שתף קטע נבחר

מח"ט הצנחנים: "אין מקום סגור בפני צה"ל"

כוחות צה"ל השתלטו על "נקודות מרכזיות" במחנה הפליטים בלאטה. אלוף משנה אביב כוכבי, מפקד חטיבת הצנחנים, אמר כי "עצם העובדה שצה"ל והכוחות שלנו נמצאים בבלאטה, יש בה מסר חשוב מאוד: אין מקום סגור בפנינו, וצה"ל יפעל בכל מקום שיש בו פעילות חבלנית

מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה אביב כוכבי, אמר הערב (יום ה') כי כוחותיו וכן חיילי גולני, שיריון ומודיעין בסיוע מסוקים השתלטו על הנקודות המרכזיות במחנה הפליטים בלאטה. לדבריו: "מתנהל המבצע בקצב הרצוי ואף מהר יותר ממה שהתכוונו".
בפעולת צה"ל שהחלה הלילה נהרג חייל צה"ל, סמל ראשון חיים בכר, וכן 11 פלסטינים. כמו כן דיווחו הפלסטינים על כ-110 פצועים בפעולה במחנה בלאטה, ביניהם כ-20 במצב אנוש וקשה.
הערב אמר כוכבי כי "הכוח ימשיך להרחיב את האחיזה, יום ולילה, בשטחים פתוחים סביב המחנה, בבתים, ובאמצעות כלי רכב משורינים". כוכבי אישר כי בחלק מן המקרים מתנהל המעבר בין הבתים הצמודים זה לזה באמצעות שבירת קירות המפרידים בין הבתים, וזאת על מנת שלא לסכן את החיילים במעבר בין שטחים פתוחים.
באשר לתכלית המבצע אמר כוכבי כי "עצם העובדה שצה"ל והכוחות שלנו נמצאים בבלאטה, יש בה מסר חשוב מאוד: אין מקום סגור בפנינו, וצה"ל יפעל בכל מקום שיש בו פעילות חבלנית ושמוציא פעילות המסכנת את אזרחי ישראל".

הכניסה למחנה

כוחות צה"ל נכנסו למחנות הפליטים ממספר כיוונים תוך חיפוי טנקים ומסוקי קרב, וערכו חיפושים נרחבים של כלי נשק ומבוקשים. במחנה הפליטים בלאטה הודק עוד יותר הכתר שצה"ל הטיל לפני למעלה משבוע. על הפעולה במחנה פיקד מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה כוכבי, והשתתפו בה גדוד השריון "גור", גדוד 101 מחטיבת הצנחנים וכן היחידות המיוחדות של החטיבה. במסגרת הידוק הכתר על המחנה נכנסו כוחות לבתים בפאתי המחנה ותפסו בהם עמדות. במהלך הכניסות לאחד הבתים נורה בראשו סמ"ר בכר מטווח קצר על ידי פלסטיני ונהרג. שני חיילים אחרים נפצעו בחילופי האש במחנה באורח קל ופונו לקבלת טיפול רפואי.
הפעילות בבלאטה לוותה בירי מסיבי של הפעילים הפלסטינים ובהפעלת מטענים רבים לעבר טנקים של צה"ל. מהמטענים הרבים לא נפגעו חיילים אולם נגרמו נזקים קלים לטנקים. בצה"ל שללו את הטענה הפלסטינית לפיה הצליחו המטענים להשבית כמה טנקים.
במהלך הבוקר תפסו הצנחנים בית ספר יסודי במרכז מחנה הפליטים ועמדות סביב בית הספר. לדברי כוכבי, "בית ספר נהנה משליטה על סביבותיו וניתן לשלוט ממנו בתצפית ובאש ולכן הוא נבחר כיעד להשתלטות".
במהלך הלילה פגע מסוק קרב של צה"ל במכונית נוסעת ובה מחבלים חמושים, נוסעי המכונית נהרגו.

בלאטה - מרכז הפעילות החבלנית

מחנה פליטים בלאטה מהווה מזה שנים, וביתר שאת מאז תחילת המהומות, מרכז לפעילות חבלנית פלסטינית ובמקום נאגרים אמצעי לחימה על ידי פעילי הארגונים השונים. בין היתר באחרונה יוצרו במחנה טילי "קסאם" ומרגמות.
במהלך השנים האחרונות, התהוו בבלאטה תשתיות חמאס, תנזים וחזית עממית שיזמו פיגועים בשטחים ובתוך ישראל כשהפעולות שביצעו לא נתקלו בהפרעת מצד הרשות הפלסטינית בתחומי בלאטה ומחוצה לו.
יש לציין כי מחנה הפליטים מוכר כשטח עצמאי שאינו סר למרות הרשות הפלסטינית, וכי כמעט ולא מתבצעת בו פעילות סיכולית של גורמי הרשות הפלסטינית.
סמוך לפעילות התנזים הצבאית במחנה, מתנהלת מזה שנים תשתית צבאית של החמאס, אשר הוציאה לפועל מספר פיגועים. הדמויות הבולטות במחנה הם אחמד מרשוד שעמד מאחורי פיגועי תופת ב-1995 וכלוא היום בישראל. אחמד מרשוד ששימש מראשי הזרוע הצבאית של החמאס בשומרון ונהרג בשכם, וגמאל מנצור שהיה מראשי החמאס בשומרון ויהודה ונהרג באוגוסט 2001. תשתית זו, אף היא מנהלת פעילות מחוץ לגבולות המחנה והעיר שכם.
בין הפיגועים בהם היו מעורבים פעילים מהמחנה בזמן האחרון היו הפיגועים בירושלים ב-25 בפברואר ובנווה יעקב בו נפצעו 10 אזרחים, הפיגוע ב-22 בינואר 2001 ברחוב יפו בירושלים בו נהרגו שני אזרחים ונפצעו 37, הפיגוע בחדרה ב-17 בינואר 2002 בו נהרגו שישה אזרחים ונפצעו 26, פיגוע ההתאבדות בנווה שאנן ב-25 בינואר 2002 בו נפצעו 23 אנשים וכן הפיגוע ב"סבארו" באוגוסט 2001 בו נהרגו 15 אזרחים ונפצעו 107.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
כוחות צה"ל בבלאטה
צילום: איי פי
מומלצים