שתף קטע נבחר

ילד בדואי בן 7 - גאון המתמטיקה של הנגב

אמיר אבו פריחה, בדואי המתגורר בעומר, פותר שאלות מתמטיות ברמת אוניברסיטה – אבל לרוב לא יודע להסביר איך הוא עושה זאת

קוראים לו אמיר אבו פריחה. הוא בדואי, בן שבע, לומד בכיתה ב', והוא משגע את כל חובבי המתמטיקה של אוניברסיטת בן גוריון, כי הוא מצליח לפתור שאלות ובעיות שגם סטודנטים מבריקים לא מצליחים לפצח.
לאוניברסיטת בן גוריון יש מועדון מתמטיקה, שבו לומדים מאות בני נוער מכל רחבי הנגב. למועדון, שאותו מנהלת ד"ר מירי עמית, מגיעים ילדים מכיתות ה' עד י"א, הפותרים ביחד בעיות ותרגילים מסובכים.
בין ותיקי המועדון, שבעלויות הפעלתו משתתפת קרן רש"י, נמצאת משפחת אבו פריחה, המתגוררת ביישוב עומר. האב מהנדס, האם מורה ביישוב הבדואי תל שבע. מאז שהיו ילדיה קטנים, נהגה האם להביא הביתה חוברות במתמטיקה, וכך, שלוש הבנות הגדולות פיתחו מיומנויות בתחום, ועם הגיען לכיתה ה' צורפו למועדון המתמטי של האוניברסיטה.
אבל אז קרה דבר מעניין - בעיות שהילדים הגדולים לא הצליחו לפתור, דווקא אמיר הקטן פתר. הוא לא תמיד ידע להסביר את מה שעשה, אבל השורה התחתונה – הפתרונות – היו נכונים.
האחיות סיפרו על כך לד"ר עמית, והיא הסכימה לתת לו הזדמנות. לפני כחצי שנה הוא ניגש לבחינות הקבלה למועדון, שבהן השתתפו אלף ילדים בגילאים שונים, בבחינות היתה שאלה אחת קשה במיוחד, שרק ילד אחר פתר: אמיר.
מאז, הוא הולך בכל שבוע לשיעור במועדון, רושם בכתב יד ילדותי את השאלות ואת הפתרונות, וכשהוא צריך לכתוב משהו על הלוח הוא נעזר בכיסא. כשנשאל על יכולתו המיוחדת הוא רק אומר: "אני אוהב חשבון".
לא מכבר הוא השתתף בתחרות הארצית למתמטיקה של חברת "אורנג'", והגיע לשלב הסופי שבו נשארו 16 אנשים מתוך אלפים שהשתתפו בתחרות בכל הארץ. למנכ"ל המועדון, יוסף חפץ, אין ספק שבשנה הבאה, כשיחול שיפור בכושר הבעה של הילד, הוא יזכה בקלות במקום הראשון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום מאיר אזולאי
גאון בחשבון. אמיר אבו פריחה
צילום מאיר אזולאי
מומלצים