שתף קטע נבחר

פרנקל החזיר לבנק ישראל 238 אלף שקל

נגיד בנק ישראל לשעבר, יעקב פרנקל, העביר לבנק ישראל המחאה על סך 238 אלף שקל, בעקבות דו"ח מבקר המדינה, שקבע כי קיבל תשלומים חורגים עם פרישתו מתפקידו כנגיד. הנגיד קליין מחזיר את כרטיס האשראי שנתן לו בנק ישראל

נגיד בנק ישראל לשעבר, יעקב פרנקל, העביר אתמול (א') לידי בנק ישראל המחאה בנקאית על סך 238 אלף שקל. הסכום הועבר בעקבות דו"ח מבקר המדינה, שקבע כי פרנקל קיבל עם פרישתו תשלומים חורגים בגין החזר ימי מחלה, פדיון ימי חופשה ואש"ל בחו"ל.
פרקליטו של פרנקל, השר לשעבר יעקב נאמן, הודיע על כך היום לוועדת הכנסת לביקורת המדינה שדנה בממצאי הדו"ח על פרנקל.
פרנקל, שלא השתתף בישיבה, כתב לחברי הוועדה, כי אם יחליט היועץ המשפטי לממשלה שאכן לא היה זכאי לכספים שקיבל - ישאירם בנק ישראל בידיו. אם, לעומת זאת, יחליט היועץ המשפטי כי היה זכאי לכספים או לחלקם - על בנק ישראל להשיבם לו.
מבקר המדינה, אליעזר גולדברג, ציין בישיבה, כי למרות ששכרו של פרנקל הוצמד לזה של שר, "מצאנו שהנגיד לשעבר קיבל תוספות ששרים אינם מקבלים בנוגע לפדיון ימי מחלה, ימי חופשה, אש"ל, וגם עניין בקשתו לקרן לצבירת זכויות אקדמיות".
עו"ד נאמן - שהיה אחד משלושה חברי ועדה שאישרו לפרנקל הפקדות כספים חריגות בקרן אקדמית - טען בתגובה, כי רק השכר עצמו של פרנקל צמוד לזה של שר, אך התנאים הנלווים אינם זהים לזה של שר, ולפיכך הוא זכאי לתשלומים הנילווים.
בעניין העובדה שפרנקל השתמש בכרטיס אשראי של בנק ישראל, אמר גולדברג כי אין כל בעיה משפטית עם כך, אך הבעייתיות מתעוררת כאשר פרנקל קיבל בנוסף החזר הוצאות בשיעור של 40%. בתגובה, הודיע נגיד בנק ישראל הנוכחי, ד"ר דוד קליין, כי הוא מחזיר את כרטיס האשראי שניתן לו על-ידי הבנק, לאחר שהתברר לו כי לשרים אין כרטיסי אשראי מוסדיים.
יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אמנון רובינשטיין (מרצ), אמר כי השימוש בכרטיסי אשראי מוסדי הוא רעה חולה וכי יש להעבירו מן העולם. לדבריו, כרטיס אשראי מוסדי יוצר תחושה שאין שמירה מספקת על כספי הציבור.
גולדברג הדגיש, כי יש לעשות אבחנה ברורה וחד-משמעית בין ביקורת המדינה להיבט הפלילי, וכי עליו כמבקר, לבדוק את רק את תקינות המינהל התקין. לדבריו, לפעמים יש תוצר-לוואי לביקורת והוא ההיבט הפלילי - הנמצא במגרשו של היועץ המשפטי לממשלה.
מבנק ישראל נמסר, כי אתמול אכן התקבל אצלם צ'ק על סך 238 אלף שקל מטעמו של פרנקל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרנקל. בינתיים מעביר את הכסף
מומלצים