שתף קטע נבחר

קרני שומרון: מחבל מתאבד התפוצץ ליד הפיצריה

מחבל מתאבד הגיע למרכז המסחרי ביישוב והתפוצץ. נחמיה עמר וקרן שצקי, שניהם בני 15 מהיישוב, נהרגו בפיגוע. כ-30 נפצעו, רבים מהם צעירים. 9 מהפצועים במצב קשה. "הכל פה שרוף ושבור", אמר אחד מעדי הראייה. ארגון החזית העממית נטל אחריות

ושוב: פיגוע התאבדות בלב מרכז בילוי. מחבל מתאבד התפוצץ אמש (שבת) במרכז המסחרי "יובלים" ביישוב קרני שומרון שבין שכם לקלקיליה. הפיצוץ אירע בסביבות השעה 19:45, בסמוך לפיצריה, בעת שבמקום היו מאות אנשים, רובם צעירים.
בפיגוע נהרגו נחמיה עמר וקרן שצקי, שניהם בני 15, תושבי שכונת גינות שומרון שביישוב. במקום הפיגוע נמצאה גופה נוספת השייכת כנראה למחבל.
כשלושים בני אדם נפצעו בפיגוע, 9 מהם במצב קשה, חלקם ילדים. הפצועים הועברו לבתי החולים "תל השומר", "בילינסון" ו"מאיר". מצבם של שני ילדים הוגדר קריטי.
משפחות שני ההרוגים קיבלו אמש את הבשורה המרה בביתם. נחמיה עמר יובא למנוחות היום ב-15:00 בבית-העלמין בקרני שומרון. הלווייתה של קרן שצקי תיערך מחר ב-15:00 בבית העלמין בקרני שומרון.
המשטרה פתחה בבדיקת נהלי האבטחה, בניסיון לראות אם היה ניתן למנוע את הפיגוע. תושבים במקום טענו כי האבטחה, שהתבססה על מאבטח אזרחי, לא היתה מספקת.

החזית העממית נטלה אחריות

תחנת הטלוויזיה אל ג'זירה דיווחה כי ארגון החזית העממית לשחרור פלסטין נטל אחריות לפיגוע. זהו הארגון שאנשיו רצחו את שר התיירות רחבעם זאבי. לפי אל ג'זירה, בשיחת טלפון מאלמוני שקיבלו עובדי התחנה ברמאללה, נמסר כי מבצע הפיגוע בקרני שומרון הוא סאדק עבד א-חק, תושב קלקיליה. א-חק,בן 17, היה פעיל בגדודי אבו עלי מוסטפה, הזרוע הצבאית של החזית. אנשי החזית העממית ברמאללה לא אישרו את דבר נטילת האחריות. תושבים בקרני שומרון טענו כי המחבל עבד בעבר ביישוב.
חקירת המשטרה וצה"ל מעלה כי המחבל המתאבד ירד מרכב שהסיע אותו בכביש הראשי שבין קדומים לכפ"ס, וצעד ברגל בתוך מטע זיתים מרחק של כ-150 מטר. לאחר מכן הוא טיפס על חומה המקיפה את המרכז המסחרי ונכנס לרחבה.

העדים: "הרס טוטאלי"

כמה מהתושבים בקרני שומרון סיפרו כי הבחינו במחבל לפני הפיצוץ, מסתובב ברחבת הכניסה למרכז המסחרי ומחפש מקום להיכנס דרכו. שני התושבים שראו אותו הספיקו לומר "זה כנראה מחבל", ובאותו רגע האיש הפעיל את המטען.
מצלמה שהציבו בעלי הפיצריה במרכז המסחרי צילמה את המחבל המתאבד רגעים ספורים לפני שפוצץ את המטען שעל גופו. המצלמה והקלטת שבתוכה הועברו לידי כוחות הביטחון לבדיקה.
עדי ראייה במקום דיווחו על הרס רב ונזק גדול שנגרם לחנויות במקום. "הכל פה שרוף ושבור", אמר אחד מאנשי כוחות ההצלה במקום. בזמן הפיצוץ היו במקום אנשים רבים, רובם צעירים שהגיעו לבלות במקום. אסי יצחק, מפקד כבאות שומרון, אמר כי "יש פה הרס טוטאלי. המקום שבו היה המחבל נהרס כולו. כל האזרחים נכנסו לפניקה, ופינינו אותם למקום סמוך כדי לסגור את המקום".
רחל כהן, בעלת חנות הפרחים במרכז, סיפרה כי בעלה היה בבית קפה עם חברים במקום. "פתאום שמענו פיצוץ גדול, וראיתי אנשים רצים. יצאתי לכיוון הבית קפה, שם ישב בעלי. הוא היה פצוע בגב ובראש, אבל למזלי הוא היה חי. ידענו שהדבר הזה יגיע גם אלינו". בעלה של רחל מאושפז בבית החולים "מאיר", במצב בינוני.
אלי קנימח, תושב קרני שומרון, שמע על הפיצוץ בביתו ונזעק מיד למקום. שעה קצרה לפני כן יצאו למרכז המסחרי בתו בן ה-15 ובתו בת ה-13. "הייתי בבית ואז שמעתי פיצוץ. הגעתי לפיצריה וראיתי במקום הרס מוחלט, והכל היה חשוך. פצועים היו פזורים ברדיוס של כ-30 מטרים. התחלתי לחפש את שני ילדי. עברתי בין כל הפצועים עד אשר לבסוף מצאתי את בתי כשהיא פצועה קל. אמבולנס פינה אותה לבית החולים ואני הצטרפתי אליה".
הבת, ורד קנימח, סיפרה כי ישבה עם חברותיה לאכול פיצה, ואז אירע הפיצוץ. "פתאום היה בום ענק, ראיתי מול העיניים שלי הכל שחור. היו צעקות וכולם ברחו. חברות שלי נפצעו וגם אני".
אשר אב-נעים, עד ראייה, סיפר ל-ynet: "הגעתי לקניון מביתי בגינות שומרון הסמוכה, כדי לקנות סיגריות, והתעכבתי ליד המכונית במגרש החנייה כיוון שתא המטען לא נסגר. לפתע שמעתי פיצוץ חזק מאוד, ואני עם כל משקל הגוף הגדול שלי, נהדפתי אחורנית בחוזקה. התחילו צעקות, ואנשים החלו לרוץ מן המקום".

לא היתה התרעה

ככל הידוע לכוחות הביטחון לא היתה התרעה לגבי פיגוע אפשרי במקום. עם זאת, בידי השב"כ היו התרעות רבות על מחבלים מתאבדים שיצאו כבר לדרכם. יש לציין כי זו הפעם הראשונה באינתיפאדה הנוכחית שבה מבוצע פיגוע התאבדות בלב התנחלות בשטחים.
ההערכה כי המחבל השתמש במטען גדול, של כ-10 ק"ג חומר נפץ, ובתוכו מסמרים.
מועצת קרני שומרון הקימה מוקד חירום על מנת לסייע לתושבים ולקרובי ההרוגים. מספר החירום של בית החולים מאיר - 1255199, ובבלינסון - 1255134.

5 הרוגים בארועים אחרים בסוף השבוע

הפיגוע הגיע לאחר סוף שבוע סוער במיוחד בשטחים. ביום חמישי בערב נהרגו שלושה חיילים (סמל אשר זגורי, סמל-ראשון משה פלד, סמ"ר רון לביא) לאחר שהטנק שבו נסעו עלה על מטען ברצועה. ביום שישי נהרג מפקד יחידת דובדבן סגן אלוף אייל וייס במהלך פעולה בגדה. חייל צה"ל, סמ"ר לי נחמן אקוניס, נהרג במחסום ליד רמאללה. כמו כן נורו רקטות קסאם לעבר כפר עזה שנמצא בתוך הקו הירוק, מספר קילומטרים מהרצועה. צה"ל הגיב בפעולה גדולה ברצועה ובהפצצה אווירית. הפלסטינים דיווחו על ארבעה הרוגים. כמו כן נהרג בכיר בחמאס בג'נין והפלסטינים טענו כי מדובר בפעולה ישראלית.

כתבות נרחבות על אירועי סוף השבוע - בקישורים מימין

בהכנת הכתבה השתתף רענן בן צור

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איזור הפיגוע
צילום איי פי
מקום הפיגוע
צילום איי פי
מומלצים