שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  האם שיתפה IBM פעולה עם הנאצים?

  על פי עדויות חדשות בספר שאמור להתפרסם, IBM והמטה שלה בניו-יורק שיתפו פעולה עם השלטון הנאצי, גם לאחר הצטרפותה של ארה"ב למלחמה, וסייעו לנאצים בהאצת יישומו של 'הפתרון הסופי'

  ענקית המחשבים IBM שיתפה פעולה עם המשטר הנאצי במהלך מלחמת העולם השנייה באמצעות הסניף שלה בניו-יורק, גם לאחר הצטרפותה של ארה"ב למלחמה. כך טוען אדווין בלאק, בספר האמור להתפרסם בקרוב בשם "IBM והשואה".
  בלוק, עיתונאי לשעבר ובנם של ניצולי שואה, טוען בספרו, כי מנהלים בכירים של IBM בניו-יורק הקפידו לשמור על קשרים צמודים עם המשטר הנאצי גם לאחר שארה"ב הצטרפה למלחמה, וזאת כדי למנוע פגיעה ברווחיות החברה.
  במהדורה הקודמת של ספרו, טען בלוק כי מכונת הניקוב, שנבנתה במיוחד עבור הנאצים, שימשה את הנאצים לצורך עריכת רשימות של יהודים המיועדים לשליחה למחנות ההשמדה אושוויץ וטרבלינקה. גילויים אלה שימשו את התובעים בתביעה שהוגשה ב-2001 מטעם צאצאי קורבנות השואה. בתביעה זו נטען כי יו"ר IBM בין השנים 1915-1956, תומס ג'יי.ווטסון, ומנהלים בכירים נוספות במטה בניו-יורק לא עשו דבר כדי למנוע מהטכנולוגיה הזו להגיע לידי הנאצים. עם זאת, תביעה זו הוסרה כדי לא לפגוע במקורות פיצוי אחרים.
  בספרו החדש של בלאק, נטען כי בעקבות פלישת הנאצים לפולין ב-39' הקימה IBM חברה בת בפולין, בשם 'ווטסון ביזנס מאשינס', על שם היו"ר ווטסון. החברה ניהלה חנות בסמוך לגטו וארשה, שהיתה אחראית על תיעוד שמם של יהודי פולין.
  עוד נטען בספר, כי היועץ המשפטי של IBM בניו-יורק, האריסון צ'אונסי, נפגש בברלין עם מנהל של חברה בת נוספת בצ'כיה. זאת, כדי לאפשר למכונות של IBM לשאת תגים צ'כיים, וכדי לארגן משלוח של כספים דרך שוויץ הניטרלית לארה"ב.
  לדברי בלאק, המכונות של IBM, תחת התגים הצ'כיים, הגיעו בסופו של דבר לפולין, וסייעו לנאצים בהאצת יישומו של 'הפתרון הסופי'.
  לאחר הצטרפותה של ארה"ב למלחמה, ניהלה IBM את פעילותה בפולין באמצעות מטה ניהול מיוחד שהוקם בשוויץ, ושפעל בשיתוף פעולה עם עובדים מיוחדים שמונו על ידי השלטון הנאצי לצורך אותו שיתוף פעולה עם IBM.
  דוברת IBM מסרה בתגובה לפרסום העדויות החדשות, כי החברה עדיין לא ערכה מחקר מעמיק על העדויות החדשות, ועל כן עדיין אין באפשרותה להגיב.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים