שתף קטע נבחר

התחקיר: המחבלים עבדו לבד והפתיעו את החיילים

2 עד 3 מחבלים הסתערו על המחסום ועל מכולת המגורים וירו מקרוב לעבר החיילים במחסום ולעבר החיילים במכולה, בהם מפקד המחלקה. בתוך דקות ספורות כבר הצליחו להימלט מהמקום לאחר שהרגו שישה חיילים ופצעו חייל נוסף באורח בינוני. הרמטכ"ל ערך סיור במחסום ושמע את הממצאים מפי מפקד האוגדה, תא"ל גרשון (ג'רי) יצחק

שניים או שלושה מחבלים מיומנים שפעלו לבד, הפתיעו את הכוח. הקצין ושני חיילים הצליחו להשיב אש, ואף לפצוע את אחד המחבלים אך לא היה בכך די.
כך עולה מתחקיר שנערך הבוקר (ד') בחטיבת בנימין, על הפיגוע במחסום עין עריכ, ממערב לרמאללה, בו נהרגו אמש שישה חיילי צה"ל ואחד נפצע באורח בינוני. עוד עולה מהתחקיר כי המחבלים הגיעו למחסום במעבר המשמש את הולכי הרגל הפלסטינים, כשהם מסתירים את הרובים בבגדיהם.
הרמטכ"ל שאול מופז סייר בצהריים במחסום עין עריכ, שנסגר והוכרז כשטח צבאי סגור. במהלך הסיור שמע מופז את ממצאי התחקיר הראשונים ממפקד האוגדה, תא"ל גרשון (ג'רי) יצחק, וראה במו עיניו את סימני הירי הרבים.

החייל הפצוע הזעיק עזרה

מפרטי התחקיר עולה התמונה הבאה: באירוע השתתפו שניים או שלושה מחבלים, שהגיעו לבדם למוצב והפתיעו את החיילים. המחבלים לא הסתייעו בחוליה נוספת, אלא פתחו במכת אש מכמה כלי נשק לעבר שלושה חיילים ששמרו בעמדות בטון בפתח המחסום, ולעבר חייל נוסף שהיה ברחבת המוצב.
החיילים השיבו באש וככל הנראה גם החייל ששמר בעמדת התצפית הממוקמת על מכולת המגורים הצליח לירות כמה כדורים. מהתחקיר עולה כי המחבלים, שאחד מהם נפגע מהירי, הסתערו על ארבעת החיילים משני כיוונים מנוגדים, הרגו שלושה מהם ופצעו את הרביעי.
החייל הפצוע ניסה להזעיק עזרה ממכולת המגורים. במכולה שהו באותה עת שני חיילים אחרים ומפקד המחלקה, סגן משה עיני. המחבלים פרצו למכולה וירו פנימה. הקצין הצליח להשיב אש, אולם החיילים שהיו עימו נהרגו מייד.
על פי התחקיר, האירוע כולו ארך דקות ספורות. בסיום התקיפה נטלו עימם המחבלים שני רובי M-16 השייכים לחיילים ופתחו במנוסה לכיוון הכפר עין עריכ. במהלך הריצה השליך אחד המחבלים את רובה הקלצ'ניקוב שלו לאחר שאזלו הכדורים. לאחר זמן קצר הגיעו המחבלים לשטחי הרשות הפלסטינית ברמאללה.
התחקיר מסכם כי המחבלים, המשתייכים לארגון הפתח, הפגינו רמת מיומנות גבוהה, ניצלו היטב את יתרון ההפתעה והצליחו להימלט עוד לפני הגעת כוחות התגבורת של צה"ל.
אחד הלקחים המסתמנים מהתחקיר הוא כי על הכוח לאבטח את המחסום והמגורים ממרחק בטוח ולבדוק גם את המתקרבים למחסום כדי שלא ניתן יהיה לפגוע בחיילים המרוכזים במקום אחד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים