שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: 200 פלסטינים נהרגו מאז תחילת המבצע

בישיבת הממשלה אמר מופז כי צה"ל צריך עוד כשמונה שבועות להשלמת מבצע "חומת מגן". מספר החיילים ההרוגים עומד על 13. בסוף השבוע נהרגו שלושה חיילי צה"ל וכן כמה מבוקשים פלסטינים בכירים, בתוכם מתכנן הפיגועים שהיו בליל הסדר בנתניה ובחיפה

הבוקר (א') נמשכים הקרבות הקשים ברחבי הגדה המערבית. מוקדי הלחימה הם במחנה הפליטים ג'נין, טול כרם, קלקיליה, שכם, רמאללה ובית לחם. בקסבה של שכם נפצע חייל צה"ל באורח בינוני מאש פלסטינית.
הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, אמר בישיבת הממשלה הבוקר, כי צה"ל צריך עוד כשמונה שבועות כדי להשלים את מבצע "חומת מגן". הוא ציין כי "מאז תחילת המבצע נהרגו כ-200 פלסטינים, כ-1,500 נפצעו וכ-70 מבוקשים כבדים נתפסו". במבצע נתפסו גם יותר מ-2000 כלי נשק.
מספר החיילים ההרוגים מתחילת מבצע "חומת מגן" עומד על 13. כמו כן נפצעו 130 חיילים, כ-20 מתוכם קשה.
כוחות מילואים גדולים של שריון, רגלים והנדסה פשטו הלילה על העיירה בית רימא ממערב לרמאללה וביצעו במקום מעצרים. בחילופי האש נפצעו קל שני חיילים מנתזי ירי וטופלו בשטח. מסוקי קרב מסייעים לכוחות הלוחמים בג'נין ודחפורים הורסים בתים מהם נפתחת אש במטרה לאפשר לרכבים משוריינים של צה"ל להיכנס לתוך המחנה.
בהתנחלות מורג בדרום גוש קטיף התגלתה הבוקר עגלת נפץ ועליה מטען חבלה גדול מוסתר בתוך חבית. ליד עגלת הנפץ התגלו גופותיהם של שני מחבלים חמושים, שנורו אמש על ידי כוח צה"ל.
במהלך סוף השבוע נהרגו שלושה חיילים בג'נין: סמ"ר רועי טל (21) ממעלות תרשיחא, סמ"ר עודד קורנפיין (20) מקיבוץ האון וסמל מרום פישר (19) ממושב אביגדור. (על סיפוריהם האישיים של ההרוגים - בקישור מימין). הפלסטינים מדווחים שצה"ל הרג בסוף השבוע שניים מהמבוקשים הבכירים ביותר.
בתוך כך נמשכו בסוף השבוע גם הקרבות בגבול הצפון, ללא נפגעים. ברצועת עזה נהרג חייל בעת סיכול ניסיון חדירה לרפיח-ים (על האירועים ברצועה ובצפון - כתבות נפרדות בקישורים מימין).

ג'נין - הקרבות הקשים ביותר

המקום שגבה עד עתה את המחיר הכבד ביותר מחיילי צה"ל הוא מחנה הפליטים ג'נין, שליד העיר ג'נין. בלחימה נהרגו ביום שישי סמ"ר עודד קורנפיין, סמ"ר רועי טל וסמל מרום פישר.
קורנפיין נפגע ונהרג כאשר נכנס עם חבריו לבית שבתוכו היו מספר חמושים פלסטינים, שירו לעברם. טל נפגע ונהרג בעת חילוץ הפצועים.
פישר נהרג כאשר הבית בו שהה עם חבריו הוקף מכל עבריו בפלסטינים חמושים שירו פנימה. הכוח מצא עצמו לפתע כשהוא מבודד מהכוחות האחרים, ולאחר שנפגע, התבצע החילוץ בחיפוי ירי טילים ותותחים ממסוקי קרב.
בשל הלחימה הקשה ורבת הנפגעים במחנה הפליטים הוחלט אתמול בצה"ל להרוס בדחפורים בתים שמהם מתנהלת לחימה עיקשת, ולא "לטהר" אותם על ידי כניסת חיילים לתוכם. על פי דיווחים של קצינים המשתתפים בלחימה, הצליחו חיילי צה"ל להשתלט נכון לשבת על קרוב למחצית המחנה, אולם גם באיזור הבתים עליהם השתלט נמשכו חילופי ירי קשים.
"מה שקורה שם זה מערב פרוע. החיילים חוטפים אש מכל הכיוונים, ויורים לכל הכיוונים. על הכוחות עפים עשרות מטענים. כדורים עוברים על ידי ראשי האנשים", אמר אחד החיילים.
"יורים עלי, יורים עלי מכל הכיוונים", צרח אמש בקשר אחד ממפקדי כוחות המשנה בתוך המחנה. "תשיב אש", צעק לו מפקדו. "אני לא מזהה מאיפה יורים. יורים מכל הכיוונים", המשיך מפקד המשנה לצעוק. "אז תירה לכל הכיוונים", הוא נענה.
במהלך הלחימה השתתפו מסוקי הקוברה של חיל האוויר בקרבות וירו על מחנה הפליטים ללא הפסקה. כמה פעמים ביום ליוו הקוברות את מסוקי ה"אנפה" הכבדים שנחתו סמוך למחנה הפליטים כדי לחלץ פצועים והרוגים. "אבל בכל פעם שהמסוקים ירו בתותחים או שיגרו טיל, היו כמה שניות של שקט, ואז יצאו הפלסטינים מן המחסות וירו בתגובה. כמה שניות של שקט ושוב מתחדש ירי של קלאצ'ים. פק, פק, פק. בלי הפסקה", סיפרו החיילים.

שכם: קרבות בקסבה

חייל מחטיבת הצנחנים נפצע קשה, ושני חיילים נוספים נפצעו קל בשבת בשעות הערב סמוך לקסבה בשכם.
הקרבות בקסבה של שכם, שנחשבת לאיזור הקשה ביותר לפעולה, מתוארים כ"עזים ביותר", ופעולת צה"ל נעשית באיטיות ובזהירות המירבית, במטרה למנוע פגיעות נוספות. בכוונת צה"ל להשתלט על כל הקסבה, בה נמצאים לפי הערכה מאות רבות של חמושים.
מקורות פלסטינים מסרו כי מפקד גדודי אל-אקצא, נאסר עוויס, הנחשב לבכיר המבוקשים בשטחים, נהרג מאש צה"ל בעיר. קצינים באוגדה הלוחמת באיזור שכם ציינו כי בצה"ל טרם התקבל אישור למותו של עוויס.
כמו כן מסרו המקורות כי מואייד ג'מאייל, בן 28, פעיל בכיר בזרוע הצבאית של הפתח מבוקש בכיר, נהרג בחילופי האש בעיר העתיקה בשכם.
ג'מאייל, תושב העיר העתיקה, נחשב לאחד ממייסדי גדודי חללי אל אקצה ובתקרית שבה נהרג נפצע אנושות פעיל נוסף אחר בארגון.
מקורות בשכם אמרו ל–ynet כי צה"ל ירה 15 טילים על ביתו של מחמוד טיטי, מבוקש בכיר וחבר גדודי חללי אל אקצה בבלאטה. הבית נהרס. כמו כן נהרס ביתו של מוחמד סוואלמה, פעיל חמאס במחנה. בצה"ל אמרו כי הבית מולכד על ידי הפלסטינים, לקראת כניסה אפשרית של חיילים, ולכן הוחלט לפגוע בו בירי טילים.
המקורות הוסיפו כי ההתנגדות של הפלסטינים בבאלטה ובעיר העתיקה בשכם "נחושה מאוד" וכי הפלסטינים אינם מתכוונים להכנע למרות "הכמויות האדירות" של הטילים הנורים עליהם ממסוקים ישראלים.
במהלך הפעילות בעיר נחשפה מעבדת נפץ, ובה עשרה ק"ג חומרי נפץ, מערכות הפעלה למטענים, חגורות נפץ, אמצעים להכנת מטענים, פאות נוכריות ומסיכות אב"כ. הדירה שבה פעלה המעבדה פוצצה על-ידי צה"ל. מצה"ל נמסר כי בבית הסמוך למעבדה מתגורר מפקד המשטרה הפלסטינית האזרחית בעיר, פיראס אל-אמני.

טובאס: חוסל האחראי לפיגועים בפסח

במהלך פעולת צה"ל בכפר טובאס ביום שישי נהרגו שישה מחבלים מגדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. לוחמי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור של מג"ב (ימ"מ), פרצו יחד עם לוחמים מצה"ל פרצו לתוך בית שבו התבצרו המבוקשים, שהבכיר שבהם הוא הוא קייס עדואן, שלדברי גורמי ביטחון, הנחה את מבצעי הפיגועים בנתניה בליל הסדר ובמסעדת "מצה" בחיפה. (פרטים נוספים על עדואן - בקישור מימין)

חברון: נכשל ניסיון חיסול

הפלסטינים דיווחו כי מסוק של חיל האויר ירה ביום שישי טילים לעבר מכונית בחברון, בכוונה לחסל את פעיל הג'יהאד זיאד שוויקי. לדברי עדי ראייה, שוויקי נמלט מהמכונית כשראה את המסוק באוויר, ואיש לא היה בתוכה בעת שנפגעה. ארבעה נוסעים במכונית שעברה במקום נפצעו מרסיסי הטילים.

בית לחם: נמשך המצור על הכנסייה

בעיר בית לחם ממשיך צה"ל לנהל מצור על כנסיית המולד. בעיר כמעט שאין חילופי אש. צוות המו"מ המטכ"לי בראשות אל"מ מרסל אביב, מנהל מו"מ עם 150 חמושים המתבצרים בכנסיית המולד על כניעתם (ראה הרחבה בקישור מימין).

רמאללה: חילופי אש בלשכת ערפאת

כוחות צה"ל ברמאללה ממשיכים לצור על יאסר ערפאת. בשבת בערב נורו יריות מאזור לשכת ערפאת וכן הושלך רימון לעבר כוחות צה"ל השוהים באזור המוקטעה. הכוחות השיבו אש אל מקורות הירי, כולל ירי של טיל לאו לתוך אחד החלונות במתחם. הפלסטינים דיווחו כי שלושה משומרי ראשו של ערפאת נפצעו, אחד מהם, סוהיל נזאל, במצב אנוש.
ביום שישי צה"ל עצר שישה קצינים פלסטינים בכירים, בדרגות המקבילות לאלוף-משנה וסגן-אלוף, ואת סגן מפקד הביטחון הלאומי בעיר, קצין בדרגה המקבילה לתת-אלוף. השבעה הסגירו עצמם יחד עם 33 פלסטינים נוספים באזור כיכר מנרה.
ובתוך כך, השבועון הגרמני "פוקוס" מדווח כי יאסר ערפאת איים להתאבד כשמצא עצמו מול חיילי צה"ל ברמאללה. השבועון, הטוען כי הוא מתבסס על דבריו של חייל מילואים שהיה עד לתקרית, סיפר כי החיילים מצאו עצמם בטעות במגע ישיר עם יאסר ערפאת, וזה כיוון אקדח לרקתו ואיים לירות אם החיילים ימשיכו להתקדם.
כוחות צה"ל ממשיכים לפעול גם בקלקיליה ובטול כרם, שם נתפסה בסוף השבוע מעבדת חבלה בטול כרם ובה כמה חגורות נפץ ומטענים. בקלקיליה נוטרלה מכונית תופת.

בכתיבת הידיעה השתתפו דיאנה בחור ועתי"ם

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חיילים בשטחים
צילום: דובר צה"ל
מומלצים