שתף קטע נבחר

מח"ט הבקעה התפטר מתפקידו

אלוף משנה חיליק סופר הודיע לרמטכ"ל כי הוא עוזב את התפקיד

מפקד חטיבת הבקעה, אלוף משנה חיליק סופר, התפטר מתפקיד. אלוף פיקוד מרכז יצחק איתן והרמטכ"ל רב אלוף שאול מופז קיבלו את בקשתו לסיים את תפקידו, כך נמסר אמש (יום ב') מדובר צה"ל. מקורביו אמרו כי הוא התפטר מסיבות אישיות ולא בשל הפיגוע בחמרה, שאירע בגזרתו.
התפטרותו של אלוף משנה סופר הצטרפה להדחת מפקד גדוד הנח"ל החרדי וסגן מפקד פלוגה בגדוד. אלוף משנה סופר חלק על ההחלטה להדיח את מפקד הגדוד סגן אלוף אדי דגן.
את ההחלטה על ההדחה קיבל הרמטכ"ל רב אלוף שאול מופז. זאת בעקבות תוצאות התחקיר שנערך לבדיקת נסיבות הפיגוע במושב חמרה לפני כחודש וחצי.
גורמים בפיקוד מרכז יערערו ככל הנראה על החלטת הרמטכ"ל. החלטת ההדחה היא ראשונה מסוגה, לאחר חטיפת שלושת חיילי צה"ל בגבול הצפון באוקטובר 2000. במהלך תקופת הלחימה בשטחים נמנע הרמטכ"ל מהדחה של קצינים והסביר זאת בכך שבעת לחימה רצופה, גם מפקדים עושים טעויות ואין להענישם עונשים קשים.
בפיגוע בחמרה הצליח מחבל בודד לחדור לתוך המושב, להיכנס לתוך בית ולהרוג את מירי אוחנה ואת בתה יעל ז"ל. לפני כן, במהלך חילופי האש במושב, הרג המחבל את חייל המילואים מכוח אבטחת הישובים, רב סמל ראשון, משה מקונן ז"ל.
עיקרי הכשל כפי שעלו בתחקיר שערך מפקד האוגדה בבקעת הירדן, תת אלוף אודי שני, נבעו מתפקוד לקוי של הכוחות. לפיגוע התקבלה התרעה זמן קצר לפני התרחשותו והכוחות בגיזרה עודכנו. למרות זאת, הכוחות הכוננות מגדוד הנחל החרדי שהגיעו לחמרה לא הגיבו כראוי וכך גם חיילי אבטחת הישובים שנתקלו במחבל לפחות 7 פעמים ולא הצליחו להורגו.
בסופו של דבר נהרג המחבל על ידי כוחות אחרים המוצבים בסביבה, מגדוד הטירונים של חטיבת גולני ומסיירת חטיבת השיריון כפיר, ששמעו על הפיגוע בכלי התקשורת ויצאו במהירות למקום.
בפיגוע נפצעו גם 4 חיילי צה"ל במהלך חילופי האש עם המחבל לאחר שהתקדמו בטעות לעבר חממות הישוב, שם חשבו שהמחבל נמצא. המחבל הגיע מאחור וירה בהם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחבל בודד גרם למותם של שלושה בני אדם ולפציעת ארבעה נוספים
מומלצים