שתף קטע נבחר

תלמידים כותבים: "חייל יקר, יש לי בקשה: תהרוג הרבה ערבים"

חיילי מילואים בטול כרם הזדעזעו כשקראו מכתבים כששלחו להם תלמידים מבתי ספר ממלכתיים-דתיים. הילדים, תלמידי כיתות ז' עד י', עודדו אותם לחסל ערבים: "בשבילי תהרוג לפחות עשרה. תשים פס על החוקים ותרסס אותם". משרד החינוך: "מערכת החינוך מקפידה לחנך את הילדים לסובלנות ולדו-קיום"

חיילי מילואים, שפעלו בגזרת טול כרם במבצע "חומת מגן", נדהמו כאשר פתחו חבילות שי שקיבלו מתלמידי בית ספר מהמרכז: ילדים רבים כתבו להם מכתבים שבהם "עודדו" אותם "לצפצף" על כל החוקים ולחסל כמה שיותר ערבים.
עשרות המכתבים הגיעו ממספר בתי-ספר במרכז, רובם התקבלו מתלמידי כיתות ז' עד י' בשני בתי ספר השייכים לזרם החינוך הממלכתי דתי: ישיבת "אדרת" בבת-ים ובית הספר "מעלות נריה" בבני-ברק.
א', אחד מחיילי המילואים ביחידת נ"מ, שגויס בצו 8 וסופח ליחידת צנחנים, מיהר לפתוח את המכתב, אך כשהחל לקרוא בו נותר המום. "אני מתפלל בשבילך שתחזור הביתה בשלום, ובשבילי תהרוג לפחות עשרה", כתב התלמיד. "תשים פס על החוקים ותרסס אותם. אגב - ערבי טוב הוא ערבי מת".

"שיישרפו בגיהנום"

א' סיפר לחבריו על תוכן המכתב, ואז גילה לתדהמתו שלא היה זה מקרה חריג. במכתבים שקיבלו חיילים אחרים נמצאו אף התבטאויות חריפות יותר. "הפלסטינים יימח שמם שיישרפו בגיהנום. תחוררו אותם עם ה'אם-16' ותפגיזו אותם", כתב אחד הנערים. אחר כתב: "אני מבקש ממך בקשה מיוחדת - שתהרוג כמה שיותר ערבים". במכתב אחר איחל תלמיד לחייל כי יצליח במשימתו, ואז הוסיף: "תגיד, איזה כיף לירות בערבי? שמע סיסמה: ערבי טוב זה ערבי מת. ערבי גבר זה ערבי בקבר".
ברוב המכתבים חזרו על עצמם משפטים כמו: "ערבי טוב זה ערבי מת", ו"תהרגו את כל הערבים השנואים ושלא יישאר אפילו אחד". חלק מהנערים, שאמורים להתגייס בעוד שנתיים, הביעו צער על כך שהם לא יכולים לקחת חלק ב"אקשן" כבר עכשיו. "אני יודע שזה נשמע מטורף, אבל פשוט בא לי להיות שם ולירות בכולם. שימותו כל הערבים, הלוואי", כתב תלמיד.

"כישלון ערכי ומוסרי"

א' אסף את המכתבים ושלח אותם למרכז לפלורליזם יהודי. "קראתי את המכתבים ולא האמנתי למראה עיניי", סיפר. "כל הזמן אנחנו מדברים על תעמולת השטנה של מערכת החינוך הפלסטינית כלפי ישראל, ופתאום זה קורה פה אצלנו, מתחת לאף של כולנו. העניין הזה פשוט מפחיד אותי וחייב להדליק נורה אדומה במערכת החינוך שלנו".
מנהל המחלקה הציבורית במרכז לפלורליזם יהודי, גלעד קריב, שלח אתמול מכתב לשרת החינוך, לימור לבנת, שבו דרש ממנה לחקור את העניין ו"להבטיח את בלימתן של מגמות ההקצנה". ראש המרכז לפלורליזם יהודי, ענת הופמן, הביעה צער על כך שכשליש מהילדים ששלחו מכתבים לחיילים "בחרו להגדיר פטריוטיות על ידי שנאת ערבים, דבר המהווה כישלון מבחינה ערכית ומוסרית".
יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל), אמר כי "הדברים משקפים כישלון חינוכי, וגם אם הם נכתבו בסערת נפש נוכח הפיגועים הקשים והטרור, אין כל הצדקה שתלמידי החינוך הציוני-דתי יתבטאו באופן חמור".
משרד החינוך אסר על שני מנהלי בתי-הספר להגיב ומסר כי "מערכת החינוך מקפידה לחנך את ילדיה לסובלנות ולדו-קיום. מנכ"לית המשרד מזועזעת מסגנון הכתיבה. המשרד יפעל לבדיקת הנושא וינחה להפעיל מערכת הסברה מתאימה בנושא".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המכתבים
צילום: ידיעות אחרונות
מומלצים