שתף קטע נבחר

הצבא: תושבי הגליל יכולים לחזור לשיגרה

הסתיימו הסריקות בצפון. ככל הידוע לא היה מחבל שלישי בחוליה שפעלה במצובה

הצבא הכריז בצהריים (יום ד') על חזרה לששיגרה באיזור הצפון. בתי הספר ביישוב שלומי לא נפתחו היום. בשאר היישובים התקיימים הלימודים כסדרם.

הפיגוע: המחבלים התמקמו על הגבעה

האש נפתחה אתמול קצת אחרי השעה 12:30 ממארב שמוקם במטע בננות לצד הדרך. ממכת האש הראשונה נהרג עופר קנרי, חקלאי ממושב בצת. שוטר בחופשה שנסע על הכביש שמע את הירי, סובב את מכוניתו והגיע למקום. כשיצא מהמכונית, נפגע ברגלו מהאש.
במקביל המשיכו כלי רכב לנוע על הכביש. המחבלים ירו לעבר משאית, אוטובוס, ולפחות ארבע מכוניות פרטיות. הירי לעבר הכביש נמשך 40 דקות. מהאש נהרגו יהודית כהן (33) מנהריה, לין לבנה (49) ובתה עטרה (16) מחניתה. שמו של הרוג של נוסף מהירי לעבר הכביש, עדיין לא הותר לפירסום (על ההרוגים - בקישור מימין).
כוחות משטרה, צבא ויחידות מיוחדות הוזעקו למקום והאיזור כולו נחסם לתנועה. התושבים באיזור, כולל בקריית שמונה, התבקשו להישאר בבתיהם.
החיילים והשוטרים ירו לעבר המחבלים שהסתתרו בסבך הצמחייה ונעזרו במסוק שריסס את השטח בירי כבד.
מח"ט הגיזרה אל"מ דרור רופא הוא, שהרג את שני המחבלים בהסתערות.
"המחבלים הסתתרו בין השיחים. קצין נוסף חיפה עלי. בשלב הזה אחד המחבלים יצא מהשיחים והתחיל להתקדם תוך כדי אש. יריתי בו. במקביל יצא לכיווני מחבל נוסף, והשליך רימונים. אחרי הרימון השלישי פגעתי בו" סיפר רופא. מאש המחבלים נפגע הקצין שחיפה על רופא, סגן גרמן רושז'קוב, ונהרג.
גורם צבאי בכיר אמר שהחוליה היתה מצויידת היטב. המחבלים לדבריו לבשו מדי צה"ל, נעליים צבאיות ואפודים וירו מקלצ'ניקוב ומ-M16.

המחבלים: כנראה אומנו בלבנון

גדודי אל אקצה של הפתח לקחו אחריות על הפיגוע. בהודעה שפורסמה צויין כי המחבלים הגיעו לישראל מלבנון. גורמי ביטחון מציינים כי למרות ההודעה לא בטוח שהפתח אחראי לפיגוע ונראה כי יש קשר לג'יהאד האיסלאמי. ההערכה היא שהמחבלים אומנו בלבנון וחדרו לישראל (ראה ידיעה בקישור מימין).
בתדרוך כתבים אמר אלוף פיקוד הצפון, גבי אשכנזי, כי "אנו יודעים שבתוך שטח לבנון פועלים מלבד החיזבאללה גם פלסטינים, ולראייה ניסיון החדירה של חולייה פלסטינית, לפני למעלה משנה, סמוך לקיבוצים דן ודפנה".
אשכנזי נשאל אם נמצאה פירצה בגדר המערכת סמוך לשלומי וענה: "עברנו במהלך היום קטע קטע לאורך הגדר ואינני יכול לאשר שנמצאה פירצה". לגבי האפשרות שאת הפיגוע ביצעו שני חיילים לשעבר בצד"ל ענה אשכנזי: "אנו בודקים אפשרות של סיוע ושת"פ מצד כל הגורמים האפשריים".
הסריקות לאורך גדר המערכת הורחבו בעקבות עדותו של יצחק פרידמן ממושב בצת. פרדימן סיפר שסמוך לשעה 8:30 בבוקר הבחין בשני חיילים שצעדו במרחק של כ-20 מ' ממנו. השניים לדבריו היו חמושים, האחד ב-M16 והשני בקלצ'ניקוב. הוא נופף להם לשלום והמשיך בשיגרת יומו.
בצהריים, כששמע על הפיגוע פנה למשטרה ונלקח למקום האירוע כדי לזהות את גופות המחבלים. פרידמן זיהה את הגופות וכוחות גדולים יצאו למקום ופתחו בסריקות.

עדי ראייה: "נשכבנו מתחת לגשר"

פאדי סלאח, בדואי מרמת הייב, נסע על הכביש שבו אירע הפיגוע, והיה במרחק של כמה מאות מטרים מהנקודה בה פתחו המחבלים באש.
חברו, נהג שעובד איתו באותה חברה, נסע מעט לפניו, ונפגע מהאש. כשעתיים לפני הפיגוע הם סעדו יחד את ארוחת הבוקר במחצבה בצומת כדרים וקבעו להיפגש שוב בצהריים בקיבוץ מצובה.
"ראיתי שהמחבלים זרקו רימונים על מכוניות ההאמר הממוגנות של החיילים. מסוקים ירו כל הזמן מהאוויר", סיפר, "צריך כמה שיותר מהר לעשות שלום בשביל לחיות ולא להגיע לדברים כאלה".
יגאל קנר שנפצע בפיגוע: "נסעתי מכיוון שלומי למצובה. בערך 100 מטר דרומית לצומת שלומי באה מולי משאית, במסלול שלי, וכשהיא התקרבה ראיתי שהיא בלי נהג. סטיתי לדרך צדדית וכשהיא עברה עליתי שוב על הכביש וניסיתי להגיע למצובה. אחרי עוד 50 - 100 מטר התחילו לירות והבנתי שהירי הוא מלמעלה- יש שם כביש שעובר בין שתי גבעות וכנראה ששם הם ישבו. התנפצו הזגוגיות של המכונית, היה חור בגג של המכונית. ניסיתי להאיץ, אבל המכונית יצאה מכלל שימוש. המזל שלי שהוא עוד היה בתנופה והמשיך הלאה. בצומת מצובה יצאתי מהאוטו ועצרתי מכוניות שלא ימשיכו לנסוע לכיוון מקור הירי". קנר נפצע באורח קל.
מוסא איוב, נהג האוטובוס שעליו נפתחה האש: "שמעתי בום, ירייה בחלון הקדמי. הגברתי מהירות, רציתי לברוח, להתחבא. לא איבדתי שליטה על הרכב, לחצתי על הגז, שמעתי יריות משני הצדדים. יצאתי בנס" .

מופז: שלשום סוכל ניסיון חדירה בצפון

"החיזבאללה מגביר את פעילותו וגובר החשש כי בכוונת הארגון להביא להתלקחות בגבול הצפון", כך אמר אתמול בבוקר גורם מודיעיני בכיר בוועדת החוץ והביטחון. הוא דיבר לפני האירוע בצפון והזהיר שחיזבאללה מתכנן לבצע בקרוב פיגוע בהיקף רחב באזור הצפון. הגורם אמר את הדברים לחברי הוועדה בנוכחות הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז.
מופז עצמו אמר כי "בצפון יש ניסיון לתמוך את הפעילות של הפלסטינים בפעילות חיזבאללה לאות סולידריות". מופז אמר בצאתו מוועדת החוץ והביטחון בכנסת כי "היה ניסיון חדירה הלילה, אך הפעולה לא הצליחה הודות לפעילות כוחות צה"ל". מופז דיבר לפני הפיגוע בצפון.
ככל הנראה מופז התייחס לאירוע שלשום שבו נורו יריות מכיוון לבנון אל עמדה של צה"ל סמוך לקיבוץ מעיין ברוך. מחבל אחד או שניים ירו מתוך סבך צמחיה אל העמדה. איש לא נפגע בתקרית זו. חיילי גולני הסתערו לעבר המחבלים וככל הנראה הרגו אחד מהם. צה"ל סרק את האזור במשך שעות בסיוע מסוקים והיישובים הסמוכים נסגרו.
המתיחות בגבול הצפון נמשכת זה כמה שבועות, כאשר אנשי החיזבאללה יורים מדי פעם פגזי נ"מ אל מטוסי חיל האוויר אשר חגים באזור. בכמה מקרים נחתו רסיסים ביישובי הצפון.
שגריר ארה"ב בלבנון, וינסנט באטל אמר שלשום כי ארה"ב "מודאגת מאוד" מפעולות החיזבאללה מחוץ לגבולות לבנון. הוא התייחס בכך לדבריו של מנהיג הארגון, השייח' חסן נסראללה, אשר אמר ביום שישי האחרון כי אנשיו שנעצרו בירדן לאחרונה ניסו להעביר לשטחים טילי קטיושה. נסראללה שדיבר בסוף השבוע בפני כ- 2,000 בני אדם במסגד בדרום ביירות אמר כי אם הקטיושות היו מגיעות לפלסטינים "שרון לא היה מעז להיכנס למחנות".
שגריר ארה"ב בלבנון הדגיש בדבריו כי ממשלת ארה"ב תמשיך לנהל דו-שיח עם ממשלת לבנון בסוגיה זו "באופן ממוקד ושקט".

בכתיבת הידיעה השתתפו עלי ואקד, סמדר שמואלי, אטילה שומפלבי והסוכנויות

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
גופת אחד המחבלים
צילום: רויטרס
הכביש בו אירע הפיגוע
מומלצים