שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  זה אותו אלוהים, מה ההבדל?
  שיחה מצוינת עם טריפונס, אליל שנות ה-60 המתגורר בניו יורק, שחוזר להקליט בעברית ולהופיע בארץ. על המצב, אמריקה, ועל למה חשוב לעשות קידוש גם אם אתה נוצרי

  הרומן של טריפונס עם מדינת ישראל הוא בהחלט סיפור מיוחד במינו. גם אחרי ארבעים שנה בהן הוא מנהל מערכת יחסים צמודה עם הקהל הישראלי, אהבתו לארץ לא התמתנה: "אני כל הזמן נהנה פה, יש מזג אוויר טוב, יש חברה, זה כיף", הוא אומר.
  לטריפונס, נוצרי אורתודוכסי שנולד לפני 57 שנה בקפריסין, יש זכויות רבות בהתפתחותה של המוזיקה הים-תיכונית הישראלית. באמצע שנות ה-60 , כשהעימות עם מדינות ערב היה בשיאו והקהל המזרחי חיפש תחליף למוזיקה מהבית - שתויגה כ"מוזיקת אויב" - היתה זו הגיטרה המסלסלת של אריס סאן והבוזוקי (והתספורת) של טריפונס שהדליקו את כולם במועדוני יפו - "אריאנה", "כליף" ו"קרוואן". טריפונס חי מזה עשרים שנה בניו יורק. הוא מופיע בעיקר בפני קהל של מהגרים יוונים וישראלים, ועדיין מדבר עברית מצוינת. לפני כחודש הוציא לרדיו סינגל חדש, "חולם עלייך", שאת מילותיו העבריות כתב אילן גולדהירש ללחן של קארליס ופלארס, ובימים אלה יוצא "אימרי לי", הכולל גם הוא מילים שכתב גולדהירש ללחן של מיקרויוטקיקוס. על ההפקה המוזיקלית אחראי יגאל חדד. טריפונס נמצא במהלך איסוף חומרים לאלבום חדש בעברית, אותו הוא מתכוון להקליט במהלך הקיץ.

  - טריפונס, מה שלומך?

  "טוב, באתי ליום העצמאות, קודם כל לבקר חברים, אבל גם להופיע קצת ב'פוסידון'. תוכננו לי עוד הופעות אבל הן בוטלו בשל המצב. עשינו תוכנית אצל יצפאן ושרתי שם את 'חולם עלייך'".

  - למה החלטת להקליט שירים חדשים בעברית?

  "לחדש את הרפרטואר. בהופעות בארץ שרתי המון שירים ביוונית, אבל רציתי להרגיש את הקהל, שיבין אותי יותר טוב, מה גם שאני חוזר להופעות ביולי".

  - איך אתה שומר על עברית כל כך טובה?

  "אני חי בניו-יורק יותר מעשרים שנה, אני מופיע אצל כולם, בעיקר בפני יוונים, אבל גם בפני ישראלים. יש לי חברים ישראלים גם פה וגם באמריקה. למדתי עברית טוב בארץ, אבל למדתי יותר טוב בארה"ב. יוצא לי לדבר יומיום עברית, אני גם מתעניין במצב כל הזמן".

  - היית בניו-יורק ב-11 בספטמבר?

  "כן, זה כאב. ראיתי בעיני את מגדלי התאומים נופלים. אני נגד הטרור, לא משנה מאיפה הוא בא".

  - למה, לדעתך, העולם אדיש לטרור המופנה כלפינו?

  "ללא קשר לפוליטיקה, ההסברה שלכם לא טובה. לא עושים מה שצריך לעשות. ב- CNN יש צד אחד, הצד שנגדכם. צריך להראות לעולם מה שבאמת קורה בארץ, שאנשים מתפוצצים, שמשפחות נהרסות. לא מראים מספיק את הפיגועים. הקהל הגדול גם לא מבין את פשר הסכסוך, האמריקנים ממש בורים בכל הקשור אליו. שואלים אותי כל הזמן, 'למה אתה בצד של הישראלים?' אני עונה להם שאני לא אוהב שאנשים נהרגים. אנחנו חיים בשנת 2002 והעולם צריך לחיות יותר בשקט. זה נורא שאנשים שולחים את עצמם להתאבד".

  - זה נכון שאתה מקפיד לעשות קידוש?

  "אני נוצרי אורתודוכסי, אבל אני מתפלל לעצמי. אני לא מקפיד ללכת לכנסייה, אם כי אם תהיה לי הזדמנות אני אלך. וכן, אני גם עושה קידוש. זה אותו אלוהים, מה ההבדל?"

  - אתה אוהב את המוזיקה הים-תיכונית של היום, נניח זו של אייל גולן?

  "אי אפשר להגיד שזה אותה מוזיקה, אבל יש לזה סאונד טוב. יש אמנים טובים, אבל אני יותר קשור לזמרים הישנים כמו יהורם גאון, אריק איינשטיין, בועז שרעבי, שימי תבורי, אנשים שעבדתי איתם. הצעירים עושים יותר רוק ממזרחי, זה לא מזרחי מקורי".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  טריפונס. למד עברית באמריקה
  עוד טריפונס. להרגיש את הקהל
  7 לילות
  מומלצים