שתף קטע נבחר

10 הרוגים בפיגוע התופת בבית ישראל

מחבל מתאבד התפוצץ בשכונת בית ישראל. 10 בני אדם נהרגו, ביניהם שני תינוקות ושלושה ילדים

הותרו לפרסום שמותיהם של הרוגי הפיגוע שהיה אתמול (שבת) בירושלים. ואלו שמות ההרוגים ומועדי הלוויותיהם:
שלמה נחמד בן 40, אשתו גפנית נחמד בת 32 ובנותיהם שירז בת שש ולירן בת שלוש, תושבי ראשון לציון.
שאולי נחמד בן 15 מראשון לציון, אחיינה של גפנית נחמד.
לידור אילן בן 12 ואחותו אוריה אילן בת שנה וחצי מראשון לציון.
צופיה יערית אליהו, בת 23, ובנה יעקב אברהם אליהו בן שבעה חודשים, תושבי שכונת בית ישראל בירושלים.
שבעת ההרוגים תושבי ראשון לציון הובאו למנוחות בשעה 16:00 בבית העלמין של שיכון המזרח בראשון לציון.
צופיה יערית אליהו ובנה הובאו למנוחות בשעה 15:30 במושב נועם שבמועצה האזורית שפיר בדרום.
כיממה לאחר הפיגוע מת מפצעיו בבית החולים אבי חזן, בן 37, דודו של חתן בר המצווה שנערכה במקום.

הפיגוע אירע בשעות הערב

פיצוץ רב עוצמה נשמע אמש מעט אחרי השעה 19:00 ברחוב חיים עוזר בשכונה החרדית "בית ישראל" שבמרכז העיר.
מחבל מתאבד הפעיל מטען ברחוב, בצמוד לקבוצת אזרחים. בעת הפיגוע היו ברחוב היו תושבים רבים, חלקם הגדול חוזרים בתשובה שיצאו מ"הישיבה לחוזרים בתשובה - בית ישראל", שבה מתארחים בסופי שבוע משפחות של חוזרים בתשובה. כ-60 בני אדם נפצעו.

"לא היתה התרעה ספציפית"

ניצב מיקי לוי, מפקד מחוז ירושלים במשטרה, אמר במקום האירוע כי "לא היתה לנו התרעה ספיציפית, אבל הכוחות היו פזורים בשטח בשל התרעות כלליות על פיגוע בירושלים. אין ספק שהקרבה למזרח ירושלים מסייעת למחבלים".
אחד התושבים ברחוב התלונן כי האזרחים במקום הבחינו באדם חשוד כחצי שעה לפני הפיגוע "והמשטרה לא התייחסה אלינו". במשטרה אמרו כי התלונה נבדקה וכי לא נמצא בה ממש.
אחד הפצועים שהגיע לבית החולים "שערי צדק" ואושפז במצב קל, כשלצידו בנו הקטן שנפגע משריטות בלבד. הוא סיפר כי יצא מאירוע של 'שבת חתן', "וכשיצאנו שמענו בום מטר מאתנו, בהתחלה חשבתי שזה משהו של פורים ואח"כ ראיתי שהכל עף מסביב, ועולה להבה ענקית".
אהרון לוי, תושב הרחוב שבו היה הפיצוץ, סיפר ל-ynet: "שמענו פיצוץ גדול מאוד, ענן עשן גדול מאוד עלה לשמיים והתחילה לבעור אש ברחוב".
משה, מתנדב של זק"א, שגר בסמוך למקום הפיגוע, מספר: "זה מחזה שאי אפשר לתאר. חלקים של גופות על הרצפה, זה יותר גרוע מהמחזות שהיו במדרחוב". עד ראייה אחר בשם שלומי סיפר: "ראיתי עגלת תינוק ריקה, ומסביב היו הרוגים ששכבו על הרצפה. אחד מהפצועים שכב על הרצפה וצעק 'אני רוצה שיצילו לי את היד'".

הפיגועים הקודמים במקום הסתיימו בנס

יש לציין כי בשכונה היו בעבר מספר ניסיונות פיגוע, שהסתיימו ללא נפגעים. אחד הפיגועים היה בדיוק באותו המקום בו היה הפיגוע, לפני כשנה. בפיגוע זה לא היו נפגעים. "נס גדול היה פה", נכתב על שלט ענק בבניין הסמוך.
כמו כן יש לציין שהרחוב בו אירע הפיגוע נמצא סמוך מאוד למטה הארצי של המשטרה.
בסוף השבוע נמנע פיגוע נוסף בירושלים, לאחר שפלסטיני נעצר בעיר כשברשותו סכין בה התכוון לבצע פיגוע דקירה.

ישראל: "הרשות אחראית"

לפני ישיבת הממשלה הבוקר צפוי ראש הממשלה שרון לכנס את השרים שמעון פרס ובנימין בן אליעזר לדיון בטחוני מקדים. שרון, פרס ובן אליעזר יקיימו הערכת מצב וידונו בתגובת ישראל לפיגוע הקשה בירושלים ולאירועים האחרונים.
גורם מדיני בירושלים אמר כי ישראל תנקוט בכל הצעדים המתבקשים כתוצאה מהפיגוע בירושלים. לדבריו, "הרשות הפלסטינית אחראית לפיגוע בכך שפעלה ליצירת הסלמה בימים האחרונים". הגורם המדיני אמר כי הפיגוע אינו קשור לכניסה למחנות הפליטים: "ירושלים תמיד בראש שמחתם של מי שמעוניינים לפגע וזה נובע מעידוד הרשות".

בכיר פלסטיני: "זו תגובה טבעית"

הרשות הפלסטינית גינתה את הפיגוע בירושלים. בהודעת הרשות הפלסטינית נאמר כי "הרשות מגנה את הפעולה בירושלים, שפגעה באזרחים. ההנהגה הפלסטינית מגנה כל פעולה שמכוונת נגד אזרחים בשני הצדדים".
הרשות הפלסטינית אומרת כי "ממשלת ישראל נושאת באחריות מלאה להסלמה האחרונה". בהודעת הרשות נאמר כי "ההנהגה הפלסטינית נשארה מחוייבת לחלוטין לתהליך השלום".
למרות זאת, הפתח נטל אחריות לפיגוע בירושלים ומסר כי המחבל המתאבד שביצע את הפיגוע בירושלים הוא מוחמד שוהני (19), איש גדודי אל אקצה של הפתח, תושב מחנה הפליטים דהיישה שליד בית לחם.
כמו כן פלסטינים רבים צעדו ברחובות רמאללה וצהלו לאחר הפיגוע בירושלים. חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית ומראשי התנזים, חוסם חאדר, אומר ל-ynet כי הפיגוע הוא "תגובה טבעית לפעולות צה"ל במחנות הפליטים שהיוו מנוף לפלסטינים לבצע פיגועי נקמה והגבירו את המוטיבציה להמשך המאבק".
לדבריו, מדיניות שרון לא תביא ביטחון לישראלים: "היה ברור שפעולות צה"ל יגבירו את קצב הפיגועים וההסלמה הצבאית. העם הישראלי משלם את ניכור שרון לתהליך השלום". חאדר קרא לשרון להיפגש מייד עם ערפאת.
מזכיר תנועת הפתח בגדה וראש התנזים מרואן ברגותי אמר לתחנת הטלוויזיה "אל מנאר" של החיזבאללה כי "היה צפוי שהלוחמים הפלסטינים יגיבו בפעולות צבאיות בתגובה לפעולות במחנות הפליטים".
ברגותי הוסיף: "איפה הביטחון ששרון הבטיח להביא לישראלים בתוך מאה ימים? העם הפלסטיני עד למלחמת השמדה המונית שמנהל נגדו הטרור הציוני וזה רק טבעי שהפלסטינים יגיבו בעוד פעולות התנגדות".

נפתחו מוקדי חירום

עיריית ירושלים פתחה מוקד חרום שמספרו 106-023-1255.
מספר מוקד המידע בבית החולים הדסה הר הצופים הוא: 1255121.
מספר מוקד המידע בבית החולים הדסה עין כרם הוא 1255125.
בבית החולים שערי צדק נפתח מרכז מידע שמספרו 1255125.

בכתיבת הכתבה השתתפו דיאנה בחור, עלי ואקד, אבישי בן חיים, טובה דדון ואטילה שומפלבי

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 1
מקום הפיגוע בירושלים
צילום: ערוץ 1
צילום: ערוץ 2
הפגנת שמחה ברמאללה
צילום: ערוץ 2
מומלצים