שתף קטע נבחר

בעקבות הפיגוע בעין עריכ: מה יהיה עם המחסומים?

שלושה קצינים בכירים בצה"ל מגבשים כעת במקביל את מסקנותיהם בעניין נקודת התורפה של כוחות צה"ל בשטחים - המחסומים. הקצינים בודקים את התועלת אל מול הסיכון והמחיר התדמיתי הכבד. האלוף איתן: "נלמד את לקחי האירוע - ונשנה את מה שצריך"

בעקבות הפיגוע הקשה שאירע במחסום עין עריכ בו נהרגו שישה חיילים, צפויים בצה"ל להעלות את סוגיית המחסומים על שולחן הניתוחים.
אמש (ד') מינה אלוף פיקוד מרכז, יצחק איתן, את תת אלוף טל רוסו, מפקד אוגדת צנחנים, לעמוד בראש ועדה שתבדוק, לצד התחקיר המבצעי המתנהל בחטיבת בנימין, את התנהלות המוצב ותגבש לקחים. תת אלוף רוסו יהיה השלישי שיגיש דו"ח בעניין המחסומים בשטחים. קודמים לו דו"ח של מחלקת בקרה ומעקב באגף המבצעים, ודו"ח של ראש אגף המבצעים, אלוף דן הראל, שמונה על ידי הרמטכ"ל, וצפוי להגיש את מסקנתיו בימים הקרובים.

תכלית מול נזק וסיכון

השאלה שעומדת ביסוד סוגיית המחסומים, על פי אופנת הניהול העכשוית של צה"ל – ניהול הסיכונים – היא של תכלית מבצעית מול הנזק והסיכון. כלומר: כמה ביטחון מספקים המחסומים הקבועים במונחי תפיסת מבוקשים ואמצעי לחימה, וכמה הם מצליחים להרתיע את אלה מלעבור, לעומת הסיכון הכרוך בהפעלה- כמה מסוכנת השהייה הסטאטית והפיזור הרב של הכוחות מול אוכלוסיה עויינת, כמה נפגעת תדמית ישראל וצה"ל מן החיכוך והמחזות הקשים, וכו'.
באשר לסיכון, הראה השבוע האחרון כי המחסום הוא אחת מנקודות התורפה הקשות של צה"ל. לא רק מחסום של שלושה צנחנים עייפים ושחוקים בליל ערפל נפגע (מחסום סורדא) נפגע מפיגוע, אלא גם כוח גדול של קצין ושבעה לוחמי הנדסה רעננים, ומצויידים באמצעי ראיית לילה, לא הצליח לחסל התקפה של שניים או שלושה מחבלים שאספו מודיעין. אמש הוחלפה כיתת החיילים שנפגעה בפיגוע על ידי חיילים אחרים מן הפלוגה וכוח נוסף ממחלקת הסיור של חטיבת בנימין. יותר חיילים שומרים עכשיו על מחסום עין עריכ.
שאלות טקטיות שונות, דוגמת אבטחת המחסום, יזכו כבר בזמן הקרוב למענה. לדוגמא: שלושת החיילים המאבטחים עמדו בתוך המחסום, צמודים זה לזה, ואיפשרו בכך למחבלים להגיע באין מפריע ממש לפתח המוצב, ולפגוע גם בחבריהם הנחים. חייל אחד או שניים שהיו בודקים את הבאים למחסום במרחק מה, היו מסתכנים אמנם בעצמם, אבל מספקים לחבריהם שהות מספקת להגיב, ומקשים על המחבלים לפגוע בשלושה לוחמים בצרור אחד.
צחוק הגורל: חיילי המחסום מגדוד ההנדסה של פיקוד דרום, גייסו למשימה את מקצועם הצבאי, וכבר ביום הראשון במקום רשמו הם ומפקדם, סגן משה עיני, שורת הערות ושיפורים לביצוע. מפקד הפלוגה מצא את הרשימה בכיסו של עיני, לצד ראשי פרקים שהכין לתדריך המוצב שלא הספיק להעביר לחייליו.

המחיר המוסרי

על המחיר המוסרי והתדמיתי הכבד של המחסומים מעיד דו"ח מחלקת המדינה האמריקנית, והפרסומים הרבים בתקשורת העולמית. החייל העברי מצטייר לפעמים, כקלגס שמונע מעבר אמבולנסים והמחסום – כמקום שתינוקות פלסטינים נולדים ומתים בו. נוסף על כל אלה, המחסומים עוצרים רק את אלה שמראש מגיעים אליהם ומבקשים לעבור דרכם.
הצלחות המחסום, כמו כל מעשה סיכולי, צנועות יותר, וקשות להסברה, משום שסיכול מטבעו עוסק במה שלא קרה. אתמול, שלא כהרגלו, סיפר מפקד כוחות צה"ל בגדה, תת אלוף גרשון (ג'רי) יצחק, גם על הצלחותיו של מחסום עין עריכ. "המחסום אחראי לתפיסה של 150 מבוקשים, עשרות מטענים, ושימש חוצץ בפני פיגועים רבים שניסו פלסטינים להוציא אל שפלת החוף", אמר יצחק. וגם לקרב עצמו ולתוצאותיו מתייחס גרשון כאל נפילה אחת לקרשים: "היינו מצפים שדברים יסתיימו אחרת. אנחנו נמצאים במלחמה. שני הצדדים לומדים זה את זה ומשתפרים. אנחנו נחושים. מדובר במלחמת חורמה".
בימים האחרונים, בעיקר על רקע האירוע הקשה במחסום סורדא בסוף השבוע, נכנס הדיון במחסומים בצה"ל להילוך גבוה. מפקד האוגדה, תת אלוף גרשון (ג'רי) יצחק, הורה לששת מפקדי החטיבות המרחביות שתחת אחריותו למפות מחדש את כלל המחסומים בגזרותיהם ולהתכונן להסיר את מחסומי הקבע הבלתי נחוצים. בחלק מן המקרים, אמורים מפקדי החטיבות לגבש פתרונות אחרים לאכיפת הכתרים.
"אנחנו חושבים כל הזמן איך להיות רלוונטיים", אמר אתמול אלוף פיקוד מרכז, יצחק איתן. "המחסום הוא אילוץ, ובחלק מן המקומות ניאלץ להמשיך ולהשתמש בהם. כשנלמד את לקחי הארוע אתמול - נשנה את מה שצריך".
בתום תדרוך העיתונאים עם אלוף הפיקוד הגיע ללשכת האלוף תת אלוף עמוס בן אברהם, הקצין הבודק שמינה האלוף איתן לחקירת החדירה למושב חמרה בבקעה, תקלה טראגית נוספת שצה"ל יצטרך למנוע את הישנותה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום זום 77
הפיגוע במחסום עין א-ריכ
צילום זום 77
מומלצים