שתף קטע נבחר

"כך תקפנו את המחסום"

בראיון בלעדי ל-ynet מספר 'אבו מוג'אהד', מבכירי המחבלים בשטחים, כיצד תקפו אנשיו את מחסום עין-עריכ והרגו שישה חיילים. האיש, בשנות השלושים לחייו, הוא אחד מראשי גדודי חללי אל-אקצה, ובשטחים טוענים שתיכנן והוציא לפועל פיגועים רבים. "בחרנו את המחסום הזה בכוונה", הוא מסביר, "המחסום הזה הוא מהשפלים שבמחסומים. הגיעו אלינו תלונות מהרבה מאוד אזרחים על ההתנהגות של החיילים שם"

אבו מוג'אהד הוא מהמנהיגים המובילים והבולטים של גדודי חללי אל אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח בשטחים. אבו מוג'אהד הוא כינויו המחתרתי והרבה לא ידוע עליו: לפי ההערכה הוא בתחילת שנות השלושים שלו ומתגורר באזור שכם. במהלך האינתיפאדה יזם והוציא לפועל פיגועים רבים. האחרון שבהם הוא הפיגוע במחסום עין עריכ שבו נהרגו שישה חיילי צה"ל.
אבו מוג'אהד לא מתראיין לכלי תקשורת, ובוודאי לא לתקשורת ישראלית. כשפנה ל-ynet הסביר שהחליט להתראיין כדי להעביר מסר לציבור הישראלי.

שאלה: מה אתה יכול לספר על הפיגוע בעין עריכ?

אבו מוג'אהד: בחרנו את המחסום הזה בכוונה. המחסום הזה הוא מהשפלים שבמחסומים. הגיעו אלינו תלונות מהרבה מאוד אזרחים על ההתנהגות של החיילים שם. אזרחים העידו שהם הושפלו והוכו הרבה פעמים, ושזה קרה לאלפי אנשים. החלטנו ללמד את החיילים במחסום לקח.
במשך שבועיים עקבו האנשים שלנו אחרי המחסום והתנהלות החיילים בו. אספנו את המידע הדרוש לפעולה. ידענו שיש שם שם קונטיינר שמשמש את החיילים ללינה ומגדל שמירה.
ביום הפעולה שלושה לוחמים, שלושה מוג'אהידין שלנו, הגיעו למחסום. התוכנית היתה שאחד מהם יירה על החייל שעל מגדל השמירה, אחד על החיילים במחסום ואחד יכנס לקונטיינר, וזה מה שקרה. החייל במגדל שלא נהרג מהאש שלנו, לא ידע מה לעשות עם עצמו. אחד מלוחמינו ירה בחיילים שהיו במחסום והרג אותם. אחד נכנס לקונטיינר, היו שם שלושה חיילים וקצין. הלוחם שלנו פתח עליהם באש והרג אותם, את כל הארבעה.
לאחר האש התחילו הלוחמים שלנו לאסוף את הנשק. הם לקחו שלושה רובי מ-16 ומקלע. היה שם טנק, ואחד מאנשינו ניסה לקחת אותו אבל לא הצליח להתניע אותו. אין לנו נסיון עם טנקים. לאחר הפעולה שלושת לוחמינו חזרו לבסיס שלהם.
במחסום סורדא, כמה ימים לפני, זה היה אותו דבר. שני לוחמים שלנו נתקלו בשני חיילים, הרגו אחד ולקחו משם שני כלי נשק. הלוחמים במקרה של סורדא השתמשו באקדח ומקל חשמל.

איזה אימונים עברו האנשים שלכם?

שום דבר מיוחד. הנשק העיקרי שלנו זה האמונה בזכות שלנו. אין לנו את הנשק של הישראלים, אבל העם הפלסטיני, שילד שלו רודף באבן אחרי טנק, מסוגל לעשות הכל- וזה מה שקרה במקרה הזה.

הישראלים מדברים על זה שנאסר עוויס ממחנה הפליטים בלאטה הוא המנהיג שלכם. אתם לא פוחדים מחיסול שלו?

אין לנו מנהיג אחד. ההנהגה שלנו היא קולקטיבית. אבל שינסו לפגוע בנאסר, ויראו מה אנחנו מסוגלים לעשות. פוצצנו פעמיים טנק מרכבה, פעם בעזה כשהחיילים נהרגו ופעם במחנה בלאטה ליד שכם. הנחנו מטענים בבתים של ישראלים בכירים מאוד, והתקשורת הישראלית מנועה מלפרסם את זה. אנחנו מסוגלים להגיע לתוך עומק ישראל ולבתים של ראשי המדינה. אם יעזו לפגוע בנאסר נכה בעומק הישראלי בהיקף שלא חלמו עליו.

דיברת על מסר?

המסר הוא שאנחנו לא שוחרי אלימות. היינו הראשונים במסגרת השביבה, תנועת הנוער של הפתח, לתמוך בשלום ולהפיץ את השלום בקרב הציבור הפלסטיני. היינו הראשונים להיפגש עם ארגוני שלום וארגוני שמאל ישראלים, ובהם תנועת הנוער של העבודה. אבל, לא ניתן שישפילו אותנו ואת יאסר ערפאת המנהיג הסמל שלנו. נתנו סיכוי לשלום, לפוליטיקאים ולמדינאים, אבל קיבלנו טרור, קיבלנו אלימות, הרג וחיסולים. אם הישראלים יתמידו במדיניות שלהם נגיב בפיגועים התאבדות, במטענים, ובהיקף כזה של פעולות אינטנסיביות שיוכיחו לישראלים שכל עוד הם הורגים בנו אנו נגיב.
אבו מוג'אהד מוסיף שאנשיו אינם תומכים ביוזמה המדינית הסעודית, בעיקר כיוון שאינה כוללת את זכות השיבה. הוא גם מגנה את העולם הערבי ואת הקהילה הבינלאומית על שלא הגיבה להרג הפלסטינים בימים האחרונים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום זום 77
המחסום בעין עריכ
צילום זום 77
מומלצים