שתף קטע נבחר

פיגו בנעלי יוזביו

הניצחון על אנגליה הזכיר לפורטוגלים את הניצחון המדהים על צפון קוריאה במונדיאל 66. אז היה זה יוזביו שהחזיר את פורטוגל למשחק

לואיס פיגו היה המנצח הגדול על הקונצרט הפורטוגלי ביום שני. הוא סלל את הדרך למהלך, או יותר נכון למהפך, שהעניק לפורטוגל ניצחון 2:3, לאחר שכבר פיגרה 2:0 בדקה ה-12. מיד אחרי השער שכבש לקח פיגו בעצמו את הכדור, הניח אותו על נקודת האמצע והטריף את חבריו לקבוצה.
רגע אחד אחרי השער השלישי של נונו גומז, התעכבה לפתע המצלמה הראשית על יוזביו, השחקן הפורטוגלי הטוב ביותר בכל הזמנים, שהיה במגרש לבוש בחליפה והניף את ידיו באוויר לאות שמחה. זה לא היה מקרי. התצוגה של פיגו וחבריו החזירה את הפורטוגלים 34 שנים לאחור, למונדיאל באנגליה 66`.
ב-23 ביולי 1966, באיצטדיון גודיסון פארק שבליברפול, נפגשו פורטוגל וצפון קוריאה למשחק רבע הגמר. את המשחק שפט הבינלאומי הישראלי, מנחם אשכנזי, הישראלי הראשון אי פעם ששפט במונדיאל. "עד היום מדברים על המשחק הזה, ואני מאמין שידברו עליו עוד 50 שנה", אמר אשכנזי, "האיצטדיון בליברפול היה מלא עד אפס מקום, והייתי עד להצגת הכדורגל הכי גדולה אי פעם. הקוריאנים ניצחו בשלב הראשון את האיטלקים, שהיו אז הנבחרת הטובה בעולם, אבל בכל זאת הפורטוגלים זלזלו בהם", הוסיף אשכנזי.
פורטוגל הגיעה למשחק כפייבוריטית, הרבה בזכות העובדה שיוזביו, שכונה "הפנינה השחורה", שיחק אז במדי "ברזיל של אירופה", אך העינינים החלו לצאת מכלל שליטה. כבר בדקה הראשונה העלה סונג-זין את הקוריאנים ליתרון, ובדיוק כשהפורטוגלים חשו שהם הולכים להשוות, העלו דונג-וון בדקה ה-21 וסונג-קוק בדקה ה-22 את הקוריאנים
ל-0:3 מדהים, פורטוגל נכנסה להלם, אך לא להרבה זמן. יוזביו כמו פיגו לקח את העניינים לידיים, ובדקה ה-27 צימצם ל-3:1 והחזיר לבדו את הפורטוגלים למשחק, כאשר תוך חצי שעה הוא כבש ארבעה שערים, אוגוסטו חתם את התוצאה, 3:5 לפורטוגל בדקה ה-78. "למרות ההצגה היה משחק קשוח וחריף, בפורטוגל שיחק קולינה, שהיה רוצח בדם קר ופשוט העיף שחקנים לאוויר, והצפון קוריאנים בשלב מסוים פשוט נכנסו להלם. בכל אופן, זו היתה חווייה אדירה", סיכם אשכנזי.
הניצחון המדהים העלה את פורטוגל לחצי גמר, שם הפסידה, כמה אירוני, לאנגליה 2:1. פורטוגל התנחמה בעובדה שניצחה את ברית המועצות 1:2 בקרב על המקום השלישי. אנגליה הגיעה לגמר וניצחה את גרמניה 2:4 בעזרת שער מעורר מחלוקת של ג`ף הרסט, אבל זו כבר אגדה אחרת.

לפנייה לכתב/ת
ארכיון ידיעות אחרונות
יוזביו במונדיאל 66
ארכיון ידיעות אחרונות
ארכיון ידיעות אחרונות
לואיס פיגו
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים