שתף קטע נבחר

התפטרותם של אלון וליברמן נכנסה לתוקף

אלון הודיע הבוקר כי שרון הבטיח לו לבטל את "המטבחון" ולפיכך הוא יחזור בו מההתפטרות. אבל שרון לא אישר את הדברים וההתפטרות נכנסה לתוקף. במולדת מותחים ביקורת על התנהלותו של אלון

נכנסה לתוקף התפטרותם של השרים בני אלון ואביגדור ליברמן.
אלון הודיע הבוקר (יום ה') כי הוא יחזור בו מהתפטרותו, בתנאי ששרון יבטל את המטבחון. לטענתו, שרון הבטיח לו לעשות זאת. ואולם, בלשכת ראש הממשלה לא אישרו את הדברים וההתפטרות נכנסה לתוקף.

התפטרות בזיג-זג

הסערה הפוליטית החלה לפני יומיים כשסיעת "האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו" החליטה לפרוש מהממשלה, בעקבות ויתור שרון על הדרישה לשבעה ימי שקט.
אבל בישיבה לילית שהסתיימה לפנות בוקר החליטה הנהלת סיעת מולדת, שבני אלון עומד בראשה, להמליץ לבטל את ההתפטרות מהממשלה. בהצבעה שנערכה בישיבה הצביעו 13 חברי הנהלה בעד הישארות בממשלה ורק אחד התנגד.
בצאתו מפגישה עם הנשיא קצב אמר הבוקר אלון: "דרשתי אתמול משרון את ביטול המטבחון וקיבלתי התחייבות כי אכן הפורום של ראש הממשלה, שר החוץ ושר הביטחון - יבוטל, ומעתה ההחלטות יתקבלו בקבינט או במטבחון המורחב. זהו פורום לא דמוקרטי ולא מייצג. שם מתקבלות ההחלטות ורק אחר כך מגיעות לקבינט. אני מבקש שראש הממשלה יעמוד בהתחייבותו ויודיע בעל פה או בכתב על ביטול המטבחון. אם הוא יעשה זאת, אני בטוח שגם ליברמן יצטרף אלי", אמר.
ואולם, לשכת ראש הממשלה לא אישרה את דברי אלון ביחס למטבחון, ולפיכך ההתפטרות נכנסה לתוקף. ליברמן, שזעם על צעדי אלון, הודיע כי הוא מתפטר מהממשלה בכל מקרה.
יו"ר המפד"ל, הרב יצחק לוי, מתח ביקורת על התנהגותו של השר בני אלון. "איך שלא מסתכלים על מהלכיו התמוהים של אלון, מוצאים שהוא העלה את הלוליינות הפוליטית למדרגה של אומנות", אמר הרב לוי. הוא הוסיף כי אלון לימד היום פרק מאלף ותקדימי שסיכומו הוא: "לצביעות אין שעור ולאופורטוניזם אין מחיר".
גם בהנהלת מולדת נמתחה ביקורת קשה על אלון. "זה היה זיג-זג", אומר יושב ראש הנהלת מולדת, בני וייס, מגבעת שמואל. "בהנהלה עברה אתמול החלטה. אני חושב שזו היתה טעות. מקומנו לא בממשלה. לא ייתכן שבני יגיש מכתב פרישה ואחר כך יודיע שאינו פורש. זה היה הימור פוליטי שכשל ולא היה שום צורך בו. בני יודע את דעתי, שוחחנו אתמול ארוכות".
בעקבות הזיג-זג הפוליטי חסר התקדים, ירד היום אלון למחתרת. לכתבים הפוליטיים הוא שלח הודעה שתלתה שוב את האשם בשר החוץ שמעון פרס. "עשיתי כל מאמץ לחזק את שרון בשעת המלחמה ולהחליש את השפעת פרס והשמאל על ידי ביטול המטבחון המצומצם", נכתב בהודעתו. "אמשיך לפעול יחד עם חברי מחוץ לממשלה למען ביטול הסכמי אוסלו של פרס ומיטוט הרשות הפלסטינית".

בכתיבת הידיעה השתתפה דיאנה בחור

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום אתר הכנסת
מתפטר? אלון
צילום אתר הכנסת
צילום: גלי תיבון
יתפטר? ליברמן
צילום: גלי תיבון
מומלצים