שתף קטע נבחר

שלושה פצועים בפיגוע באיזור מחנה 80

שני מחבלים הגיעו למקום ברכב חשוד. שוטרים הבחינו בהם וניסו לעצור אותם. מחבל אחד ירד מהרכב וניהל קרב יריות עם השוטרים. המחבל השני המשיך בנסיעה והתפוצץ במרחק של כמה קילומטרים משם. שני המחבלים נהרגו. שלושה שוטרים נפצעו. הפתח לקח אחריות

פיגוע קשה נמנע אמש (יום א') באיזור מחנה 80 שליד פרדס חנה: שני מחבלים נהרגו. שלושה שוטרים נפצעו באורח בינוני וקל. הפתח לקח אחריות.
האירוע החל מעט אחרי השעה 17:20. שוטר התנועה ארז בלום והמתנדב יקיר שוורץ היו בסיור שיגרתי בכביש. "לפתע הבחנו ברכב מאזדה שנושא לוחית רישוי של רכב מסוג דייהו", סיפר בלום ל-ynet, "בדקנו במסוף ואז התברר כי מדובר במספר רישוי ששייך לרכב אחר. התחלנו לנסוע לכיוון שלו והורנו לו לעצור. תוך כדי הנסיעה הוא עצר והנוסע ליד הנהג ירד כשבידו קלצ'ניקוב והתחיל לירות לכיוון שלנו. פתחנו באש לעברו ומחילופי הירי הוא נפצע".
בלום המשיך במרדף אחרי מחבל שני שהיה במאזדה והתחיל לברוח מהמקום ואילו שוורץ נשאר במקום וניהל קרב עם המחבל. שוורץ מספר: "המחבל היה פצוע אבל חי, והוא השליך לכיוון שלי שני מטעני צינור. אחד התפוצץ ואחד לא. הבחנתי שהוא מושיט את היד שלו לכיוון החגורה וחשבתי כי הוא מנסה להפעיל מטען חבלה שעל גופו. איש מילואים שהוא צלף עם נשק שעבר במקום ירה לעבר המחבל עד שהוא נהרג".
וכך תיאר איש המילואים, שלומי עזרן בן 31 מקציר, את שאירע: "פתאום שמעתי ירי, עצרתי בצד הדרך, ירדתי וראיתי שוטר יורה לעבר דמות. באותו רגע ראיתי מטען נזרק לעבר השוטר. הבנתי מייד שמדובר בפיגוע. השוטר התחיל לירות לעבר המחבל, השוטר אמר לי 'תיזהר יש עליו חגורת נפץ'. יריתי לעברו חמישה כדורים ואני והשוטר הרגנו אותו. ירינו בו מטווח קצר".
באותה עת המשיך השוטר בלום במרדף אחרי המאזדה והזעיק תגבורת. המחבל נסע בפראות תוך שהוא פוגע בכלי רכב. בלום מספר: "המשכתי לירות לכיוון שלו תוך כדי נסיעה מהחלון, פגעתי לו בצמיגים ובשמשות והוא המשיך לנסוע".
סמוך לצומת מחנה 80 חסמו את הכביש שלושה שוטרי משטרת התנועה הארצית, השוטרים תומר גמדני, יחזקאל חלביה ושלמה אוליאל ופתחו גם הם במרדף אחרי המאזדה. "התפתח מרדף במהלכו השתולל המחבל על הכביש. הרכב היה פגוע וסמוך לצומת כלנית הוא נעצר התקרבנו אלי למרחק של כ-20 מטר ואז הרכב התפוצץ. הניידת עלתה על החלקים של המאזדה שעפו לכל עבר ושלושתינו נפגענו מההדף והשרפה", סיפר חלביה. כתוצאה מהפיצוץ נפצעו חלביה באורח קל, ואוליאל וגמדני נפגעו באורח בינוני.

"נמנע אסון כבד"

לזירת האירוע הגיעו בינתיים כוחות רבים. הכביש נחסם לתנועה לזמן ממושך והחבלנים החלו בפעולות לנטרול חגורת נפץ שנמצאה על גופת המחבל הראשון ומטען צינור שהשליך המחבל הראשון לעבר השוטרים. ההערכה היא כי המחבלים תיכננו לבצע פיגוע כפול: ירי ולאחר מכן פיצוץ חגורות הנפץ.
מפקד מחוז הצפון של המשטרה, ניצב יעקב בורובסקי, אמר: "אנו מדברים היום על תפקוד מקסימלי של שוטרים שהפגינו נחישות ובכך מנעו אסון כבד. אנו נתקלים היום בטרור יותר מורכב ולראייה האירוע שהתרחש היום ולכן אנו נערכים גם גזרתית".
מפקד משטרת התנועה, ניצב משנה יוסי בן אהרון, אמר כי "השוטרים פעלו בצורה מקצועית תוך גילוי אומץ סיכון עצמי במטרה להציל חיי אדם. לשמחתי בזכותם נמנע אסון כבד".

הכוננות מנעה אסון

יש לציין כי זה לא הפיגוע הראשון באיזור זה, ובמקום היו מספר ניסיונות של מחבלים לבצע פיגועים במהלך האינתיפאדה. לפני כמה חודשים נהרגו שלושה בני אדם לאחר שמחבל התפוצץ על אוטובוס ליד המחנה הצבאי.
לפני כשבועיים התפוצצו לא הרחק משם שני מחבלים מתאבדים. בעקבות שורת האירועים תוגברה מאוד הכוננות באיזור באופן קבוע - ובזכות כך נמנע הפיגוע המתוכנן.

המחבלים תכננו לפגוע גם בכוחות ההצלה

גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, נטלו אחריות לניסיון הפיגוע. בהודעה שפרסמה התנועה נמסר כי שני המחבלים שנהרגו היו מוחמד חמודה, בן 18 ועבד אל-ג'אבר חאלד.
חאלד היה אמור לפתוח באש לעבר החיילים בבסיס וחמודה היה אמור לפוצץ את עצמו לעבר כוחות ההצלה שהיו אמורים להגיע למקום.
גורמים בגדודי חללי אל-אקצה אמרו בהודעה, כי הפעולה בוצעה בתגובה להתנקשות בחייהם של פעילי החמאס ופלסטינים נוספים ובתגובה להפצצות הישראליות על ערים פלסטיניות.

את הידיעה כתבו פאוזי אבו טועמה, רענן בן צור, שרון רופא ועלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אלעד גרשגורן, ידיעות אחרונות
השוטר ארז בלום (מימין) והמתנדב יקיר שוורץ
צילום אלעד גרשגורן, ידיעות אחרונות
צילום סבסטיאן שיינר, ידיעות אחרונות
כוחות הביטחון באירוע
צילום סבסטיאן שיינר, ידיעות אחרונות
מומלצים