שתף קטע נבחר

הסייען התפוצץ ופגע במאבטחי השב"כ

סייען של השב"כ התפוצץ במכונית מסחרית בה היו שני מאבטחים של השב"כ שהגיעו לפגוש אותו. השניים פונו לבית החולים "מאיר" במצב קל-בינוני. המחבל נהרג. ההערכה: המחבל הסתיר את המטען בחלציו - ולכן אנשי השב"כ לא גילו אותו. אנשי השב"כ ניצלו משום שפעלו לפי ההנחיות והיו ממוגנים היטב

שני מאבטחים בשב"כ נפגעו אתמול בבוקר (יום ד') באורח קל-בינוני בניסיון חיסול שביצע סייען פלסטיני.
המחבל המתאבד שעבד כסייען של השב"כ הגיע לפגישה עם השניים סמוך לשעה שמונה בבוקר, באזור מחסום טייבה המפריד בין העיר טייבה לאזור טול כרם.
על פי הנוהל המחייב בדקו אנשי השב"כ את הסייען בדיקה גופנית, על מנת לוודא שאין על גופו נשק. ואולם המחבל החביא מטען באזור חלציו. לאחר הבדיקה נכנסו השלושה לרכב המסחרי של אנשי השב"כ, כשהסייען יושב מאחור עם אחד מהם.
בדרכם למקום המפגש במשטרת טייבה, שם אמורה היתה להתקיים השיחה בין הסייען לבין הרכז המפעיל אותו, הפעיל הסייען את המטען - ונהרג. שני אנשי השב"כ נפגעו באורח קל עד בינוני בלבד. צורת הנחת המטען בין רגליו של הסייען מנעה פיצוץ גדול יותר.
ככל הידוע לא מדובר בסייען ותיק של כוחות הביטחון, וזו אחת הפגישות הראשונות שלו עם אנשי שב"כ. אחד מכיווני החקירה הוא שכבר כאשר הסייען הציע את עצמו לשב"כ, הוא התכוון לפגוע במפעיליו.

עד ראייה: "הפצועים סבלו מכוויות"

תושבים שמתגוררים ביזור אמרו כי הפיצוץ היה חזק מאוד ונשמע היטב בכל רחבי האיזור. סאלם מסראווה, עד ראייה תושב טייבה המתנדב במשר האזרחי, היה במרחק של כחמישים ממקום הפיצוץ. "הייתי בדרך לטייבה, שמעתי פיצוץ אדיר וראיתי שהרכב עולה באש", הוא סיפר ל-ynet, "רצתי למקום וראיתי את שני הפצועים, שטופלו כבר על ידי חובשים שהגיעו למקום. אחרי כמה דקות התפוצץ גם מיכל הדלק. שני הפצועים היו מחוץ לרכב והם סבלו מכוויות. תוך כמה דקות הגיעו מכבי האש שכיבו את הרכב והמשטרה".

"הוכחנו את יכולתנו"

ארגון הפתח נטל את האחריות לפיגוע ומקורות פלסטינים מסרו כי "הוכחנו שאנחנו יכולים לפגוע בכוחות הביטחון הישראליים כשאנחנו רוצים". לדבריהם, המחבל הוא מוראד אבו אל עסל בן 22 מהכפר ענבתה שליד טול-כרם.
גורם ביטחוני בכיר בקרב הפלסטינים אמר ל-ynet כי להערכתו פעל אבו אל-עסל מטעם החמאס או הג'יהאד האסלאמי, והיה אמור לשמש כ"חפרפרת" של השב"כ באחד משני הארגונים הללו. יש לציין שגם ארגון "גדודי אל-קודס", הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, נטל אחריות לפיגוע.

מקרים קודמים

זוהי הפעם השנייה במהלך אינתיפאדת אל אקצה בה פוגע סייען פלסטיני במפעיליו הישראליים. בחודש יוני 2001 נרצח קצין תפקידים מיוחדים ביחידה 504 של חיל המודיעין סא"ל יהודה אדרי (45) בידי סייען שלו בשם חסן אבו שעירה, שהגיע למפגש חמוש באקדח ולא נבדק בקפידה על ידי המאבטחים לפני שהתקרב אל המפעיל. עקב האירוע נערכו תחקירים בחיל המודיעין ובעקבותיהם רועננו נהלי האבטחה של מפגשים עם סייענים ומקורות מודיעיניים. אחד הנהלים קבע כי המקור לא יתקרב למפעיל הישראלי לפני שייבדק כיאות.
בניגוד למפעילי הסוכנים של אמ"ן, רכזי השב"כ אינם נפגשים עם מקורותיהם במקום מוסכם, על מנת שאלה לא יפתיעו וינסו לפגוע ברכזים. מאבטחים של השב"כ אוספים את הסייענים, בודקים אותם ומביאים אותם לפגישה עם הרכזים. הרכז עצמו אינו משתתף בפגישה עם הסייען על מנת לא להיפגע במהלכה, וכן כדי לא לפגוע ביחסי האמון ובאווירה הנוחה שאמור הרכז ליצור בקשר עם המקור. הנהלים גובשו כלקח מרצח שני אנשי שב"כ בשנות ה-90 במהלך פגישה עם מפעיליהם.
באחד המקרים נרצח הרכז חיים נחמני בינואר 93' בדירת מפגש של השב"כ בירושלים על ידי הסוכן מאהר אבו סרור. באוקטובר 94' נרצח הרכז נועם כהן שנסע למקום המפגש עם הסייען שלו מצפון לירושלים. הסייען ירה לעברו ממארב עם כמה מחבלים נוספים סמוך למקום המפגש והרגו.
בשנת 80' נרצח רכז השב"כ משה "מוסה" גולן כאשר פגש את הסוכן שלו בדירת מפגש בנתניה. הסוכן, ג'סן אל חבש, זרק גרגירי פלפל לעיניו של גולן ורצח אותו בדקירות סכין. בספטמבר 72' נפצע קשה איש המוסד צדוק אופיר כאשר סוכן שהפעיל ירה בו בפגישה בבית קפה בבריסל. בשנת 73' נרצח קצין איסוף אחר של המוסד ברוך כהן במדריד ובשנת 84' נרצח רכז השב"כ זאב גבע בלבנון במהלך פגישה עם סוכן.

בכתיבת הידיעה השתתפו עלי ואקד ואטילה שומפלבי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ראובן שוורץ, ידיעות אחרונות
הרכב שהתפוצץ
צילום ראובן שוורץ, ידיעות אחרונות
צילום רויטרס
המחבל המתאבד
צילום רויטרס
מומלצים