שתף קטע נבחר

ברק: "כנראה שאין פרטנר לשלום"

ראש הממשלה אמר שאם הפלסטינים לא יפסיקו את האלימות ביומיים הקרובים, הוא יראה בזה הפסקה של המו"מ, ויורה לצה"ל לפעול בכל האמצעים. ברק אמר כי ישראל רואה בחיזבאללה, בסוריה ובלבנון את האחראיות לשלום החיילים שנחטפו. לדבריו, הוא ישקול להרחיב את בסיס הממשלה

ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר ביום שבת כי "מתגבשת היום תמונה שאין כנראה פרטנר לשלום. האמת הזאת היא אמת כואבת - אבל זו האמת ועלינו להתייצב בפניה בעיניים פקוחות ולהסיק את המסקנות". ברק אמר כי ממשלת ישראל רואה בחיזבאללה, בממשלת סוריה ובממשלת לבנון את האחראיות לשלום החיילים שנחטפו. "לא נחסוך שום מאמץ כדי להחזיר את הבנים הביתה", אמר. לדבריו, מסיבות ברורות הוא אינו יכול לפרט עוד על כוונותיה של ישראל לפעול, כדי לשחרר את החטופים.
במסיבת עיתונאים במשרד הביטחון בתל אביב התייחס ברק לאירועי האלימות בשטחים ואמר: "עד עכשיו הוריתי להתאפק, ורק להגיב", אבל אם הפלסטינים לא יפסיקו את האלימות ביומיים הקרובים, "נראה בזאת את הפסקת המו"מ המדיני על ידי ערפאת באחריותו וביוזמתו ונורה לצה"ל וכוחות הבטחון לפעול בכל האמצעים ברשותם".
לדבריו, "אנחנו בפתחו של מצב חדש במדינת ישראל. ביחסים עם הפלסטינים יש הסלמה חמורה ואלימות. האחריות היא על היו"ר ערפאת. ברצותו הוא יכול להפסיק את האלימות בהוראה פשוטה אחת. אני קורא לפלסטינים להפסיק מיד את האלימות".
ברק הוסיף כי "זהו מאבק מהחשובים בתולדות המדינה. מאבק על עצם זכותנו לחיות כאן כבני-חורין. אם נתלכד - ננצח. אנחנו עם קטן אבל חזק. אין לנו מה להלקות את עצמנו. ידינו נקיות. הפכנו כל אבן והיינו מוכנים לדון כמעט בכל רעיון אפשרי כדי לבחון אם יש בצד השני נכונות ללכת בדרך השלום. ניתן להגיע להסכם, אבל הצד השני בחר באלימות, והוא יישא באחריות".
ברק פנה גם לערביי ישראל וביקש מהם לפעול בצורה "אחראית, בוגרת, לא נגררת".
בתשובה לשאלות אמר גם שהוא שוקל "להרחיב את בסיס הממשלה". לדבריו, בשעה זו "נדרשת אחדות".
הרמטכ"ל, רב-אלוף שאול מופז, אמר במסיבת העיתונאים: "האלימות הולכת לכיוון הסלמה. ידי צה"ל אינן כבולות. כל המלצותינו אושרו במלואן. האמינו לי, לולא האיפוק ושיקול הדעת של חיילינו וקצינינו, היקף הנפגעים היה בעשרות מונים גבוה יותר".

ישיבת ממשלה קודרת

בישיבת הממשלה שנערכה במוצאי שבת הייתה האווירה קודרת במיוחד, ברק פתח את הישיבה ואמר כי המצב הביטחוני עלול להסלים עוד הרבה יותר. הוא הבהיר כי יתכן שיהיו לישראל אבדות לא מעטות. רה"מ עדכן את השרים באולטימטום שנתן לערפאת עד תום יום הכיפורים. לדבריו, אם ערפאת לא ישקיט את המהומות עד מועד פקיעת האולטימטום, תגובת ישראל תהיה חזקה ביותר. ברק אמר שישראל תיזום מהלומות בשטחים, ולא תסתפק בתגובות כפי שעשתה עד כה.
חברי הקבינט המדיני-בטחוני שמעו סקירה מראש השב"כ ומראש המוסד על המתרחש בלבנון ובשטחים.

מגעים בינלאומיים לשחרור החטופים

ראש הממשלה ומ"מ שר החוץ, שלמה בן עמי, ניהלו מאז שעות הצהריים בשבת מגעים קדחתניים ברחבי העולם בניסיון להפעיל לחץ על לבנון וסוריה בעניין החטופים.
ברק שוחח בשבת שלוש פעמים בטלפון עם נשיא ארה"ב, ביל קלינטון, וביקש ממנו, בין היתר, להפעיל לחץ בינלאומי על ממשלות סוריה ולבנון כדי להביא לשחרור החטופים.
ראש הממשלה שוחח גם עם מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, וביקש שיתערב במצב. השר בן עמי קרא אמש למועצת הביטחון של האו"ם לגנות את ההתקפות על ישראל ולחייב את לבנון לדבוק בחוק הבינלאומי, שישראל דבקה בו בפינוי מרצועת הביטחון. שר החוץ גם הנחה את נציגי ישראל באו"ם להגיש מחאה חריפה על התקפות החיזבאללה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אי פי
ברק. מסר חריף
צילום: אי פי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
אסד. קלינטון ישוחח עמו
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים