שתף קטע נבחר

קצין צה"ל נהרג בקרב עם מחבלים בבקעה

מחבלים תקפו מאהל צנחנים בצפון הבקעה. בחילופי האש נהרג סגן טל צמח ועוד שלושה נפצעו. שני המחבלים חוסלו. החמאס נטל אחריות. אמו של צמח: "בני נהרג בגלל הכיבוש"

קצין בצנחנים, סגן טל צמח בן 20 מקיבוץ חולדה, נהרג הלילה (יום ג') בחילופי אש עם מחבלים בצפון בקעת הירדן. הודעה נמסרה למשפחתו.
התקרית אירעה סמוך ל-02:00, כאשר שני מחבלים הגיעו לשטח אימונים באזור חמאם אל-מליח, ותקפו את האוהל בו שהו החיילים.
מהתחקיר הראשוני עולה כי שני המחבלים התקרבו לאוהל שהקימו חיילים של יחידה מיוחדת. כשהיו מטרים ספורים מהאוהל פתחו המחבלים באש. השומרים מחוץ לאוהל זיהו את מקור הירי והשיבו מיד באש לעבר המחבלים. חיילים נוספים, ובהם מפקד המחלקה סגן טל צמח, יצאו מהאוהל וניהלו חילופי אש עם המחבלים, במהלכם נהרג הקצין. שלושה חיילים אחרים נפצעו, אחד באורח קשה ושניים שבאורח בינוני, ופונו במסוק לבית החולים "העמק" בעפולה.
לאחר דקות אחדות חברו אל הכוח כוחות תגבור ובהם גם מפקד מתקן האימונים בחמאם אל-מליח ומפקד חטיבת הבקעה, אלוף משנה חיליק סופר, שהסתערו לעבר המחבלים והרגו אותם. יש לציין כי אלוף משנה סופר הגיש אתמול את התפטרותו לרמטכ"ל ולאלוף פיקוד המרכז.
כוחות הביטחון החלו בתחקיר, כדי לברר את פרטי האירוע המדוייקים, תוך מתן דגש לשאלה כיצד הצליחו המחבלים להגיע לאיזור בו שהו חיילי הצנחנים. חבלנים שהגיעו למקום החלו בבדיקת גופות המחבלים, ולאחר בדיקה התברר כי הם לא נשאו על גופם חגורת נפץ. בכליהם נמצאו 11 מחסניות של רובה קלצ'ניקוב. ההערכה היא שהמחבלים הגיעו מכפרים סמוכים.

"הוא היה גאוות הקיבוץ"

טל צמח נולד בקיבוץ חולדה. אמוץ פלג, מזכיר הקיבוץ, סיפר כי צמח היה תלמיד מצטיין וספורטאי מצטיין בתיכון. "הוא היה אוהד שרוף של הפועל תל אביב", "לא הבנו איך הוא נפל, כולנו חשבנו שהוא יחסית במקום בטוח, בבסיס טירונים, בו לא אמורים להגיע למגע יזום עם מחבלים. הוא היה גאווה גדולה לכל הקיבוץ. גם בזכות היחידה בה בחר לשרת וגם הבחירה שלו בקצונה".
אמו, מלכה צמח, פעילה בתנועה "נשים בשחור", אמרה: "אני חושבת שמותו של בני, כמו של בנים אחרים, הוא הפקרות לשמה. לא היתה הצדקה למוות ולא הצדקה למותם של הרבה בחורים צעירים שנהרגים כל יום בשטחים. הכיבוש לא רק משחית אלא גם הורג. לצערי, לא נותנים לנו, הנשים בשחור, לדבר. אנחנו חוטפות קללות ובני לא היה הבן היחידי לנשים שפעילות בארגון שמשרת ביחידות קרביות. למרות שאני מתנגדת לכיבוש, לא חינכתי את בני לסרב לשרת".
בני המשפחה סיפרו כי "טל, על אף שהיה תומך נלהב בשלום, נהג לומר שיש תמיד למלא פקודות ולא משנה מי בעד ומי נגד".
סגן טל צמח הותיר אחריו זוג הורים, אחות ואח. הלוויתו התקיימה ב-16:00 בבית העלמין בקיבוץ.

החמאס נטל אחריות

כתבנו עלי ואקד מוסיף: גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, נטלו אחריות לפיגוע בבקעה. לדברי מקורות בארגון "האירוע הוא תגובה לפשעים של ממשלת ישראל נגד העם הפלסטיני, והוסיפו כי החמאס ימשיך במאבק נגד הכיבוש הישראלי".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
סגן טל צמח.
צילום: דובר צה"ל
מומלצים