שתף קטע נבחר

התוכנית: המתנחלים יגנו על היישובים

אלוף פיקוד המרכז דן בתוכנית החדשה עם ראשי מועצת יש"ע

פיקוד המרכז מגבש תוכנית הגנה על ההתנחלויות, המבוססת על סיוע של תושבים חמושים מהיישובים. התוכנית הוצגה היום (א') בפגישה בין ראשי מועצת יש"ע לאלוף הפיקוד יצחק איתן.
יהושוע מור יוסף, דובר מועצת יש"ע, מסר כי "איתן דיבר על רעיון של תוכנית הגנה ליישובים, שתהיה מבוססת על הישובים עצמם, כמו המודל של הישובים בצפון. הוא הזכיר את חניתה לדוגמא, שם כל אחד צריך לצאת בעת התראה. זה דבר שצריך עדיין לעבד אותו. כל היישובים צריכים לעבור אימון ולמרבית התושבים כלל אין נשק. צריך לספק נשקים ולתגבר את כיתות האימונים. הכל כמובן יהיה תחת הצבא וכולם יהיו כפופים למפקדים בשטח".
מור יוסף הוסיף כי "התוכנית בשלבי גיבוש. אני מניח שקודם יהיה מודל באחד הישובים ואח"כ נראה כיצד להמשיך. לנו מאוד נראה העניין הזה, כי אנחנו רוצים לקחת חלק בנטל, ולהראות שהמתנחלים שומרים על עצמם, גם בגלל הפן הציבורי וגם כי התושבים שנמצאים בשטח מכירים אותו הכי טוב, ומכירים את כל הפרצות, בניגוד לחיילים שמגיעים לשבועיים".
בצבא הסבירו כי פיקוד המרכז מתכנן לבסס את ההגנה בהתנחלויות על כיתות כוננות שיוקמו מקרב התושבים. כיום ההגנה על ישובי יהודה ושומרון מבוססת על החטיבות המרחביות המפעילות גדודים בגזרות השונות, ואלה פועלים בהגנה על צירים, בהפרדה בין שטחי A לשטחים שבאחריות ישראלית, ובפעילות יזומה. בישובים עצמם שומרים חיילי אבטחת הישובים (אבט"ש). מדובר בחיילים שאינם לוחמים במקצועם הצבאי, בדרך כלל אלה חיילים ברמת חיילות נמוכה, המעוררים אי נחת רבה בקרב ראשי ההתיישבות.
בפיגוע במושב חמרה בבקעה נהרג אחד מחיילי האבטחה, רס"ר משה מקונן ז"ל, כאש ניסה לירות לעבר המחבל, וחיילים אחרים לא הסתערו לעברו. על תפקוד כיתת הכוננות ביישוב ועל רכז הביטחון השוטף נמתחה ביקורת קשה כיוון שהתמהמה בהקפצת כיתת הכוננות.
לאור הלקחים הקשים המתגבשים בחקירת תיפקוד הכוחות בפיגוע בחמרה הוחלט בפיקוד מרכז לשפר את מערך הכוננות בישובים, זאת גם בהתאם להערכה לפיה "הצלחת" הפיגוע בחמרה תעודד פיגועים נוספים במתווה דומה.
בימים האחרונים מגבש קצין ההגנה המרחבית בפיקוד מרכז, סא"ל שלמה ועקנין, תוכנית לשילוב המתנחלים בהגנה על ישוביהם. כיום קיימות כיתות כוננות רק בחלק מן הישובים, ובמקרים רבים הן אינן שותפות בתכניות להגנת היישוב. על פי התכנית יקומו כיתות כוננות בכל יישובי יהודה ושומרון, יצויידו, ויאומנו על ידי הפיקוד.
"כיתות הכוננות יקומו במודל דומה לכיתות הכוננות בגבול הצפון שהתאמנו ונשאו בתפקיד מוגדר בהגנת היישוב שלהם", מסביר גורם בפיקוד מרכז. "אבל בעוד שבגבול הצפון היתה בעיה של כוח אדם מיומן ובגיל המתאים מקרב המתיישבים, הרי שבמרבית היישובים ביהודה ושומרון יש תושבים רבים בוגרי יחידות קרביות, שיכולים לשאת בנטל הביטחוני ולהגן בעת הצורך על היישוב שלהם".
יצויין כי בחודשים האחרונים מפנה צה"ל חלק מתושבי השטחים לפלוגות הגנה מרחבית באיזור מגוריהם, והם משרתים במסגרת שירות המילואים שלהם בגיזרה בה הם מתגוררים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
נפגש עם המתנחלים. האלוף איתן
צילום: גלי תיבון
מומלצים