שתף קטע נבחר

מחבל מתאבד התפוצץ בצומת מגידו

המחבל הפעיל את המטען בתחנת אוטובוס בה שהו שני חיילים, שלא נפגעו, ככל הנראה בגלל תקלה טכנית שגרמה רק לחלק מהמטען להתפוצץ. חיילת חשדה בתיק שנשא המחבל אך החייל בתחנה הרגיע אותה ואמר: "נראה לי שהרטיבות בתיק היא מבקבוק מים"

ניסיון פיגוע התרחש בצהריים (יום ד') בצומת מגידו שליד עפולה כאשר מחבל הפעיל מטען אותו נשא בתיק בתחנת אוטובוס בצומת. לא היו נפגעים.
מהתחקיר שערכה המשטרה עולה כי המחבל המתין במקום, יחד עם חיילת וחייל נוספים, לאוטובוס, במשך כחצי שעה. לאחר מספר דקות הגיע לתחנה אוטובוס והחיילת עלתה עליו. מסיבה כלשהי, המחבל לא עלה על האוטובוס ונשאר בתחנה עם החייל. כאשר התקרב למקום חייל שני, החליט המחבל להפעיל את המטען, אולם בשל תקלה טכנית רק חלק מהמטען התפוצץ, והחיילים לא נפגעו.
קצין במרחב חוף של המשטרה, רב פקד יהודה פרץ, שחלף במקרה במקום, הבחין במתרחש, ירד ממכוניתו וירה לעבר המחבל.
"קיבלתי את ההודעה הראשונית בביפר והבנתי שכנראה מדובר בפיגוע", מספר רפ"ק פרץ. "עצרתי את הרכב ויצאתי ממנו לכיוון הצומת. אחד החיילים צעק לי שבמקום נשאר חייל וצריך לפנות אותו. מיהרתי לכיוון התחנה ולא ראיתי את החייל, אלא רק אזרח. חששתי לירות בו כי לא ידעתי שאכן מדובר במחבל אולם כשהוא התרומם יריתי בו שני כדורים. לאחר הירי נכנסתי לתחנה וניסיתי לדבר איתו בעברית וערבית אך הוא לא ענה". בשלב זה הגיעה למקום ניידת חבלה שהחלה לטפל באירוע.

"אני מבין עכשיו שניצלתי"

סמל ראשון, סער מידה, אחד החיילים שהיו בתחנה סיפר: "עמדנו והמתנו להסעה, אני ועוד חיילת. המחבל הגיע עם תיק צד. החיילת אמרה לי 'התיק הזה חשוד'. אמרתי לה שתירגע והוספתי בציניות 'נראה לי שהרטיבות בתיק היא מבקבוק מים'. החיילת עלתה לאוטובוס שהגיע ואני נשארתי לבד איתו. לאחר כמה דקות הגיע עוד חייל. המתנו להסעה ואז הפעיל המחבל את המטען. ברחנו הצידה ולא הבנתי מה קורה שם ואז הגיעו שוטרים. אני מבין עכשיו שניצלתי אבל בטח רק עוד כמה ימים אעכל מה שקרה".
למקום הפיגוע הגיעו כוחות משטרה גדולים ממרחב העמקים, בפיקודו של ניצב משנה דב לוצקי. הכוחות במקום נמנעו מלהתקרב למחבל מחשש שיפעיל את המטען שעל גופו ובמקום הופעל רובוט משטרתי, שהרחיק את המחבל כ-50 מטר מתחנת האוטובוס לאמבולנס. במהלך הבדיקה ניסה המחבל להיאבק ברובוט ולחסום בידיו את העדשה של המצלמה המותקנת עליו. לאחר בדיקת החבלנים וטיפול ראשוני על ידי צוות מד"א, פונה המחבל לאחד מבתי החולים באיזור בליווי משטרתי כבד. כוחות הביטחון נטרלו את המטען.

כוננות מוגברת

"האירועים שהתרחשו בחצי היממה האחרונה מצביעים על כך שחזרנו לתפקד כמו בימים שלפני 'חומת מגן'", אמר מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב יעקב בורובסקי, שהגיע למקום הפיגוע. "אני לא מופתע מכך כלל", הוסיף. לשאלה האם היו התראות ממוקדות לאיזור זה אמר ניצב בורובסקי כי לא היו התראות, אולם "לא צריך היערכות מיוחדת בכדי להבין שתחנות היסעים מהוות יעד מועדף של המחבלים".
עוד אמר בורובסקי כי מבצע 'חומת מגן' השיג אמנם הישגים, "אך החשיבות העליונה למניעת טרור היא להציב מכשול סביב אום אל פחם וסביב קו התפר, כדי למנוע מעבר רגלי ומעבר כלי רכב משטחי הרשות לתחומי מדינת ישראל".
יש לציין כי מחוז צפון במשטרה היה ערוך הבוקר בכוננות מוגברת בעקבות הפיגוע שארע אמש בראשון לציון. מחסומים נפרסו בכניסות בכניסות לערים ויחידות שונות הוגברו בכוחות נוספים, "חזרנו לימי הכוננות שהיו לפני שבועיים ושלושה", אמר קצין בכיר במחוז הצפוני.
יצויין כי צומת מגידו והכבישים המובילים אליו נחסמו לאחר הפיגוע ונשארו חסומים כשלוש שעות לאחר מכן.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חבלן ורובוט משטרתי בודקים את המחבל אחרי הפיצוץ
צילום: רויטרס
מומלצים