שתף קטע נבחר

לקחי ג'נין

למבצע "חומת מגן" יש הישגים לא מעטים, אבל מגבלות הכוח נחשפו בו שוב. וכעת עומדת ישראל בפני דילמה נוספת, כיצד להתמודד עם התוכנית הפלסטינית להציג את מה שהתרחש בשטחים כטבח

אמש, לאחר שמספר החיילים שנהרגו ביום הקרב במחנה הפליטים ג'נין הגיע ל- 14, שינה צה"ל את שיטת העבודה שם. אל השטח הוכנס כלי הנשק האימתני של המלחמה הנוכחית: "די-ניין", הבולדוזר הענק של חיל ההנדסה. במקום שהחיילים ילכו מבית לבית, ילך מבית לבית הבולדוזר.
צה"ל ספג אתמול מכה קשה בג'נין ובשכם. ממדי האבידות החזירו לארץ את מצב הרוח הקודר, תחושת הנאחס, שאיפיינה את גל פיגועי ההתאבדות, בחודש שעבר.
עם כל הצער, צריך להבדיל בין מכה למכה. החיילים בג'נין נהרגו תוך כדי לחימה. סוג לחימה כזה, בשטח בנוי, מול אויב שאין לו מה להפסיד, כרוך מטבעו באבידות. אין אפס ליקויים. אין אפס נפגעים. קשה להבין את השכל בקריאות "מחדל", ו"פאשלה" כשהגופות עדיין חמות והקרב לא הסתיים.
מבצע "חומת מגן", ובכללו ההשתלטות על מחנה הפליטים ג'נין, צריכים להיבחן בהקשר רחב יותר : מה נתנו לביטחון ישראל ובאיזה מחיר.
צה"ל מייחס למבצע את ההישגים הבאים: התברר שהכניסה של צה"ל לשטחים הפלסטינים מונעת טרור בישראל; התברר שהניסיון הפלסטיני לסחוט מישראל ויתורים מדיניים באיומי טרור לא עובד; התברר שעד גבול מסויים אפשר לטפל בטרור באמצעים צבאיים. זה לא מעט למבצע צבאי מוגבל.
מצד שני, המחירים: התברר שהכניסה לשטחים איננה פיקניק. חיילי צה"ל משלמים עליה בחייהם התברר, שהעולם לא משלים עם מהלכים צבאיים של ישראל. אמריקה לוחצת. אירופה מחרימה. הזמן מתקצר; התברר, שהתוצאות המבורכות של המבצע, במעצר וחיסול מפעילי הטרור (עד ג'נין נעצרו כ- 50 מבוקשים "כבדים"), בהרתעה, באיסוף מודיעין ואמל"ח, זמניות. לא במקרה דיבר שרון בנאומו בכנסת לא על "חומת מגן" אלא "חומות מגן": ההנחה הכללית היא שהטרור יחזור, וגם החיילים יחזרו. הרבה חומות יהיו, ומעט מגן.
המבצע נתקע במוקטעה ברמאללה, בגלל ערפאת, ובבית לחם, בגלל כנסיית המולד. בשני המקומות האלה לימדו הפלסטינים את ישראל שיעור במגבלותיו של החזק.
כאשר צה"ל ייצא מהערים ינסו הפלסטינים לגבות מישראל עוד סוג של מחיר: הם מתכוונים לאסוף את גופות החללים יחד, בקברי אחים, ולהציג אותם כקורבנות של טבח המוני, נוסח סברה ושאתילה. ברמאללה יש להם 20 גופות כאלה, שהם התעקשו לקבור יחד, בחצר בית החולים. עיניהם נשואות בעיקר לג'נין. הם מאמינים שיוכלו לערום שם, מול המצלמות, מאות גופות. ישראל תוצג בעולם כפושעת מלחמה מסדר הגודל של הסרבים בבוסניה. לך תסביר לעולם שהגופות הן של מחבלים חמושים, ביניהם כאלה שחגרו חגורות נפץ ופוצצו את עצמם. בנושא המטריד הזה התקיימו החל משלשום דיונים בדרגים צבאיים. ההכרה הכללית היתה, שחייבים להעביר את הגופות לשטח ישראל. אם ישראל לא תמצא דרך לקבור אותן קבורה מכובדת, הן יקברו אותה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים