שתף קטע נבחר

מסוקים תקפו בבית לחם; כוחות צה"ל יצאו ממחנה הפליטים בלאטה

בתגובה לפיגוע בירושלים ירו מסוקים של צה"ל טילים לעבר מפקדה של הרשות ומפעל לייצור אמצעי לחימה בבית לחם. במקביל, יצא צה"ל ממחנה בלאטה וכעת החיילים מכתרים אותו

בתגובה לפיגוע הקשה בירושלים אמש ירו הלילה מסוקי קרב של צה"ל טילים לעבר מפקדה של כוחות הביטחון הפלסטיניים (המוקעטה) בבית לחם ולעבר בית מלאכה לייצור אמצעי לחימה בעיר. הפלסטינים דיווחו כי נגרם נזק רב למבנה שעלה באש אולם איש לא נפגע.
כוחות צה"ל יצאו לפנות בוקר (יום א') ממחנה הפליטים בלאטה. מצה"ל נמסר כי הכוחות השלימו הלילה את פעילותם במרחב ונערכו מחדש תוך תפיסת עמדות שולטות סביבו. על פי צה"ל, "כעת מכתרים הכוחות את מחנה הפליטים והם ימשיכו לפעול במרחבו על פי הצרכים המבצעיים".
ששי, אחד מחיילי הפלוגה המסייעת של גדוד 101 שנכנסו לפני שלושה ימים למחנה סיפר כי "הלילה של הכניסה לבלאטה היה מפחיד מאוד. זה קן צרעות. שמענו את התדריכים וחשבנו שהמון אנשים ייהרגו". גם סא"ל דוד בלומנפלד, מפקד הגדוד, שבע קרבות משנים של שירות בלבנון ובשטחים, הודה: "מעולם לא ראיתי כזה דבר. בכניסה למחנה חיכה לנו מטען בכניסה לכל סימטה. היו למעלה מ-30 מטענים".
החששות התבררו כנכונים רק לחמש השעות הראשונות של הלחימה. בשבת אחר הצהריים, כבר אמר מפקד החטיבה, אלוף משנה אביב כוכבי, כי "בסביבות השעה 7 בבוקר, ביום חמישי, המקום שנקרא בלאטה, שנראה בלתי חדיר, שהתנגד באופן תוקפני ואגרסיבי, נכנע. הנמר, הידוע בכינוי בלאטה, התגלה כחתול שבחר לעזוב את המקום בו הוא חי. כמעט אין מקום במחנה שבו לא דרכה רגלינו. המסר שלנו מאוד ברור: הטרור יימצא על ידי כוחות צה"ל, בכל מקום, גם אם נצטרך לעבור דרך קירות".
ההכרזה של אל"מ כוכבי, בדרך כלל קצין המתרחק מהמיקרופונים, נועדה לשרת את המשימה הראוותנית שהוטלה עליו בשבוע שעבר. בפקודת המבצע של "מסע בצבעים", נכתב בסעיף המטרה - "למנוע מצב בו מחנה בלאטה הופך ל'עיר מקלט' לטרור".

אויב נחוש

בכל ימי אינתיפאדת אל אקצה לא נתקל צה"ל באויב נחוש כמו אנשי בלאטה וג'נין, לפחות בשעות הראשונות ללחימה. הצנחנים בבלאטה מספרים כי "הם זרקו רימונים וירו המון. היה מצב שבו לא יכולנו להיכנס לתוך סימטה מרוב ירי. הם עמדו על הגגות ובכל פינה שצצנו בה ירו וירו. עם ההתקדמות שלנו הם נסוגו אחורה אבל המשיכו לירות מכל מקום שהגענו אליו. מפתיע שרק אחד מאיתנו נהרג".
חלק גדול מהדרך עשו החיילים בתוך הבתים. פתחים בגודל אדם שפערו בקירות באמצעות דיסקים חשמליים, פטישים ומטענים, אפשרו להם לעבור מבלי להיפגע מהירי. כך היה עד לשעה 7 בבוקר. אז שקט המחנה באחת. המח"ט כוכבי אומר שלא התקבלה אצל הפלסטינים החלטה מגבוה "אבל האש שככה".
אתמול נמצאה בבלאטה מעבדה לייצור רקטות קסאם. מדובר בחדר קטן שבו התגלו 7 רקטות, אחת מהן מוכנה לירי. בחדר סמוך היו מספר ערימות אבקה: אבקה לבנה – חומר הנפץ המאולתר TATP. וכן חומרים להכנת חומר הדחף של הרקטה, סוכר ודשן כימי. על הרקטות, שנצבעו בגאווה בצבעי הדגל הפלסטיני, נכתב שמן – קסאם 2.
גאוות הפלסטינים על ייצור הנשק התגלתה גם על תת מקלע מאולתר מסוג "ערפאת 1" שעליו נחרת באותיות לבנות – "Made In Palastine". באחת המכוניות במחנה נמצאו 7 חגורות נפץ.
הכוחות עצרו כמה "דרושי חקירה" של השב"כ והרגו מספר חמושים ופצעו רבים נוספים. צוותי יחידת יהלום של חיל ההנדסה עברו בין הבתים כדי לנטרל את אמצעי הלחימה ולהכין שני בתים לפיצוץ.

ג'נין: החמושים ברחו

אל מחנה הפליטים ג'נין נכנסו כוחות חטיבת גולני בפיקודו של אל"מ משה (צ'יקו) תמיר, במבצע שקיבל את השם "רוח סתיו". ביום שישי בבוקר, לאחר שכיתרו את המחנה בליל חמישי, ניתנה הפקודה לחדור. עם הכניסה למחנה נתקלו הכוחות ב-8 שומרים, שוטרים פלסטינים, שפתחו באש, ונהרגו מיד. במהלך הפעולה נהרגו עוד לפחות 12 חמושים פלסטינים, בהם מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, וכ-200 נפצעו.
ביום שישי לפנות בוקר חדרו הכוחות של גולני לתוך המחנה. "ביצענו סריקות ומצאנו אמצעי לחימה רבים, בעיקר נשק קל", אמר אל"מ תמיר. "היתה התנגדות של החמושים עד יום שישי אחר הצהריים. זו מטרת הפעולה. להרוס את תשתית הפעילים החמושים במחנה – חבורה של חמושים אכזריים במיוחד. אחר הצהריים הניחו מרבית החמושים את נשקם, או ברחו מהמחנה. בכמה בתים מצאנו ילדים נטושים שהוריהם ברחו והותירו אותם בבתים. בבוקר יצאו מהמחנה מרבית הכוחות, אולם הפעילות נמשכת גם בג'נין".
בשעות הצהריים נהרג בג'נין סמל יעקב אבני, צלף מפלוגת ה"עורב" של חטיבת גולני. הוא תפס עמדה בחלון אחד הבתים ונורה בצווארו. מותו נקבע בשטח. בפעולה נפצע באורח קשה גם מפקד פלוגה מגדוד 51 של גולני. הוא הוביל את אחד הכוחות בסימטאות המחנה ונפגע מצרור. הקצין הועבר במסוק חיל האוויר לבית החולים רמב"ם בחיפה.

הרמטכ"ל ביקר ושיבח

במהלך השבת ביקר הרמטכ"ל שאול מופז את הצנחנים בבלאטה ושיבח את החיילים על המבצע המוצלח. המבצע החזיר את הסומק ללחיי המפקדים, קטע את רצף הפיגועים נגד חיילים בשטחים בהם הושפל צה"ל ונראה כגוף מסורבל, קרוע ועייף, שלוחמיו אינם מסוגלים להגן על עצמם.
ההצלחה הביאה גם את יחידת דובר צה"ל למבצע תקדימי משלה: עשרות עיתונאים ישראלים וזרים הוכנסו בנגמ"שים לתוך מחנה הפליטים, וצעדו בעדות גדולות אחרי כוחות הצנחנים, הנח"ל ודובדבן, בסימטאות הצרות ושטופות הביוב.
מי שעדיין לא הבין את המסר, לא יכול לפספס אותו עכשיו, אפילו בצידו השני של העולם – "צה"ל כבש את הר הגעש בלאטה".
עד לשעות הערב שמעו חיילי הצנחנים בבלאטה שבחים ממרבית מפקדיהם. עוד הם שמעו כי היציאה הביתה, שהובטחה להם לפני המבצע, תידחה כנראה שוב, אולי לצורך פעולה נוספת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דובר צה"ל
נעבור דרך קירות. אל"מ כוכבי
צילום דובר צה"ל
צילום: איי פי
מטען בכל סימטה. מחנה בלאטה
צילום: איי פי
מומלצים