שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "הלך לנו מלחין ענק"

  מותו של המלחין אהרון גורוב השבוע, בפיגוע סמוך לנוקדים, קטע קריירה בינלאומית משגשגת

  השבוע עסקה התקשורת בהרחבה בתמרה ליפשיץ, שילדה את בתה לאחר שנפגעה מירי סמוך ליישוב נוקדים, בתקרית בה איבדה את אביה אברהם פיש. אבל בסיפור הזה היה הרוג נוסף, כמעט אלמוני עבור רובנו, אך מוכר מאוד עבור רבים אחרים. מדובר באהרון גורוב, או ליתר דיוק בקומפוזיטור בעל השם העולמי אהרון גורוב, שחייו נגדעו.
  בעיתונות המקומית נכתב על גורוב רק זאת: "בן 46, מוזיקאי חובב", וזהו. במותו, כמו בחייו, הסתירה צניעותו של גורוב קריירה בינלאומית של מלחין בעל שם באולמות יוקרתיים באירופה ובארה"ב. מעבר לארבעה ילדים ואישה, הנה מעט ממה שהותיר אחריו המאסטרו גורוב: בהוליווד נעצר משא ומתן לפרויקט בו היה מעורב, לכתיבת פסקול לסרט; ברברה סטרייסנד כבר לא תכיר את המלחין שכמעט עבד איתה בברודווי; הזמרת ויק ("אמה שפלן הישראלית") עמדה לצאת למסע הופעות עם שיריו של גורוב לצרפת; בתיאטרון של מינסק ובבילורוסיה מזילים דמעה על "מלחין הבית"; במחלקת הקומפוזיציה של אוניברסיטת בר אילן מכריזים על מותו של "אחד מהכשרונות הענקיים שהיו לנו כאן"; בפסטיבל הכלייזמרים של צפת ובסימפונט רעננה כבר לא יזמינו אצל גורוב סימפוניות. ובתקשורת הישראלית הממהרת הזכירו את שמו והמשיכו בזריזות להרוגי הפיגועים הבאים.
  בפרויקט בברודווי, המיועד לזמרת ברברה סטרייסנד, התמודד גורוב מול הקומפוזיטור מישל לגרן הצרפתי. הוא גם שימש כקומפוזיטור הבית של תיאטרון "שחקני הקולנוע" במינסק, וזכה בפסטיבל התיאטרון של ורשה לשנת 1989 בפרס "הפסקול הטוב ביותר".

  "אדם ישר רוח וצנוע"

  ראש המגמה לקומפוזיציה בבר אילן, ד"ר גדעון לווינסון :"אני שבור מהרצח. הוא עשה אצלנו את הדוקטורט שלו, לאחר שהגיע עם תיק עבודות רציני, יצירות וסימפוניות. מדובר במלחין מאוד מוכשר ואינטלקטואל. בישראל, הקומפוזיטור אנדריי היידו הזמין אצלו יצירות לפסטיבל הכלייזמרים בצפת. בהחלט הפסדנו מלחין גדול, הוא לא היה רק איש מקצוע מדהים, הוא גם היה אדם ישר רוח וצנוע. אין ספק, הוא היה כישרון אמיתי והיה מקום לגלות אותו יותר כאן, היו לו איכויות אמיתיות".
  אליעזר אלפר, גם הוא מומחה למוסיקה מהמגמה לקומפוזיציה בבר אילן, מספר על הקריירה העולמית הנרחבת של גורוב: "הוא היה המנהל המוזיקלי של התיאטרון 'שחקן הקולנוע' במינסק, התיאטרון המסורתי של העיר בו משחקים שחקני הקולנוע המקומיים. הוא מאוד ידוע שם, ובמיוחד במוזיקה שעשה לסרטים. הוא נחשב למלחין גדול ברחבי בילורוסיה ולמומחה שם בתיאטרון. היו פונים אליו ליעוץ בענייני תיאטרון ומשחק כי הוא היה מקצוען, היה לו חוש רב בענייני במה, שרכש דרך העבודה במוזיקה לתיאטרון".

  "הוא הלחין במיוחד בשבילי"

  אבל לא רק בתחום הקלאסי עסק גורוב בעולם, אלא גם במוזיקה הקלה: הזמרת ויק, שהוכתרה בארץ כ"אמה שפלן הישראלית", עומדת להוציא דיסק חדש שרובו הולחן על ידי גורוב. בקרוב תצא ויק לצרפת עם שיריו של גורוב, כדי לחתום על חוזה הקלטות עם חברת תקליטים צרפתית. "הוא הלחין במיוחד בשבילי" מספרת ויק, "המלודיות שלו היו ממש טובות. אנחנו כרגע במשא ומתן עם חברות צרפתיות. היום דיברנו עם אישתו. זה נורא, זה אסון. הוא השאיר אחריו ארבעה ילדים קטנים. זה אובדן של כישרון ענק לעולם. השירים שהוא כתב לי הם תכשיטים, יש לו מוזיקה אגדתית, כל המבינים במוזיקה המליצו שהוא יכתוב לי לתקליט הבינלאומי שלי. קשה לי לשכוח שכולנו בהפקה דיברנו איזה בן אדם מיוחד הוא, הוא היה קם להתפלל לפני ההקלטות בחמש בבוקר. הלך לנו מלחין ענק".
  האמרגן אבי צמח, שעבד עם גורוב על תקליטה של ויק, המום גם הוא מהמוות הפתאומי. "הוא כתב לנו המון שירים, שאנחנו עומדים לשווק עכשיו לחו"ל, הקלטנו המון חומר שלו לצרפת, היו לנו עוד המון תכניות עם גורוב. הוא אחד המלחינים הגדולים. בשיר של ויק אתה יכול לשמוע ממש את קולות המלחמה במוזיקה שלו, קולות של תותחים, ומלמעלה, עם הקול של ויק ב'סולו אמורה', שאמר שרק האהבה תפתור את המלחמה. בחברת התקליטים התלהבו מאוד ממנו. דב זעירא רצה לדעת מיד מי כתב את המוזיקה, אבל לא הספקנו להפגיש ביניהם. גורוב ידע להלחין, לעבד, יש לו נסיון אדיר והיה צריך עוד להיות לו עתיד מזהיר כאן. עכשיו, אחרי שהוא נפטר, ישמעו את המוזיקה שלו בצרפת".

  "דווקא עכשיו נפתחו לו הדלתות"

  אבל מסתבר שלא רק במינסק, בוורשה ובצרפת מוערך גורוב. רעייתו מרים, שהתאלמנה השבוע, מגלה כי מחשבו האישי נותר מלא בפרויקטים מוזיקליים נרחבים, שביצועם כבר החל. "הוא התחיל משא ומתן עם מפיק בהוליווד", ספרה מרים במהלך השבעה בנוקדים, "על כתיבת פסקול לסרט גדול, אבל אין לי אישור עדיין מהחברה (בארה"ב- ד.ש) לדבר על זה, גם לא מאנשים אחרים הקשורים בזה. אני יכולה רק לאשר שהתקיים משא ומתן כזה עם מפיק גדול בהוליווד לכתיבת פס קול לסרט. יש לו פרוייקטים בינלאומיים רבים, אבל הוא לא אהב לדבר עליהם. גם לא הפריע לו שבסופו של דבר מישל לגרן, שהתמודד מולו בברודווי, זכה בסופו של דבר בפרוייקט עם ברברה סטרייסנד, ואהרון סיים במקום השני בין כל הקומפוזיטורים שהתמודדו.
  "פתאום דווקא עכשיו נפתחו לו הדלתות בארץ. נשארתי עכשיו עם כל השירים שלו והתווים והרשימות והפרטיטורות. אני לא יכולה להיכנס לזה עכשיו, לתווים שלו ולמחשב שלו. אני לא יודעת מה לעשות... חבל, הזמינו אצלו מוסיקה מהסימפונייטה של אשדוד עם תקציב והכל, הוא גם חיבר אופרה שלמה עבור גורם בחו"ל. הוא כתב מחזמר עבור תיאטרון אידישפיל, וחיבר מוסיקה עבור הסרט הדוקומנטרי 'ביסראור' - סרט על חברון. הוא גם כתב את הפסקול לסרט רוסי באורך מלא, 'מדרגות', ולימד מוזיקה בסטודיו ניסן נתיב. רק באופרה הישראלית אמרו לו שהם עשו רפרטואר לעשר שנים קדימה ולא נתנו לו כבוד, אמרו שאין להם כסף לחזרות. פה לא נותנים כבוד לאמנים, למרות כל הפרסים וכל מה שהוא עשה. בן אדם יכול לחבר משהו משגע, להצליח, ולמחרת לחפש שוב עבודה. בחגיגות פורים הוא היה צריך לנגן כאן בישוב, אבל אהרון כבר לא ינגן יותר".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה
  גורוב. כישרון אמיתי
  צילום רפרודוקציה
  לאתר ההטבות
  מומלצים