שתף קטע נבחר

מומחה: מס הסלולר יהיה גבוה מ-40 שקל

דוד שי מחילן טק מסביר כי המס עלול להגיע עד לכ-74 שקלים לחודש על שימוש במכשיר סלולרי מטעם העבודה משום שיחול עליו גם מס עשירים, מס מעסיקים ומס שכר

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (ד') מס על שימוש בטלפון סלולרי לעובד שמקבל את המכשיר ממקום העבודה שלו. כמה באמת ישלם אותו עובד?
על פי ההחלטה, השווי לצורך מס של טלפון סלולרי שמעמיד המעביד לרשות עובדו הוא 80 שקל לחודש (או 75% מהחשבון החודשי, הנמוך מבין השניים). בהתאם לכך פורסם שהמס המרבי יהיה 40 שקל לחודש או 48 שקל כולל ביטוח לאומי וביטוח בריאות. סכום זה אינו משקף את כל התמונה, ויהיה גבוה יותר, משום שעל שווי הטלפון הסלולרי יחולו לא רק מסים אלה, אלא שלל מסים נוספים, בהתאם למאפייני העובד והמעביד, ולכן המס המרבי משתנה בהתאם לאופי המעביד.
בגין שווי הטלפון הסלולרי חלים על העובד מס הכנסה, דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות, ולבעלי שכר גבוה – גם מס עשירים, ועל המעביד חלים הפרשה לביטוח לאומי, ובהתאם לאופי המעביד – גם מס מעסיקים ומס שכר.
במס מעסיקים בשיעור 4% חייבים רבים מהמלכ"רים, כגון רשויות מקומיות, אוניברסיטאות, ישיבות ואגודות ספורט. במס שכר בשיעור 8.5% חייבים מלכ"רים, ובמס שכר בשיעור 17% חייבים מוסדות כספיים, כגון בנקים וחברות ביטוח (מס השכר צפוי לעלות ל-9% ו-18%, בהתאמה, עם העלייה הצפויה בשיעור המע"מ).
מי שפרסם שהמס המרבי בגין הטלפון הסלולרי הוא 48 שקל לחודש בחר להתעלם מקיומם של מס עשירים, מס מעסיקים ומס שכר. חיובו של שווי הטלפון הסלולרי במסים אלה נקבע כבר לפני חודשיים, כאשר נקבע החיוב העקרוני של טלפון סלולרי במס הכנסה באמצעות סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה. סעיף זה הוא הבסיס גם לשלושת המסים האחרים (מס עשירים, מס מעסיקים ומס שכר), ולכן אין להתעלם מהם. מובן שאין הצדקה להתייחס רק למסים החלים על העובד, גם המסים החלים על המעביד מגיעים לאוצר, גם להם משמעות מבחינת נטל המס, וגם הם משפיעים, בסופו של דבר, על העובד.
דוגמאות: על עובד בנק ששכרו ברוטו לחודש הוא 6,000 שקל ושהמס השולי החל עליו הוא 30%, יחולו מסים בסך כולל של 49.30 שקל. עובד שמשתכר 19 אלף שקל ברוטו בחודש והמס השולי החל עליו הוא 50% ישלם 65.30 שקל. עובד שמשתכר 31 אלף שקל ברוטו לחודש ישלם 73.70 שקל (המס הכולל יגיע ל-92% מהשווי המיוחס לטלפון הסלולרי).
הכותב הוא ראש מוקד פיתוח יישומים בחברת חילן טק, מחבר הספר "ניהול השכר וחישובו" וכן פרסם מאמרים בכתבי עת רבים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים