שתף קטע נבחר

בג"ץ הורה לצה"ל להקפיא את הרס הבתים ברצועה

בעקבות עתירה שהגישו ח"כ מוחמד ברכה ומספר תושבי עזה הקפיא בג"ץ הריסת בתים פלסטיניים באזור הפיגוע שאירע אמש על ציר כיסופים. צה"ל: עדיין לא הוחלט בכלל אלו בתים להרוס. עד לסוף השבוע ידונו שלושה שופטים בעתירה

בג"ץ הורה בצהריים (יום ג') לצה"ל להקפיא זמנית את הריסתם של כ-20 בתים שתוכננה להיום באזור כיסופים ברצועה, באזור הפיגוע שאירע אתמול באזור בו הרג מחבל אזרחית ושני חיילים.
בג"ץ הוציא צו ביניים בנושא בעקבות עתירתם של חבר הכנסת מוחמד ברכה ותושבי עזה נגד מפקד כוחות צה"ל ברצועה. הצו מורה לצה"ל להימנע מהריסת הבתים, שתוכננה להתקיים היום. העתירה הוגשה לבג"ץ בעקבות הפרסום הבוקר ב-ynet, על פיו צה"ל הורה לפלסטינים לפנות את הבתים עד לשעה 14:00. בג"ץ קבע כי הדיון בעתירה יתקיים בהרכב של שלושה שופטים עד לסוף השבוע.

צה"ל: עדיין לא הוחלט אלו בתים להרוס

גורם בכיר בפיקוד דרום אומר ל-ynet כי ההודעה על פינוי הבתים הועברה באופן כללי לפלסטינים המתגוררים באזור הפיגוע, מכיוון שפיקוד דרום כלל לא החליט אלו בתים יהרסו. כעת מתנהל על כך דיון בפיקוד ועדיין לא הוחלט אלו בתים מהווים סיכון ומהו הצורך המבצעי המדוייק בהריסת הבתים. "בכל מקרה לא תבוצע הריסה נוספת עד להחלטה של בג"ץ וגם ללא העתירה לבג"ץ היה הפיקוד מתייעץ עם גורמים משפטיים לפני הפעולה".
יצויין כי בפיקוד דרום מקפידים יותר בעניין הרס הבתים בעקבות הפעולה השנוייה במחלוקת ברפיח לפני כחודשיים, במהלכה נהרסה שכונה במחנה הפליטים רפיח. המחלוקת בדבר מספר הבתים שנהרסו ברפיח ובשאלה האם הם היו מאוכלסים גרמה בזמנו לצה"ל נזק תדמיתי גדול, למרות שאלוף הפיקוד קבע בתום תחקיר כי נהרסו מבנים לא מאוכלסים.
בתוך כך אישר דובר צה"ל, כי דחפורים הרסו הבוקר שני מבנים פלסטיניים מצפון לציר כיסופים, באזור הפיגוע שאירע אמש. על פי גורמים צבאיים, אחד המבנים הוא מחסן חקלאי, והמבנה השני הוא בית קטן ונטוש. במקום ניצב גם בית גדול יותר, שעל פי הצבא, שימש אמש את המחבל כנקודת היערכות ותצפית לפני שביצע את הפיגוע. לא ברור האם המחבל זכה לשיתוף פעולה מצד דיירי הבית, ולא ברור האם נכנס לתוך הבית, או שהסתתר סמוך אליו. בצה"ל אומרים כי המשפחה המתגוררת בבית היתה בין אלה שקיבלו הבוקר הודעה מצה"ל לעזוב את הבית עד לשעת הצהריים, מכיוון שהוא מועמד להריסה, אולם הדחפורים לא הרסו בסופו של דבר את הבית.
מלשכת דוברו של מפקד הביטחון הלאומי הפלסטיני, עבד א-ראזק מג'יידה, נמסר כי צה"ל הורה לעשרות משפחות המתגוררות ב-15 בתים סמוך לכיסופים לפנות את בתיהן עד לשעה 14:00, כיוון שהצבא מתכוון להרוס את הבתים הללו. לפי דיווחי הפלסטינים, דחפורים של צה"ל החלו כבר להרוס בתים באזור, ובאזור כיסופים התבצעו עבודות חישוף של אדמות.

בהכנת הידיעה השתתפו: אפרת וייס, פליקס פריש ועלי ואקד

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
הרס בתים בעזה. ארכיון
צילום איי פי
מומלצים