועים, בהם שניים במצב קשה אך יציב, שניים בינוני והיתר קל.
בבית החולים הדסה עין כרם מאושפזים שלושה פצועים, בהם אחד באורח קשה, פצועה בינוני ופצועה קל.
בבית החולים הדסה הר הצופים מאושפזים שלושה נפגעי הלם ובבית החולים שערי צדק מאושפזים ארבעה פצועים - שניים באורח בינוני ושניים קל

המבצעת: מחבלת מתאבדת

את הפיגוע ברחוב יפו בעיר סמוך לשעה 12:15 (יום א'), ביצעה מחבלת מתאבדת. בזירת הפיגוע נמצאו שתי גופות, של גבר ואשה, ותחילה לא היה ברור מי מהם היה המחבל המתאבד. מאוחר יותר התברר כי מחבלת היא שביצעה את הפיגוע.
מקורות פלסטיניים מסרו כי המחבלת היא סטודנטית באוניברסיטת א-נג'אח בשכם. לדברי המקורות, המחבלת בשנות ה- 20 לחייה, לא השתייכה לארגון טרור.
מאז תחילת האינתיפאדה יצאו מאותה אוניברסיטה שישה מחבלים. האוניברסיטה נשלטת בידי החמאס. לאחר הפיגוע בסבארו הוצגה שם תערוכה ובה דגם של המסעדה הפגועה.

מטען בעל עוצמה גדולה

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב מיקי לוי, פונה לבית החולים "ביקור חולים", מיד לאחר הפיגוע, כשהוא סובל מהתקף לב. מבית החולים נמסר כי מצבו יציב (ידיעה על מצבו של לוי - בקישור מימין).
הפיגוע היה בבניין העמודים, לא רחוק ממסעדת סבארו שנפגעה בעבר בפיגוע. מדובר באיזור שבו היו באחרונה פיגועים רבים, ורק לפני ימים אחדים היה בו פיגוע ירי גדול בו נהרגו שתי נשים.
המשטרה מעריכה כי המטען שבו השתמשה המחבלת היה בעל עוצמה גדולה.
שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, אמר כי נמנע אסון כבד יותר, כיוון שלא כל חומר הנפץ שהיה במטען התפוצץ.

העדים: "פתאום היה כדור אש"

יהונתן, עד ראייה, סיפר כי הפיצוץ היה ליד חנות נעליים במקום, וסיפר כי: "יש פה הרס עצום. כל הנעליים עפו מחוץ לחנות. תאי הטלפון במקום מנופצים". המשטרה חסמה את הרחוב לתנועה ופתחה בסריקות אחר מטענים נוספים.
רבקה, מוכרת בחנות "פריימן את ביין", שבסמוך אליה התפוצצה המחבלת המתאבדת, אמרה: "כל הנעליים נפלו מהמדפים ונהיה חושך בחנות. אני לא נפצעתי אבל ראיתי עובד אחר בחנות שנפצע ומשכתי אותו החוצה".
יצחק מזרחי, נהג אגד, נסע בקו אוטובוס 21 ושימשת האוטובוס שלו נופצה. "הגעתי לתחנה והיה אור אדום, פתאום אני רואה את המחבל רץ מלפני ויוצא מאחורי עמדת לוטו והוא פוצץ את עצמו על אנשים, והיה כדור אש".
שמחה כהן, עובדת בחנות "אופנת רות", נפצעה באורח קל וסיפרה בבית החולים: "הייתי בקומה למטה עם קליינטית, פתאום הכל התפוצץ ונהיה עשן, לא ידענו לאן ללכת, כל הזכוכיות נפלו על הראש שלנו, זה היה נורא, צריך להפסיק את הדבר הזה, ששרון יעשה לזה סוף".
רותי מרציאנו ומור חבושה, תלמידות תיכון בנות 15, סיפרו: "היינו באופנת שאול, ואז שמענו את הפיצוץ. היה שם חייל שרבע דקה קודם לכן שאלנו אותו למה יש מלא משטרה ואבטחה ושאלנו נכון יש כאן מחבל? הוא ענה לנו 'תלכו הביתה' ואז היה הפיצוץ".

"לא ניתן לחסום הרמטית את העיר"

השוטרים בעיר היו בכוננות גבוהה בימים האחרונים בשל התרעות לפיגועים, אבל לא ניתן לחסום את העיר לחלוטין", אמרו במשטרה בתגובה לפיגוע. ניצב מיקי לוי, מפקד מחוז ירושלים, אמר לפני שפונה לביה"ח, כי בין הנפגעים יש ככל הנראה גם שוטרים שהוצבו במרכז רחוב יפו על מנת להגן על התושבים. הוא הוסיף: "גם אם ניקח את כל השוטרים של מחוז ירושלים ושל משטרת ישראל וניתן להם לאחוז יד ביד לא נצליח לעצור הרמטית את הכניסה של המחבלים מקו התפר".
גורמים מדיניים בירושלים אמרו בתגובה ראשונית לפיגוע, כי "ערפאת אחראי ישירות לפיגוע". חברי הממשלה קיבלו עדכונים על המתרחש מיד לאחר סיום ישיבתה השבועית. יועצו של שרון, רענן גיסין, אמר כי "ערפאת מעודד טרוריסטים לבצע פיגועי התאבדות".

"ערפאת לא מוכן להתעמת עם ברגותי"

ראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי פרקש, אמר בסקירה ביטחונית לפני שרי הממשלה, כי עראפת אינו מוכן להתעמת עם ברגותי "ובכך קיבל התנזים אור ירוק לביצוע פיגועים בתוך ישראל". לדבריו: "הציפייה של ערפאת להתגייסות בינלאומית וערבית היא לשווא, הלגיטימציה של עראפת בזירה הבנלאומית נמצאת בשפל חסר תקדים".
הרשות הפלסטינית גינתה את הפיגוע. בהודעה שפורסמה בעזה נאמר כי "הרשות הפלסטינית מגנה בחריפות את פיגוע ההתאבדות נגד אזרחים ישראלים בירושלים". הרשות קראה לארה"ב לשגר מייד לאזור את אנתוני זיני.

עיריית ירושלים פתחה מוקד מידע בטלפון: 1255023106

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
מטפלים בנפגעים
צילום איי פי
צילום איי פי
אזור הפיגוע
צילום איי פי
מפת האיזור
מומלצים