שתף קטע נבחר

בקעת הירדן: 3 הרוגים בחדירת מחבל למושב

מחבל חמוש חדר לבית במושב חמרה בבקעת הירדן והרג את מירי אוחנה ואת בתה יעל בת ה-11. במהלך חילופי האש נהרג גם חייל צה"ל משה מג'וס מקונן. שני חיילים נוספים נפצעו קל, לפני שאחד הקצינים בכוח הרג את המחבל. הזרוע הצבאית של הפתח נטלה אחריות; חיל האוויר תקף הלילה בשכם. צה"ל פתח בתחקיר האירוע (ידיעות נוספות על האירוע - בקישורים מימין)

בצה"ל החלו הבוקר (יום ה') בתחקיר אינטנסיבי של הפיגוע הקשה אתמול בחמרה. השאלה העיקרית שתיבדק היא כיצד הצליח המחבל לחדור לתוך היישוב, למרות שהתרעה על הגעתו התקבלה זמן קצר לפני כן. שאלה נוספת היא האם ניהול הקרב מול המחבל התבצע על פי הנהלים ובצורה הנכונה. אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן, אמר כי "אירוע כזה צריך היה להסתיים בהריגת המחבל מיד לאחר שחדר ליישוב ונוצר מגע בינו לבין השומרים".

המחבל חדר בשעות הערב

הפלסטיני החמוש חדר אמש למושב שבבקעת הירדן. שלושה ישראלים נהרגו בפיגוע; מירי אוחנה בת 50, ובתה יעל בת ה-11, ששהו בבית שעליו המחבל השתלט, וכן רב סמל ראשון במילואים, משה מג'וס מקונן בן 33 מבית שאן. שני חיילים נוספים נפצעו באורח קל (ידיעות על ההרוגים - בקישורים מימין).
האירוע החל מעט לאחר השעה 20:00, כאשר התקבלה התרעה חמורה על יציאת מחבל מהכפר טובאס בשומרון לכיוון אחד מיישובי צפון הבקעה. היישובים הוכנסו לכוננות, התושבים נדרשו להישאר בבתים, ורכזי הביטחון ביישובים הקפיצו את כיתות הכוננות לסיור סביב גדרות היישוב.
רכז הביטחון של חמרה, אשר ליכטמן, יצא לסיור עם כיתת הכוננות שלו ועם חיילים מכוח אבטחת היישובים. כאשר הגיעו שניים מאנשי הכוח לשער המערבי של היישוב, הפונה לחממות, נפתחה לעברם אש, ומקונן שישב ברכב נפגע ונהרג. שותפו לרכב רץ ליישוב לדווח על האירוע ולהזעיק כוחות נוספים. באותו זמן הצליח המחבל לחדור ליישוב ורץ לכיוון הבתים, מרחק של מטרים בודדים מהשער. הוא היה חמוש ברובה M-16, בשמונה מחסניות שהיו בתוך אפוד וברימון יד.
באותו שלב זיהו תושבים את המחבל, ופתחו לעברו באש. על מנת לחמוק מן הירי ניסה המחבל להיכנס לבתים. ככל הנראה הצליחו היורים להבריח אותו מאחד הבתים, אבל הוא הצליח להיכנס לבית נוסף, בו שהו באותה עת מירי אוחנה ובתה יעל.
כוחות צבא, ובהם כוח כוננות מבסיס הטירונים של חטיבת גולני, החלו להקיף את הבית. המחבל ניהל חילופי אש עם כוחות הצבא, עד שנגמרה לו התחמושת. במהלך חילופי האש הרג המחבל את האם ובתה. קצין מהכוח זיהה אותו דרך החלון של הסלון וירה בו, ולאחר מכן פרצו הלוחמים פנימה, ומצאו את המחבל מחזיק את הרימון בידו.

"הלוחמים התקרבו לבית תחת אש ונצמדו בגבם לקיר"

לידי ynet הגיעה עדותו של אחד מהאנשים שהיו במקום, והוא מספר על שאירע: "זה היה כמו בסרטים האמריקניים הכי גרועים - אי אפשר לתאר את זה", אומר האיש, "הלוחמים התקרבו לבית תחת אש ונצמדו בגבם לקיר, מתחת לחלון הבית. דרך החלון הם ראו ילדה פצועה זוחלת ואשה. המחבל ירה כל הזמן. אז ניתנה פקודה להסתער פנימה, והם הרגו את המחבל. בפנים הם מצאו את האם והילדה, שהיו פצועות אנוש". הבת, יעל אוחנה, נפטרה בתוך זמן קצר, והאם, מירי אוחנה, הועברה במסוק לבית החולים הדסה עין כרם, אבל נפטרה לאחר זמן קצר. בעלה של מירי, שלא היה ביישוב בעת האירוע, חזר אליו לאחר מכן.
בשעות שאחרי ההשתלטות על הבית היה חשש שמחבל נוסף נמצא ביישוב. מקור החשש הוא ככל הנראה בכך שגששים זיהו עקבות של יותר מאדם אחד. כוחות רבים של צה"ל ניהלו סריקות באזור החממות בניסיון לאתר מחבל נוסף. גורמים בכירים בצה"ל אמרו כי עדיין ישנן התרעות על מחבל או שני מחבלים באזור, וכי נמשכות הסריקות במקום.

הפתח נטל אחריות; חיל האוויר תקף בשכם

בהודעה שהתפרסמה בשטחים נטלו גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, אחריות לפיגוע. בהודעה נאמר כי "חולית השאהידית ופאא אידריס" היא זו שביצעה את הפיגוע, כנקמה על "מעשי הפשע המתמשכים של ישראל נגד הפלסטינים". אידריס היא המחבלת שביצעה את הפיגוע האחרון ברחוב יפו בירושלים, בו נהרג ישראלי אחד.
מוקדם יותר התקשר אלמוני לתחנת הטלוויזיה של החיזבאללה "אל-מנאר" וטען שהזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עיז א-דין אל-קסאם, היא שביצעה את הפיגוע.
מטוסי חיל האוויר תקפו בתגובה לאירוע מטרות פלסטיניות בשכם. הפלסטינים דיווחו כי המטוסים שיגרו שני טילים לעבר מפקדת כוחות הביטחון בשכם, ופצעו 11 בני אדם. כמו כן נגרם נזק לבניין המושל בשכם ולמפעל אלומיניום בעיר.
מקורות פלסטיניים בג'נין מדווחים כי פלסטינים חמושים פרצו הלילה לכלא של הרשות הפלסטינית בעיר ושיחררו שמונה עצורים שהיו כלואים במקום: שבעה אנשי חמאס ופעיל של הג'יהאד האיסלאמי. במספר מקומות בשטחים דווח על פינוי בתי מעצר והעברת עצורים למקומות מסתור, מחשש לתקיפות צה"ל בתגובה לפיגוע אתמול במושב חמרה.

בכתיבת הידיעה השתתף עלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה
האם, מירי אוחנה
צילום רפרודוקציה
צילום רפרודוקציה
הבת, יעל אוחנה
צילום רפרודוקציה
מומלצים