שתף קטע נבחר

מפקד יחידת דובדבן הובא היום למנוחות

סא"ל אייל וייס (34) מזכרון-יעקב נהרג כאשר דחפור של צה"ל הרס את ביתו של מבוקש: חלקו העליון של הבית נפל על חומה שמאחוריה עמד סא"ל וייס, והחומה התמוטטה עליו. אלוף פיקוד מרכז: זו הייתה תאונה מצערת, שלא ניתן היה לחזות אותה. הג'יהאד האיסלאמי: וייס נהרג מאש לוחמי הארגון ולא מהתמוטטות הקיר

מפקד יחידת המסתערבים דובדבן, סגן אלוף אייל וייס (34), נהרג שלשום (ו') בבוקר במהלך פשיטה שביצע צה"ל על הכפר סיידא, כ-20 ק"מ צפונית-מזרחית לטול-כרם. וייס הוא ההרוג הבכיר ביותר בצה"ל באינתפיאדה הנוכחית לצד סגן אלוף יהודה אדרי, שנהרג על ידי סייען פלסטיני. הלוויתו נערכה היום ב-16:00 בבית העלמין בזכרון יעקב.
כוח גדול מיחידת דובדבן הגיע לכפר סיידא סמוך לשעה 02:00 במטרה לעצור שבעה מבוקשים, כמה מהם אנשי ג'יהאד איסלאמי, ואחד מהם - ראש התנזים בכפר. בשעות הבוקר המוקדמות התמקמו צוותים מן היחידה, בפיקודו של סא"ל וייס, מול אחד מהבתים - מבנה בן שלוש קומות - בתוכו הסתתר, על פי החשד, איש הג'יהאד ג'אסר רדד. לוחמים דוברי ערבית מן הכוח קראו ברמקול למבוקש לצאת מן הבית.
כאשר הקריאות לא נענו, הפעיל הכוח נוהל "סיר לחץ", במהלכו מקיפים הכוחות את הבית ומתחילים בהריסה שיטתית שלו, על מנת לאלץ את המבוקש לצאת מן הבית ולהסגיר עצמו. כך היה גם במקרה זה: דחפור החל להרוס את המבנה, והמבוקש יצא והסגיר את עצמו.
הכוח בדק את המבוקש, וסא"ל וייס החל לתחקר אותו, כדי לדעת האם נמצאים בבית חשודים נוספים. השניים עמדו מאחורי חומה, בצדו השני של הרחוב, במרחק של כ-20 מטרים מהבית שמתוכו יצא המבוקש.
בינתיים המשיך הדחפור בהריסת הבית. אלוף פיקוד מרכז, יצחק איתן, הסביר בתדרוך לעיתונאים כי הכוחות סברו שבבית נמצא מבוקש נוסף, ולכן המשיכו בהריסה.
במהלך הריסת הבית ניתקה חתיכה גדולה מחלקו העליון של הבניין שנהרס, נפלה לצדו השני של הרחוב, ופגעה בחומה שמאחוריה עמדו מפקד דובדבן והמבוקש. החומה התמוטטה, וסא"ל וייס נפגע ונהרג. המבוקש שעמד לצדו לא נפגע.
למרות האסון, השלימה יחידת דובדבן את משימתה. סגן מפקד היחידה, רב סרן ערן, תפס את מקומו של וייס. בסיכומה של הפעולה נעצרו חמישה מתוך שבעה מבוקשים שצה"ל תכנן לתפוס. עוד קודם למותו של סא"ל וייס הרגו חיילי דובדבן מבוקש נוסף מבין השבעה.

"תאונה מצערת"

אלוף פיקוד המרכז, יצחק איתן, אמר בעקבות האירוע כי מדובר בתאונה מצערת, שלא ניתן היה לחזות אותה. לדבריו, לא הייתה כל חריגה מהוראות הבטיחות. "זה היה ביש מזל מן המדרגה העליונה", אמר איתן, "הכוח התנהג בזהירות ובאחריות - הן המפקד והן מפקדי המשנה".
סא"ל וייס התמנה למפקד דובדבן לפני כשנה. הוא החליף בתפקיד את סא"ל מיקי, שסיים את תפקידו בעקבות הפעולה בכפר עסירה א-שמאלייה, שבמהלכה נהרגו שלושה חיילים מאש חבריהם.
וייס החל את דרכו הצבאית בחטיבת הנח"ל. הוא מילא שורה של תפקידים בחטיבה, עד שמונה למפקד גדוד "שחם" של הנח"ל. כמו כן שימש מפקד פלוגה בבית-הספר לקצינים, מפקד פלגה בסיירת מטכ"ל, וסגן מפקד החטיבה המזרחית בגבול הצפון.
וייס, נשוי ואב לילדה, מזכרון-יעקב, נחשב קצין מצטיין, ובתפקידו האחרון הוא ודובדבן זכו בצל"ש הרמטכ"ל ובאות הערכה מאת ראש הממשלה. במהלך השנה האחרונה הוא וחייליו יצאו למאות רבות של מבצעים ברחבי יהודה ושומרון. לדברי האלוף איתן, היחידה תרמה למעצרם של כ-1800 מבוקשים במהלך האירועים בשטחים. בחודשים האחרונים עסק וייס בהקמת גדוד מילואים ביחידת "דובדבן".
סגן מפקד היחידה, רב סרן ערן, ימשיך לפקד על דובדבן לתקופת ביניים, עד שימונה ליחידה מפקד קבוע.

הג'יהאד: הוא נהרג מירי

גדודי ירושלים, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, טענה בכרוז שפרסמה שטחים כי וייס נהרג בחילופי אש עם אנשיה בכפר סיידא. בג'יהאד האיסלאמי מכחישים כי הקצין נהרג בעקבות התמוטטות קיר, והוסיפו כי ימשיכו בפעולות האיכותיות נגד הכיבוש הישראלי.

בהכנת הידיעה השתתף גם עלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה דו"צ
אייל וייס. קיבל את צל"ש הרמטכ"ל
צילום רפרודוקציה דו"צ
צילום רויטרס
נוהל סיר לחץ. אילוסטרציה
צילום רויטרס
מומלצים