שתף קטע נבחר

צלם איטלקי נהרג בלחימה ברמאללה

רפאל צ'יריאלו, 42, ספג שישה כדורים. הפלסטינים וכתב איטלקי אחר טוענים שהוא נורה מאש צה"ל. אש נורתה גם לעבר משרדי אל-ג'זירה וסוכנות הידיעות AP. דובר צה"ל: הפרטים נבדקים

רפאל צ'יריאלו, צלם איטלקי, נורה הבוקר (יום ד') למוות. ככל הנראה מאש שירו חיילים ישראלים ברמאללה. מבית החולים הפלסטיני ברמאללה נמסר, כי הצלם האיטלקי ספג שישה כדורים. משרד החוץ האיטלקי אישר את דבר מותו של צ'יריאלו.
לטענת הפלסטינים, הישראלים השאירו את העיתונאי האיטלקי שנורה "להתבוסס בדמו" ומנעו את העברתו לבית חולים במשך שעה ארוכה, לאחר שאיימו על אמבולנסים שביקשו להתקרב למקום.
במשרד החוץ ובלשכת העיתונות הממשלתית בודקים את האירוע מול שלטונות הצבא.
מדובר צה"ל נמסר כי "לצה"ל לא מוכרות נסיבות האירועים בהן נהרג העיתונאי האיטלקי רפאל צי'ריאלו. צה"ל החל לבדוק את נסיבות האירוע. מהמידע הראשוני שהגיע מצה"ל עולה, כי היום לפנות בוקר התקיימו חילופי אש באזור מחנה הפליטים כדורה. מתחקיר צה"ל עולה כי החיילים לא זיהו אנשי תקשורת במקום ובצה"ל מציינים כי לא ניתן עד כה לקבוע מה היה מקור האש ממנו נפגעו העיתונאים".
דובר צה"ל מדגיש, כי רמאללה הוכרזה אמש כשטח צבאי סגור לאזרחים ולפיכך כתבים הנכנסים למוקדי לחימה מסכנים את עצמם, בייחוד כאשר הדבר נעשה ללא תיאום מוקדם עם הצבא.
עוד נמסר בהודעת הדובר, כי "צה"ל מביע צער עמוק על כל פגיעה באזרחים ובכללם גם פגיעה באנשי תקשורת".

"לא היינו קרובים לחמושים"

מכתבה שפרסם היום העיתון שצ'יריאלו עבד עבורו, "קוריירה דלה-סרה", עולה כי צ'יריאלו, בן 42, נורה מאש צה"ל שש פעמים. אמדו ריקוקי, עיתונאי אחר שהיה עם צ'יריאלו במקום, סיפר בכתבה, כי הם לא היו קרובים לפלסטינים חמושים - וכי הפלסטינים שהיו הכי קרובים אליהם לא ירו "אף לא כדור אחד".
"נכנסנו לעיר בתשע וחצי כשהמצב נראה רגוע, יחסית, התקרבנו לאזור המרכז, עד ל-50 מטר מהכיכר, היו שם קבוצה של פלסטינים שדיברו, במרחק מאתיים מטר משם היו הישראלים ולפתע נשמעו היריות והוא נפל לידי כשהוא פצוע. הם העבירו אותו באמצעות כלי רכב פלסטינים לבית החולים, שם ניסו לנתח אותו, אבל הוא מת", סיפר ריקוקי.
צ'יריאלו היה עיתונאי שהרבה לסקר מלחמות בעולם. באתר האינטרנט שלו, "גלויות מהגיהנום", הוא תיעד תמונות שצילם באזורי מלחמה כולל בסיירה ליאון, אפגניסטן, רואנדה, לבנון וקוסובו.
יו"ר הבית התחתון של הפרלמנט האיטלקי פתח את ישיבת הפרלמנט היום בדברי אבל על מותו של הצלם ואמר: "פעם נוספת אנחנו יכולים להרים זעקה לשלום במזרח התיכון".

צלם צרפתי וכתב מצרי נפצעו קל

באירוע אחר נפצע היום מירי צלם עיתונות צרפתי באזור רמאללה. הצלם הגיע למחסום א-ראם מצפון לירושלים כשהוא פצוע ברגלו, משם הוא הועבר להמשך טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.
סוכנות הידיעות הצרפתית הביעה היום זעזוע משני האירועים. "אנו קוראים לכל הצדדים בסכסוך לעשות מאמץ ולהימנע מפגיעה בעיתונאים ומפגיעה בעבודתם. העיתונאים הם העדים הראשונים והבלתי תלויים לקונפליקט הזה. הם לא צריכים להוות מטרה ושני הצדדים צריכים לנקוט באמצעים על מנת שהביטחון שלהם וחופש התנועה שלהם לא ייפגע.
אנו קוראים לצה"ל ולרשות הפלסטינית לחקור מייד ובאופן מקיף את מה שאירע ולהעניש את אלה שימצאו אחראים. עלינו לציין, כי בקשות דומות שהוגשו לצה"ל ואזהרות שהשמענו בדבר רשלנות שעלולה להוביל לטרגדיה - לא נענו", נאמר בהודעת סוכנות הידיעות הצרפתית.
מקורות פלסטינים דיווחו שמשרדי תחנת הטלוויזיה הקטארית אל-ג'זירה ברמאללה נפגעו מאש טנקים של צה"ל, וכי אחד הצלמים נפצעו קל מאוד. כתב תחנת הטלוויזיה המצרית נפצע אף הוא באורח קל בחילופי האש ברמאללה. אש נורתה גם לעבר משרדי סוכנות הידיעות AP בעיר.
אתמול דווח עוד, כי יריות פגעו במצלמת טלוויזיה של רשת הטלוויזיה האמריקנית אי.בי.סי. גורמים פלסטיניים מדווחים כי צה"ל גם השתלט על משרדי סוכנות הידיעות אי.פי ברמאללה בטענה שבלשכה מצויים חמושים פלסטינים.

את הידיעה כתבו דיאנה בחור, אטילה שומפלבי ועלי ואקד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רפאל צ'יריאלו. הרבה לסקר מלחמות בעולם
צילום: איי פי
מומלצים