שתף קטע נבחר

הילארי קלינטון במסעדת סבארו: ערפאת אחראי לטרור

בביקור במסעדת סבארו בירושלים אמרה הסנטורית כי "העובדה שאנשים ממשיכים בירושלים בשגרת חייהם למרות הפיגועים, צריכה להוות דוגמה לאמריקנים". היא תקפה בחריפות את ערפאת שלא עושה דבר למניעת הטרור. את הנוף בירושלים היא הגדירה: היפה בעולם

"ערפאת נושא באחריות לטרור בישראל". כך אמרה היום (א') הסנאטורית הילארי קלינטון בביקורה במסעדת "סבארו" במרכז ירושלים בה נהרגו 15 איש בפיגוע באוגוסט אשתקד.
קלינטון נחתה אמש בישראל לביקור הזדהות של 36 שעות. במהלך ביקורה היא תיפגש עם ראש הממשלה אריאל שרון, שר הביטחון בנימין בן אליעזר ושר החוץ שמעון פרס.
"כבוד לי להיות כאן, ואני שמחה שבאתי בתקופה כזו כדי להביע את תמיכתי בישראל ברגע זה. במיוחד כשאני באה לסבארו ולמרכז העיר שנפגעו מפיגועי טרור כדי להציג ולהדגים לעולם שהמסעדה פתוחה, ושאנשים ממשיכים בשגרת חייהם למרות הפיגועים. זו צריכה להוות דוגמה לאמריקה", אמרה קלינטון.
היא הוסיפה כי מאז ומתמיד חשה מחויבות לישראל, אבל מאז ה-11 בספטמבר, תחושתה התחזקה. "אני רוצה להעביר מסר לחברי האמריקנים שיש מה לראות בישראל וחשוב לבוא ולבקר בישראל, ולתמוך בה בשעה כזו. דווקא במקום כזה חשוב לי להגיד את זה, במקום שכל כך הרבה אנשים איבדו את חייהם". היא אף השוותה בין מרכז העיר בירושלים לאזור קריסת מגדלי התאומים בניו יורק. "מרכז ירושלים הוא הגראונד זירו שלכם", אמרה.
לגבי ערפאת, אמרה קלינטון כי הוא אחראי לטרור ואחראי לכישלון שיחות השלום עם ממשלת ברק בקמפ דיויד. "יאסר ערפאת נושא באחריות לטרור וגם היום הוא יכול לעשות הרבה יותר בנושא".
בהתייחסה לסוגית הקמת המדינה הפלסטינית, אמרה קלינטון כי הנושא צריך להיות נידון במו"מ בין הצדדים (ישראל והפלסטינים), אך במצב של אלימות וטרור אין מקום למשא ומתן.
על השאלה האם צריך להחליף את ערפאת אמרה קלינטון כי זה נושא שהעם הפלסטיני צריך להחליט בו. עוד הוסיפה קלינטון שעל ישראל לבצע את הצעדים שנראים לה וארה"ב לא צריכה להתערב בנעשה אלא לתמוך בהחלטות ישראל. בנושא תקיפת ארה"ב בעיראק אמרה קלינטון כי "צעדים נגד עיראק יצטרכו להינקט אך הם יהיו חייבים להיות בצורה זהירה".
מסבארו היא יצאה לכותל ולבית החולים הדסה עין כרם בירושלים שם ביקרה פצועים מפיגועים. הבוקר נפגשה קלינטון עם ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, בעירייה. קלינטון אמרה לאולמרט בעת שהשקיפה על נוף העיר, כי "מדובר בנוף היפה ביותר בעולם".

"מותיר שובל של אלימות"

אמש, זמן קצר לאחר נחיתת מטוסה בישראל, נאמה קלינטון בפני משתתפי ועידת הנשיאים, במלון מצודת דוד בירושלים. קלינטון אמרה ש"ערפאת נכשל כמנהיג, ואי רצונו למנוע את הטרור מוכיח כי אינו מוכן להיות מנהיג".
על אף שערפאת מסוגל להפסיק את הטרור, הוא בוחר להותיר שובל של אלימות ודם, ומחנך ילדים פלסטינים לשנוא יהודים ולמות כשהידים בדרך לירושלים". אמרה.
קלינטון קראה לערפאת לפרק את האוכלוסייה הפלסטינית מנשקה ולדאוג שרק שוטרים יישאו נשק, כפי שמחייבים הסכמי אוסלו. לדבריה, ידוע שארגונים הכפופים ליו"ר מבצעים פעולות טרור, וכי הרשות עצמה מקיימת קשרים עם מדינות מעודדות טרור כמו איראן. "אנחנו צריכים לעשות הכל כדי למנוע מאיראן קדימות אסטרטגית ואיום גרעיני", אמרה.
קלינטון חשפה שהיא פועלת לשינוי האזהרה שפירסם הממשל האמריקני למבקרים בישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
"ערפאת נכשל כמנהיג". הילארי קלינטון בכותל
צילום איי פי
מומלצים