שתף קטע נבחר

הוארך מעצר המתנחלים החשודים בהריגת פלסטיני

מעצרם של ירון דגני וגד טנא, תושבי היישוב איתמר שבשומרון, הוארך בחמישה ימים, לאחר שהשופט לא השתכנע כי היריות נורו כהגנה. הקהל הרב שהגיע מאיתמר קרא קריאות כגון "הקם להורגך - השכם להורגו", והגיב בזעם על הארכת המעצר

שופט בית משפט השלום בפתח תקוה, אברהם קסירר, האריך אתמול (יום ד') בחמישה ימים את מעצרם של גד טנא וירון דגני, שני תושבי היישוב איתמר שבשומרון החשודים בגרימת מותו של פלסטיני ופציעתם של שלושה נוספים.
מחוץ לאולם בית המשפט התגודדו עשרות מתנחלים, חסידי הרב נחמן מברסלב, אשר עודדו את חבריהם בשירה, בריקודים ובקריאות כגון "הקם להורגך - השכם להורגו", או "מעצר מתנחלים - לגיטימציה ללינץ'" ו"גם ליהודי מותר להגן על עצמו". גם בתוך האולם עצמו הצטופפו עשרות חברים וקרובי משפחה אשר התפללו לשחרור החשודים.

המשטרה: ירי בניגוד להנחיות

בבית המשפט טען מפקח עופר יגודה, ממשטרת אריאל, כי התקרית החלה כאשר כ-60 תושבים פלסטינים הגיעו ליישוב למסיק זיתים. החשודים חששו כי הפלסטינים הגיעו כדי לבצע פיגוע, כיוון שהיו בידיהם סכינים וגרזנים.
לדברי המשטרה, החלו החשודים לירות באוויר, כדי להניס את הפלסטינים, אולם ללא הועיל. לאחר מכן ירו החשודים יריות נוספות. החשודים פעלו, לדביר המשטרה, בניגוד להנחיות וביצעו ירי שלא על פי הנהלים. במהלך האירוע נפגעו ארבעה פלסטינים ואחד מהם מת מפצעיו מאוחר יותר. סנגורם של החשודים טען בבית המשפט כי מרשיו חששו לגורל ילדיהם ובני משפחותיהם וחשו מאויימים.

השופט: השניים חשודים בהריגה ובפציעה בנסיבות מחמירה

בהחלטתו קבע השופט קסירר, כי העבירות המיוחסות לחשודים הן הריגה ופציעה בנסיבות מחמירות. "לאחר שעיינתי בחומר החקירה ושמעתי דברי בא כוח הצדדים, שוכנעתי כי קיים יסוד סביר למעורבותם של המשיבים במעשה הריגה ופציעה בנסיבות מחמירות", כתב השופט בהחלטתו. "מנסיבות האירוע כמתואר לא שוכנעתי בשלב זה ולכאורה כי יש בסיס סביר לטענת המשיבים להצדקת מעשיהם כמעשה הגנה שהיה דרוש באופן מיידי, כדי להדוף תקיפה שלא כדין".
השופט האריך את מעצרם של השניים בחמישה ימים.

הקהל הגיב בסערת רגשות

הקהל הרב שישב באולם הגיב בזעם על החלטת השופט. ילדים פרצו בבכי והמבוגרים קראו מילות גנאי. תושבת היישוב קראה "הלוואי שיתקיפו גם את השופט בגרזנים וסכינים, חלילה שלא יפגעו בו אבל רק שיעמוד בסיטואציה הקשה הזאת, שיבין שחיינו נתונים בסכנה. לי יש ארבעה ילדים בבית ואני צריכה לדאוג להם השכם והערב מבחינה בטחונית. עד שלא עומדים בצד שלנו, לא ניתן להבין אותנו".
אחד מבניו של החשוד ירון דגני חיבק את אביו וצעק "זה לא דין צדק, זה דין שקר, שולחים אותך סתם לכלא - אנו לא מאמינים במדינה הזו, בממשלה הזו ובבית המשפט הזה. לא עשית שום דבר, שמרת עלינו. אנו רוצים אותך בבית, אבא'.
החשודים ביקשו מיקיריהם להרגיע את הרוחות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יופי ערן כהן
טנא. ניסו להניס את הפלסטינים
צילום: יופי ערן כהן
צילום: יופי ערן כהן
דגני. רוצים את אבא בבית
צילום: יופי ערן כהן
צילום:ערן (יופי) כהן
החברים מפגינים. הבא להורגך, השכם להורגו
צילום:ערן (יופי) כהן
מומלצים