שתף קטע נבחר

ועדת חוקה: סעיף הלאום יימחק מתעודות הזהות

בדיון הערב אישרה הוועדה ברוב של תשעה נגד ארבעה את ביטול הסעיף. קודם לכן הופסקה הישיבה בעקבות סירובו של ח"כ נסים זאב מש"ס למלא את הוראתו של יו"ר הוועדה, ח"כ פינס, לעזוב את חדר הישיבות לאחר שהירבה בקריאות ביניים

ועדת החוקה של הכנסת אישרה הערב (יום ד') את ביטול סעיף הלאום בתעודות הזהות של אזרחי ישראל. בעד ההחלטה הצביעו תשעה חברי כנסת, ארבעה הצביעו נגד ואחד נמנע. התקנות יכנסו לתוקף בעוד כ-30 יום ותעודות זהות חדשות שיוצאו לא יכללו את סעיף הלאום.
במהלך הישיבה הופתעו חברי הוועדה מעמדתו של סגן ניצב רמי עוזרי, נציג אגף המודיעין במטה הארצי, אשר מסר בשם המפכ"ל שלמה אהרונישקי כי המשטרה מתנגדת למחיקת סעיף הלאום מתעודות הזהות שכן "כלי זה מסייע בעבודת המשטרה דווקא בימים טרופים אלה".
בפני חברי הוועדה הובאה עמדתו של השר לביטחון פנים עוזי לנדאו אשר למרות הדברים קבע כי הוא תומך בביטול סעיף הלאום ונמסר כי זו גם עמדת הממשלה. יו"ר שינוי, ח"כ טומי לפיד, תקף בחריפות את ההתעלמות מעמדת המשטרה והודיע כי הוא משנה את עמדתו ומצביע נגד ביטול סעיף הלאום.
בסיום הישיבה הסוערת והממושכת הצביעו רוב חברי ועדת החוקה בעד תקנה שהגיש ח"כ חיים רמון (עבודה) בתקופה בה כיהן כשר הפנים, על פיה יימחק סעיף הלאום מתעודות הזהות. ההצעה הועלתה כפשרה לאחר שיו"ר ש"ס ושר הפנים אלי ישי הודיע כי הוא מסרב למלא את פסיקת בג"ץ מלפני כשלושה שבועות על פיה חויב משרד הפנים לרשום גרים רפורמים וקונסרבטיבים כיהודים בתעודות הזהות ובמרשם האוכלוסין.
ניסיונו האחרון של ישי לעקוף את החלטת בג"ץ על ידי הגשת תקנה על פיה יימחק סעיף הלאום מתעודות זהות של גרים בלבד נכשל. ההצעה הוסרה מעל סדר היום בעקבות קביעתו של היועץ המשפטי לממשלה כי היא "נעדרת יסוד חוקי ולא תעמוד במבחן שיפוטי".
גם לאחר שהועברה התקנה בעניין מחיקת סעיף הלאום מתעודת הזהות, נותרה בעינה בעיית רישומם כיהודים של למעלה מעשרים הגרים הרפורמים והקונסרבטיבים אשר פסיקת בג"ץ חלה עליהם. על פי פסיקת בג"ץ, עד לכניסת התקנה לתוקף בעוד חודש, הם זכאים לקבל תעודת זהות חדשה בה ירשם כי הם יהודים.
הרב הקונסרבטיבי אהוד בנדל הודיע כי יהיו גרים שידרשו לקבל את תעודת הזהות כבר בימים הקרובים. בעיה נוספת שתעמוד בפניו של שר הפנים ישי לאחר מחיקת סעיף הלאום מתעודת הזהות היא שלא חל שינוי בתוקפה של פסיקת בג"ץ המחייבת את משרד הפנים לרשום גרים רפורמים וקונסרבטיבים כיהודים במרשם האוכלוסין. יו"ר ש"ס, אלי ישי, הודיע כי בסעיף הלאום במרשם האוכלוסין הם ירשמו כיהודים, אך בסעיף אחר יצוין סוג הגיור אותו עברו. ביום שישי עתידה להידון בבית המשפט בקשת נציגי הרפורמים לכוף את שר הפנים לבצע את פסק הדין של בג"ץ על פי פקודת ביזיון בית המשפט.

ישיבה סוערת

בשעות הבוקר פוצצה ישיבת ועדת החוקה והופסקה לאחר שח"כ נסים זאב (ש"ס) סירב למלא את הוראת יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס, לעזוב את חדר הישיבות. דרישתו של פינס הגיעה לאחר שזאב הירבה בקריאת ביניים. פינס ביקש מהסדרנים להוציא את זאב, וזאב הגיב: "לא אצא, אף אחד לא יוציא אותי בכוח, שאף אחד לא יתקרב אלי". בתגובה הכריז פינס על הפסקת הישיבה.
עימות נוסף נרשם בין פינס לבין יו"ר הכנסת ח"כ אברהם בורג, פינס לא איפשר לבורג לסיים את דבריו יו"ר הכנסת ביקש שעובדה זו תיכתב בפרוטוקול. מאוחר יותר התנצל פינס ולאחר קבלת ההחלטה אמר בורג כי מדובר ב"הישג גדול של מאמץ היסטורי למניעת קרע בעם".
את עיקר ההתנגדות למחיקת סעיף הלאום הביע ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) שתקף בחריפות את חברי הכנסת החרדים, והזהיר כי "הולכים להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה". חברי הכנסת של ש"ס טענו כי בג"ץ "אנס" את הוועדה לדון במחיקת סעיף הלאום והאשימו את בג"ץ בסיוע להגשמת חזונו של ח"כ עזמי בשארה להפוך את מדינת ישראל למדינת כל אזרחיה. בשארה הגיב ואמר כי בג"ץ קבע כי יש לרשום אזרחים כיהודים ודווקא חברי הכנסת שפועלים למחיקת סעיף הלאום הם שמסייעים לו. ח"כ אברהם רביץ (יהדות התורה) אמר כי סעיף הלאום חשוב יותר לחילונים אשר העובדה שכתוב בתעודת הזהות שלהם "יהודי", "מחזקת אצלם את הזהות היהודית".
יו"ר ש"ס אלי ישי תקף את בג"ץ ואמר: "אנחנו בית המחוקקים, בית המשפט העליון לא מחוקק חוקים, קורה פה בצורה חמורה מאוד שבית המשפט העליון קובע חוקים בדרכו שלו. אין חוק עוקף בג"ץ - יש פסיקה עוקפת חוק". ישי אמר כי הוא מתנגד באופן עקרוני למחיקת סעיף הלאום, אבל אינו מוכן שגרים לא אורתודוקסים, שלתפיסתו אינם יהודים יירשמו כיהודים: "עדיף שלא יהיה רשום שום דבר מאשר שקר וכזב". יו"ר שינוי ח"כ טומי לפיד אמר כי השר ישי הוא "מורד במלכות כי הוא לא ממלא אחר הוראות בג"ץ ולכן מקומו בבית הסוהר".
ח"כ מרינה סולודקין (ישראל בעלייה) טענה כי החרדים והשמאל הרדיקאלי מנהלים מאבקים על גב העולים ואמרה כי אם כבר מוחקים את סעיף הלאום יש למחוק גם את סעיף מקום הלידה. ח"כ טאלב א-סנע העלה את האפשרות שערבים יוכלו לרשום במקום "ערבי" - "פלסטיני". ח"כ חיים רמון ניסה לשכנע את הצדדים השונים ובכללם את ח"כ פינס להתפשר ואמר: "כולם מוותרים פה, ישי לא נלהב, אחרים רוצים שיהיה כתוב יהודים על גיור רפורמי וקונסרבטיבי, אני פונה ליו"ר הוועדה שגם הוא יוותר". רמון הציע כי ההחלטה לגבי גרים רפורמים וקונסרבטיבים שרוצים להירשם בתעודות הזהות כיהודים, תושאר להחלטת בית המשפט.
לאחר שהיועצת המשפטית של הועדה עו"ד סיגל קוגוט הבהירה כי אין באישור התקנות למחיקת סעיף הלאום עקיפה של בג"ץ הועלתה ההצעה להצבעה וכאמור, התקבלה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
נסים זאב. "אף אחד לא יוציא אותי בכוח"
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים