שתף קטע נבחר

"תיק ערפאת": כספי האיחוד האירופי מימנו טרור

ראש הממשלה יציג בפני הנשיא בוש דו"ח מקיף של גורמי מודיעין על מעורבותו האישית של יו"ר הרשות הפלסטינית בתכנון וביצוע פיגועים. בנוסף מצביע הדו"ח על סיוע כספי סעודי, סורי ועיראקי לארגוני הטרור, על שחיתות קשה ברשות ועל ניסיון פלסטיני לגרור את ערביי ישראל למעגל האלימות

"תיק ערפאת" אותו ייתן ראש הממשלה אריאל שרון לנשיא בוש, הוצג היום (א') על ידי השר דני נווה בפני עיתונאים. על פי התיק, יו"ר הרשות הפלסטינית היה מעורב אישית בתכנון ובביצוע פיגועים.
השר נווה אמר במסיבת עיתונאים, שמדובר בדו"ח מקיף שמתבסס על מודיעין, מסמכים ומידע שנאסף במסגרת מבצע "חומת מגן". "ערפאת ואישים הקרובים לו נושאים באחריות ישירה לרצח בדם קר של אזרחים ישראלים רבים", אמר נווה, וטוען ש"לא מדובר בממצאים פוליטיים אלא בממצאים מקצועיים שנאספו על ידי אמ"ן, השב"כ, מודיעין וגורמים בטחון אחרים".
לדבריו, הדו"ח ישמש כלי חשוב לשרון בפגישותיו בבית הלבן ובקונגרס, להוכחת הטענה שערפאת לא יכול לחזור להיות פרטנר לשלום. לגבי ערב הסעודית, אמר נווה, כי אי אפשר להתעלם מהכספים שהעבירה לגורמי טרור, "ואם ערב הסעודית מתיימרת להיות מעורבת בשלום, היא צריכה להתנקות מהטרור גם בצורה ישירה וגם בצורה עקיפה".

"בראש הפירמידה - ערפאת"

על פי הדו"ח ערפאת העניק למחבלים "עידוד אידיאולוגי", אישר להם סיוע כספי והוא זה שעומד בראש ארגון "גדודי אל אקצה של הפתח".
בדו"ח נטען שהזרוע הצבאית של הפתח, בראשות ערפאת, הועמדה תחת פיקודו ואחריותו של מרואן ברגותי, שלא היסס להפעיל נשים וילדים לביצוע פיגועי טרור, בהם נרצחו מאות ישראלים.
אנשי הקשר בין ערפאת לגורמי הטרור, על פי הדו"ח, הם: תאופיק טיראווי, ראש המודיעין הכללי, פואד שובאכי, איש הכספים, שהפעיל באופן שוטף מערך לוגיסיטי של סיוע ותמיכה כספית בטרור.

הכסף מהאיחוד האירופי - לפעולות טרור

עוד עולה מהדו"ח שהרשות הפלסטינית עשתה שימוש בכספי המדינות התורמות ובהם כספי האיחוד האירופי כדי לממן את פעילות הטרור. מישרותיהם של מאות פעילי פתח שעסקו בטרור, מומנו מתקציבה השוטף של הרשות באמצעות 45 מיליון דולר שקיבלה מדי חודש ממדינות ערב ומתשעה מיליון דולר לחודש שקיבלה מהאיחוד האירופי.
בין מדינות ערב שתמכו בטרור, מזכיר הדו"ח את ערב הסעודית, שהעבירה סכומי כסף גדולים מאוד למשפחות של מחבלים מתאבדים וכספים לתשתית הטרור של הג'יהאד האיסלאמי והחמאס. נטען גם כי סוריה העבירה כספים לתשתית הטרור שנבנתה בג'נין על ידי החמאס והג'יהאד.
הדו"ח קובע שעיראק העבירה כספים למשפחות של מחבלים מתאבדים, ומציג מכתבים של אותן משפחות, אשר מודות לסדאם חוסיין על תמיכתו. עיראק הייתה פעילה גם בהעברת סיוע של כלי נשק לרשות הפלסטינית.

"לשכת ערפאת ניסתה לערב את ערביי ישראל בטרור"

הדו"ח קובע שלשכת ערפאת פעלה להכנסת ערביי ישראל למעגל הטרור נגד ישראל. פעילי הרשות עסקו גם בפעילות פלילית שהתמקדה בגניבות רכב וזיוף מסמכים תוך שיתוף פעולה עם ערבים אזרחי ישראל.
בדו"ח נטען שהרשות הפלסטינית התחמשה בנשק בניגוד להסכמים עם ישראל, כאשר בראש מערך ההברחה עומד פואד שובאכי. מתחם המוקטעה של ערפאת ברמאללה הפך למרכז שמפעיל ומממן פעילות טרור, וגורמים במנגנון הביטחון של הרשות הפלסטינית, וביניהם אנשי המודיעין הכללי בראשות תאופיק טיראווי, הכפופים לערפאת עצמו, סייעו ישירות או בעקיפין לטרור.
בפעילות הטרור התקיים שיתוף פעולה מבצעי בין כל ארגוני הטרור הכוללים את הפתח, החמאס והג'יהאד האיסלאמי. ג'נין הפכה על פי הדו"ח, ל"בירת המתאבדים". וערים פלסטיניות נוספות, דוגמת שכם, הלכו בעקבותיה והפכו לבסיסי טרור.
פעילי הטרור עשו שימוש ציני באוכלוסייה האזרחית. הם החזיקו אזרחים כבני ערובה והחזיקו בהם כמגן אנושי. הם פעלו בתוך בתים מאוכלסים והרסו בתים ורכוש מתוך תקווה שפגיעות קשות באזרחים יפגעו תדמיתית בישראל.
משרד ראש הממשלה מאשים כי הפתח ומנגנוני המודיעין של ערפאת התעללו באוכלוסייה הנוצרית בבית לחם. הם סחטו מהם כספים, הפקיעו אדמות, ולא הגנו עליהם מפני פעילות פלילית קשה נגדם.

שחיתות ברשות

הדו"ח מעלה טענות כי הרשות מנוהלת כלכלית על ידי מונופולים וישנה חלוקה לא צודקת של כספי הסיוע בין רבדי האוכלוסייה השונים, ושחיתות קשה במנגנונים הכספיים האחרים.
השר נווה מציין שהרשות הפלסטינית קיבלה סיוע הומאניטרי של סחורות חקלאיות, שנועדו לאנשים נזקקים, ובמקום להעביר חלק מהסיוע לנזקקים, מכרה את הסחורות בישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תיק שלם. ערפאת
צילום: איי פי
מומלצים