שתף קטע נבחר

הרב עובדיה: משיח יבוא רק כשיכלו השופטים הרשעים

"השופטים הרשעים", על פי מנהיג ש"ס - הם אלה אשר "דנים נגד התורה ונותנים חסות לרפורמים". הרב מציג תחזית כלכלית: יהיה רע, אבל אחר כך יבוא המשיח. ועוד בפרשת השבוע: על חתונת השנה בציבור החרדי, על אברי גלעד וג'קי לוי נגד הרב אלישיב, וגם בדיחה של הרב עובדיה

באחת מדרשותיו השבוע התייחס הרב עובדיה יוסף לסוגייה המשיחית. בין היתר הוא הסביר איך אמורה להיראות התקופה הטרום משיחית ואמר: "כמו עכשיו - המצב הכלכלי ירוד מאד. איך עושה לנו שר האוצר כל מיני גזירות קשות ורעות על משפחות ברוכות ילדים וכל הדברים האלה". הרב עובדיה ציטט מהגמרא את החזון האפוקליפטי, על פיו המשיח לא יבוא עד אשר יהיה עוני נורא ו"תכלה פרוטה מהכיס", והסביר כי המשיח עדיין לא בא כיוון ש"יש להם (לאוצר) כנראה איזה פרוטה". בהמשך דבריו העניק תחזית כלכלית והסביר את תוצאותיה: "גם פרוטה הזו תלך, לא תישאר. יישאר עוני וחוסר כל. ואז יבוא המשיח".
עוד תנאי שצריך להתמלא בטרם יבוא משיח בן דוד, על פי הרב עובדיה, הוא ששופטי ישראל יעברו מהעולם. הוא ציטט: "אין בן דוד בא עד שיכלו כל השופטים והשוטרים הרשעים שבישראל", והסביר: "שופטים רשעים דנים נגד התורה, נותנים חסות לרפורמים - זה בדיוק אלה. עד שיכלו השופטים הרשעים שבישראל, אחר כך יבוא בן דוד. משיח מחכה, עומד ליד השער, מחכה לנו".
ומי יהיה המשיח על פי הרב עובדיה יוסף? גם לכך ניתנה תשובה: "וזהו המשיח - שיחזיר עטרה ליושנה ויחזיר את התורה לעם ישראל". הגדרת התפקיד המשיחי במילים אלו, שנשמעות יותר מדי מוכרות, עלולה להזמין פרשנויות מרחיקות לכת, כאילו הרב עובדיה מפתח סוג של תודעה משיחית אישית. תלמיד מובהק ומקורב מאוד לרב התייחס לדברים וקבע: "מי שמכיר את הרב עובדיה יודע שלא מיניה ולא מקצתיה".

מבקרים את "המבקר"

דו"ח מבקר המדינה סחט השבוע שלל תגובות מהציבור החרדי. בבטאון חסידות בעלז, "המחנה החרדי", נכתב כי לא לחינם הדו"ח מתמקד במשרד הדתות, בשופט לשעבר צבי טל, החובש כיפה, ובנגיד לשעבר יעקב פרנקל, "שהוא ממוצא דתי לאומי... ובעוונותיו חבש בעבר כיפה סרוגה". העיתון החרדי "משפחה" בחר להתעמת עם ממצאי הדו"ח בעניין משרד הדתות (ראו קישור מימין) וטען כי "שורה של טעויות ואי דיוקים בדו"ח מבקר המדינה על עולם הישיבות הביאו להשחרת שם הישיבות ללא כל עוול".
רק המוציא לאור של העיתון החרדי "בקהילה", דודי זילברשלג, שם (שוב) את נפשו בכפו וכתב: "הכי קל לרחוץ בניקיון כפיים ולהגיד בביטול, נו! זה פלא? תמיד הם נגדנו". זילברשלג אף הציע אלטרנטיבה לתגובה החרדית הרגילה לביקורת: "לנקות את האורוות". בתוך כך מתח זילברשלג ביקורת קשה על נורמות הקיימות בציבור החרדי: "עדיין לא השתחררנו מהמנהג המגונה של חיפוי עורפי על נוכלים וגנבים, ובמקום להוקיע בריש גלי על עמוד הקלון את הפרומיל הזעיר הזה של 'המאכערים' הסוחרים בשמות, עושקים מהקופה הציבורית ומוציאים את דיבתנו רעה, אנו או מגבים אותם או מחרישים". זילברשלג קובע: "אנו יודעים את השמות, מכירים את השיטות". אבל גם הוא אינו מציע לעבור על אחד הלאווים המרכזיים ב"קוד האתי" של החברה החרדית - הטאבו כנגד "מסירה" או הלשנה לשלטונות על חרדים שעוברים על החוק. הוא מציע לפעול נגדם בתוך המחנה החרדי, "בלי למסור חלילה לערכאות או לשלטונות", כלשונו.

בקרוב: חתונת השנה

זילברשלג הוא מרכיב חשוב גם בחתונת השנה של הציבור החרדי. בנו, עוזר זילברשלג, תלמיד ישיבת "נזר התורה" השתדך עם תלמידת הסמינר למורות בירושלים תמי משי זהב, בתו של קמב"ץ העדה החרדית לשעבר, ו"מפקד" ארגון החסד זק"א היום, יהודה משי זהב.
על השידוך בין צאצאיהם של שניים מהמייצגים המובהקים של הזרם "החרדי - ישראלי", אחראית אחות אשתו של משי זהב. החתן והכלה, שניהם בני 19, נפגשו פעמיים, ולאחר שהובהרו מעלותיו של החתן המיועד ("הוא גם רציני מאוד בלימוד וגם חבר'מן כמו אבא שלו", הסביר עוזרו של משי זהב) ומעלותיה של הכלה המיועדת ("היא גם מאוד אינטיליגנטית וגם מאוד דתייה", הסביר זילברשלג), הוסכם על חתונה, שתיערך בתחילת חודש אלול.
בציבור החרדי נוהגים להעניק את התואר "חתונת השנה" לשידוכים בין צאצאי אדמו"רים ורבנים חשובים, אבל כבר הרבה זמן שהרבנים, האדמו"רים וגדולי התורה הם לא גיבורי התרבות הבלעדיים בציבור החרדי. זמרים חרדיים, עיתונאים חרדיים ועסקנים למיניהם הם גיבורי תרבות, רק מעט פחות גדולים.
הדוגמא המובהקת, אם כי החריגה בעוצמתה ובנסיבותיה, היא זו של יו"ר ש"ס לשעבר והאסיר דהיום אריה דרעי, שמעמדו בציבור החרדי מערער לחלוטין את ההיררכיה החרדית הרשמית, על פיה הערכת הציבור אמורה לנבוע רק מגדלות תורנית ומצדיקות.

אברי גלעד וג'קי לוי נגד הרב אלישיב

חבר הכנסת הרב משה גפני ("יהדות התורה") העביר בתחילת השבוע דרישה למפקד גלי צה"ל, אבי בניהו, להשעות את מגישי התוכנית "המילה האחרונה", אברי גלעד וג'קי לוי.
השניים עסקו בתוכניתם בדבריו הקשים של הרב יוסף שלום אלישיב נגד הרפורמים. הרב אלישיב אמר על הרפורמים, בין היתר, כי מדובר ב"מפלצת הגרועה מכל סוגי החילונים" (ראו קישור מימין).
אברי גלעד אמר כי "כל הדיבור הזה של החרדים על הרפורמים הוא דיבור שמביא לי פשוט גועל נפש". ג'קי לוי אמר על הרב אלישיב: "יש משפט בפרקי אבות: 'עשה לך רב'. מישהו שמה שעשה אותו רב - משהו בעשייה לא הסתדר לו". כמו-כן טען לוי שהרב אלישיב "מייצג תפיסה שבשם הדת מאשרת גזענות ושנאת ישראל". לוי כינה את דבריו של הרב אלישיב: "קללות וניבולי פה", והוסיף: "בתוך עמו הוא חי, והוא יודע שבשיח שהוא עצמו פיתח עדיף לפתוח את הג'ורה ולנבל את הפה מאשר לומר דברים חיוביים".
גפני טען כי "גם במסגרת של תוכנית שכל כולה מבוססת על רמות מאוד נמוכות, יש גבול כמה מותר לפגוע במנהיג רוחני של ציבור כזה גדול בארץ ובעולם". גפני הוסיף כי "רק צריך לתאר מה היה קורה אם אני הייתי אומר את אותן המילים על השופט אהרון ברק, אם הייתי אומר שהוא פותח את הג'ורה שלו". על ג'קי לוי אמר גפני: "הוא יושב על התקן של הדתי, אבל הוא ואברי גלעד אותו הדבר".
ג'קי לוי בתגובה: "באופן הטבעי ביותר בעולם אין לי כבוד לגזענים. הרב אלישיב, גם כשהוא מדבר על רבנים, הוא מדבר באופן די דומה לאיך שהוא דיבר על הרפורמים. אני מניח שזה מה שהרב גפני מגדיר כמנהיגות. מכיוון שזאת ההגדרה של גפני לדברים שבקדושה, אני גאה שהדתיות שאני מייצג היא לצנינים בעיניו".

יציאת השבת

באחת מדרשותיו סיפר הרב עובדיה יוסף איך צריכה לבוא בשורה משיחית. הדברים מובאים בלשונו:
"יהודי עני אחד באמריקה קנה כרטיס פיס, הלך סיפר לאשתו: 'היום קניתי כרטיס פיס', אמרה לו: 'תשאיר לי את זה בתוך הבית'.
אחרי שעשו את ההגרלה התברר לה שזכה בעשרה מיליון דולר. שמחה שמחה גדולה אבל ידעה שבעלה רגיש מאוד, פחדה שאם יידע שזכה - תצא נשמתו. ביקשה מהשכן הפסיכולוג שיודיע לבעלה לאט לאט.
אמר לה: 'כמה תתני לי?', סיכמו 50 דולר.
הגיע בעלה, אמרה לו: 'הפסיכולוג רוצה לדבר איתך'. הלך, עלה אליו:
- תגיד לי, קנית כרטיס פיס?
- כן
- אם הכרטיס שלך ירוויח אלף דולר מה היית עושה?
- הייתי קונה חליפה יפה, נעליים, כובע.
- ואם 5000 דולר?
- אקנה גם לגברת וגם לילדים שלי.
- ואם 50 אלף?
- אני אומר לך את האמת, אני עובד רוכל ברחוב, אני צריך לקנות חנות קטנה.
- ואם 100 אלף?
- חנות יותר גדולה.
- ואם מיליון דולר?
- אני אקים סניפים - אחד בניו יורק, אחד בניו ג'רסי, אחד בברוקלין.
- ואם חמישה מיליון דולר?
- אני יעשה עוד סניף בלוס אנג'לס.
- ואם זה עשרה מיליון דולר?
אמר לו, לפסיכולוג: 'חי נפשי, אם זה עשרה מיליון דולר, חצי בשבילי - חצי בשבילך'.
זה הפסיכולוג, הופתע. יקבל חמש מיליון דולר? התמוטט, נפל ומת. מת כי הופתע. לא טוב לבשר בשורה טובה בבת אחת: 'מה נאוו על ההרים רגלי מבשר. משמיע שלום, מבשר טוב, משמיע ישועה, אומר לציון מלך אלוהייך'".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עובדיה. יש להם כנראה איזה פרוטה
צילום: חנוך גריזיצקי
אברי גלעד. דיבור שהביא לו גועל נפש
צילום: חנוך גריזיצקי
מומלצים