שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נפטר המשורר יעקב אורלנד

  אורלנד, מאחרוני דור הנפילים של התרבות העברית, כתב - בין השאר - את "היו לילות", "עץ הרימון נתן ריחו" ו"אנחנו שרים לך מולדת ואמא"

  חתן פרס ישראל, המשורר יעקב אורלנד, מת אתמול (ג') בחיפה ממחלה קשה, הוא היה בן 87 במותו. אורלנד נחשב למשורר מחונן, מחזאי ומתרגם, וחברם הקרוב של המלחין מרדכי זעירא (עימו כתב רבים משיריו) והמשוררים אלכסנדר פן, נתן אלתרמן ואברהם שלונסקי. בין שיריו שהפכו לנכסי צאן ברזל: "עץ הרימון נתן ריחו", "אנחנו שרים לך מולדת ואימא", "עמוק עמוק העצב בעיניים", "אשיר לך שיר עתיק נושן" ו"היו לילות".
  יעקב אורלנד נולד בשנת 1914 בעיירה קטנה מחוץ לקייב שבאוקראינה. בגיל חמש היה עד לרצח רבים מבני משפחתו על-ידי פורעים. לישראל הוא עלה שנתיים מאוחר יותר עם הוריו, שהתיישבו בתל-חי. אחר כך עברה המשפחה לירושלים, שם הצטרף לפלוגות הנוטרים והגן על העיר במהלך מלחמת העצמאות. מאוחר יותר סיים לימודי פילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים ונסע ללמוד תיאטרון בבריטניה. כשחזר, התמקם בתל-אביב, שם הכיר את אשתו, בת-אל. אורלנד החל לכתוב לראשונה בגיל 16.
  אורלנד תרגם לאורך השנים יצירות ספרותיות רבות, ביניהן יצירות של שקספיר, אוסקר ווילד, ברנרד שואו ואחרים. הוא כתב גם מחזות (כמו "הרשלי מאוסטרופולי" ו"האיש מאחורי האגדה"), קבצי שירה ומאות פזמונים.
  הוא זכה, בין היתר, בפרס ישראל על תרומתו לזמר העברי, בפרס אקו"ם ובפרס טשרניחובסקי לתרגום.
  הותיר אחריו בת, הפזמונאית שמרית אור, ובן, רעואל. הלווייתו תתקיים היום (יום ד') בשעה 17:00 בחיפה.
  בין הבמכים הבוקר את מותו של אורלנד היה גם שר התרבות, מתן וילנאי שהגדיר את אורלנד "אחד ממניחי היסודות של התרבות הישראלית". לדברי השר "כתיבתו הציבה סטנדרטים גבוהים של איכות בעולם הפזמונאות הישראלית, והיא מצטיינת באהבת העם והארץ".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעקב אורלנד. חברם של אלתרמן, פן ושלונסקי
  לאתר ההטבות
  מומלצים