שתף קטע נבחר

היום שבו מת הכדורסל

הכדורסל היה המשחק הקלאסי לבניהם של החלוצים מקיבוצי עמק יזרעאל. הוא דרש מעט כוח אדם ומשאבים, והרבה רוח קבוצתית והקרבה, מצרכים שהיו בשפע באותה סביבה. שחר בן הלוי חוזר ללילה הקר שבו הוצב גביע המדינה בחדר האוכל של קיבוץ גבת

להיסטוריה יש פנים, שמות ותאריכים. ההיסטוריה של הכדורסל הישראלי השתנתה בלילה הקריר של ה-18 במרץ 1976. באותו ערב התקיים גמר גביע המדינה בכדורסל בהיכל ביד אליהו. הפועל תל אביב הפסידה את המשחק בתוצאה 90:76, לקבוצה בשם גבת/יגור, חבורת לוחמים ילידי ישראל שגדלו בשדות עמק יזרעאל. באותו ערב הירואי הייתה גבת/יגור לקבוצה הראשונה מחוץ לתל אביב שזוכה בתואר בכדורסל הישראלי. היסטוריה.

תהליך

הזכייה של גבת/יגור בגביע המדינה הייתה תוצאה של תהליך שהתחיל שנים לפני כן. הכדורסל החל להתפשט ברחבי ארץ ישראל בשנות הארבעים. הוא נקלט מצוין בקיבוצים משום שהוא דרש מעט כוח אדם ורוח קבוצתית, והתאים בדיוק לבנים של החלוצים. כשהליגה הישראלית נולדה, ב-1954, שיחקו בה רק שתי קבוצות מהקיבוצים, מעיין ברוך וגבע. הדומיננטיות תמיד הייתה שייכת לקבוצות מהערים הגדולות, שלהן היו יותר שחקנים ויותר אמצעים. אבל הכדורסל הקיבוצי ייצג את רוח ארץ ישראל הישנה. ב-67, כשהליגה חגגה בר מצווה, מתוך 14 קבוצות בליגה, חמש ייצגו קיבוצים. יותר משלושים אחוז.

אולסטאר

אחרי מלחמת ששת הימים החלו להגיע לישראל ראשוני המתאזרחים. אמריקאים שבאו לעשות עלייה. חלק מהקיבוצים ספגו אבדות בשדות הקרב, כוחם נחלש. בסוף עונת 69 ירדו הפועל משמר העמק והפועל גבת לליגת המשנה. הפועל יגור ירדה עונה קודם. ראשי הכדורסל בעמק יזרעאל התכנסו לישיבה והחליטו לאחד כוחות תחת קבוצה אחת שתענה לשם גבת/יגור. האולסטאר של עמק יזרעאל. גבת/יגור התגלתה כקבוצה מופלאה, הן באיכות החומר האנושי והן ברמת הכדורסל. זה לא הפתיע שטובי המאמנים של אותה תקופה היו מוכנים לנסוע שעות ארוכות בכבישים המשובשים של אותם ימים רק כדי לאמן את החבורה הזאת.

איכות

מאחורי הקווים עבדו שם אלברט חמו, שמואל "סם הקוסם" יעקובסון, שמעון "צינגה" שלח (אבא של אמיר), רני כהנא ואחרים. את הקבוצה ניהל חבר קיבוץ גבת וסגן יו"ר איגוד הכדורסל ואליש מלכין ז"ל, שעליו אמר פעם שמלוק מחרובסקי מהנהלת מכבי תל אביב: "זה הבחור היחיד ממרכז הפועל שהייתי מוכן להעביר למכבי, יש לו אופי דומה לשלנו". הקבוצה שיחקה חצי עונה במגרש בגבת וחצי עונה במגרש ביגור. בעונה הראשונה שלה (72) היא סיימה במקום השני אחרי מכבי תל אביב. בשש שנות קיומה סיימה גבת יגור עוד פעמיים במקום השני ופעמיים במקום השלישי, רק בעונה אחת ירדה למקום השישי בליגה.

כוכבים

על האספלט כיכב הרכז איתמר מרזל מיגור, ששיחק תמיד עם חולצה לבנה מתחת לגופייה כדי להסתיר כוויות שכיסו את פלג גופו העליון כתוצאה מתאונה. לצדו צלף אור גורן ממשמר העמק, שאביו פוטו היה מראשוני הכדורסל בישראל. עירה הררי מגניגר היה קולע מטווח השלוש שאז עוד לא היה קיים. מתחת לסלים נלחמו הסנטר הבלתי ניתן לעצירה גבי טייכנר (203 סנטימטר) מניר דוד, ובוזי ינאי מנהלל, שניחן בידיים ממשי שהפכו אותו לאחד מגדולי הכדורסלנים בישראל.
את הסגל השלימו טל יזרעאלי ובארי שיפמן מגבת ביחד עם יעקב בן יהודה מאלונים, שמי זסלבסקי מיגור וגור בן דוד, שהיה טייס מבסיס חיל האוויר ברמת דוד. החבורה הזאת הפכה לקבוצת כדורסל הומוגנית ולוחמנית. ב-75, כאשר המשחקים הועברו לאולם הגורן בקיבוץ מזרע, קיבלה הקבוצה הזאת גם בית אמיתי. היכל שאיפשר לתהילה להיכנס בשעריו.

מהפך

כבר בעונת 75 העפילה גבת/יגור לגמר גביע המדינה, אולם נכנעה למכבי תל אביב העדיפה 89:74. בעונה הבאה התהפך הגורל. בשמונה בינואר 76 שיחקה מכבי בגביע אירופה מול ריאל מדריד. המאמן האמריקאי של מכבי, פרד דוילי, התרברב כי הוא הולך להשיג ניצחון היסטורי על אדמת ספרד, אולם מכבי ספגה את התבוסה הגדולה ביותר שלה, 125:78, ודוילי אפילו לא חזר לישראל. הוא היה המאמן הראשון שמכבי פיטרה. ארבעה ימים מאוחר יותר יצאה מכבי למשחק חוץ בגורן, במסגרת רבע גמר הגביע. המקומיים שיחקו ללא בוזי ינאי, שהתאבל על סבתו שנפטרה בבוקר המשחק. על הפרקט התחוללה דרמה רותחת כשיעקב בן יהודה משתק את לו סילבר ואור גורן מחזיר צליפה על כל קליעה של מיקי. בתום ארבעים דקות נרשמה ההיסטוריה בלוח התוצאות, 66:69 למקומיים. מכבי הודחה מהגביע.

גביע

בחצי הגמר גברו נערי העמק בקלות על הפועל פתח תקווה, וב-18 במרץ ניצחו את הפועל תל אביב ביד אליהו. האוטובוס הצוהל נחת בחצות הלילה על הדשא שמול חדר האוכל של קיבוץ גבת. הגביע עבר מיד ליד בין עשרות האוהדים הצוהלים שהתכנסו שם למרות הקור העז שכל כך אופייני ללילות העמק. בהמשך החודש נדד הגביע מקיבוץ לקיבוץ. הוא הוצב בחדר האוכל והחברים היו מתבוננים בו בשעה שהיו מורחים לחם שחור במרגרינה. הגביע היה הוכחה לצדקת קיומם, הם היו על המפה.

שקיעה

עונה מאוחר יותר החתימה מכבי את אולסי פרי ולקחה את גביע אירופה עם שישה ילידי ארצות הברית. הכדורסל הישראלי הוצף בזרים ומתאזרחים, גבת/יגור התפצלה ב-79 והמשיכה להתגלגל בין הליגות עוד כ-15 שנה עד שנפטרה סופית. הקבוצות החדשות שייכות לערים שאין בהן שום מסורת כדורסל, לאוהדים שלהן אין שום זיקה אליו. הכדורסל הישראלי התנתק מהשורשים שלו, ולכן כל רוח קלה מאיימת למוטט אותו. תזכרו את זה מרפרפים על תוצאות ליגה א' בעיתון של יום שלישי, תעיפו מבט נוסף על הפועל קישון. מאחורי השם הזה מסתתרת האימפריה הטבועה הראשונה של הכדורסל הישראלי. שם הכל התחיל ושם הכל נגמר.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
בועז "בוזי" ינאי מנהלל, בעל הידיים ממשי
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים