שתף קטע נבחר

שלושה הרוגים בפיגוע בשוק בנתניה

מחבל מתאבד התפוצץ במרכז השוק; שלושה בני אדם נהרגו ו-50 נפצעו. ההערכה בישראל: מזכ"ל החזית העממית הורה על ביצוע הפיגוע ממקום מושבו "בכלא" ביריחו. נמשכת הכוננות הגבוהה בשרון

כעשרה ימים לאחר הפיגוע הקשה בראשון לציון היכה שוב הטרור בלב ישראל.
מעט לאחר השעה 16:20 (יום א') נכנס מחבל מתאבד לתוך מרכז השוק בנתניה והפעיל חגורת נפץ או מטען שנשא בידו. כ-50 אנשים שהיו במקום נפצעו, שלושה נהרגו. עד עתה פורסמו שמותיהם של שניים מהרוגי הפיגוע: יוסף חביב, בן 70, וארקדי ויזלמן, בן 40, שניהם תושבי נתניה. שמו של ההרוג השלישי טרם הותר לפרסום. (על ההרוגים - ראו ידיעה נפרדת)
כמה עדי ראייה דיווחו כי הבחינו במתאבד לבוש מדי צבא וצעקו: "מחבל! פיגוע!", ואז נשמע הפיצוץ.
כוחות ההצלה שהוזעקו למקום טיפלו בפצועים ופינו אותם לבתי החולים באיזור. כ-10 מהנפגעים במצב קשה. כמה מהם חולצו לאחר זמן רב יחסית כיוון שנלכדו בין ההריסות במקום, לאחר שתקרת השוק התמוטטה.
כוחות המשטרה שהוזעקו למקום פתחו בסריקות מחשש שבמקום ישנם מחבלים נוספים שסייעו למתאבד. מחקירת המשטרה עולה כי המחבל הגיע למקום במונית וכעת נבדק מי הסיע אותו. החיפושים התמקדו באשה שנראתה נמלטת מהמקום, מחשש שהיא חמושה.
בנתניה אירעו במהלך האינתיפאדה פיגועי תופת רבים, האחרון שבהם במלון "פארק" בעיר, שבו נהרגו 29 בני אדם.
בעקבות הפיגוע פתחו בתי החולים באזור קווי חירום. מספרי הטלפון הם: לניאדו - 1255191, הלל יפה - 1255166, בית-החולים מאיר - 1255199. מרכז מידע של עירית נתניה 098106 1255.

העדויות: "עפתי 10 מטר"

אנטולי זיגייב, תושב העיר, הגיע לשוק על מנת לסייע לאשתו בקניות. הוא עמד מטרים בודדים ממקום הפיצוץ. "פתאום היה פיצוץ חזק, ומההדף עפתי למרחק של כ-10 מטרים. הצלחתי לקום, ורצתי למקום של הפיגוע, התחלתי למשוך שם פצועים כדי להביא אותם לכיוון היציאה מהשוק, שם חיכו האמבולנסים".
מרים פיירברג, ראש עיריית נתניה, הגיעה למקום זמן קצר לאחר הפיגוע. "אנחנו כואבים את מה שקורה לנתניה, מדובר באחד השווקים היותר שוקקים בארץ, ואנו מתעדכנים כעת במצב הנפגעים", אמרה.
אלי מימון, נהג מונית: "בדיוק עברתי ונשמע בום גדול. ראיתי חלקי גופות עפים. הפיצוץ היה בתוך השוק ליד מאפיית פיתות. הוא נכנס טיפה לרחוב צדדי ושם קרה הפיצוץ".
נתנאל ג'רבי, בן 25 מנתניה, עבד בשוק בחנות הירקות. "פתאום ראיתי אש על הפנים ואז נפלתי על הרצפה, אני מאוד מקווה שאצליח להבריא עד החתונה שלי בעוד חודשיים. נכנס לי מסמר ליד, אבל הרופאים הוציאו לי אותו". לדברי ג'רבי: "אף פעם לא היתה שמירה בשוק, חוץ מבבוקר לשעתיים".
יעקב ישראל, אביה של ילדה בת 6 שנפצעה קל, מספר: "לא רציתי שהילדה תלך לשוק, אבל חתני הבטיח לילדה לקנות לה משהו מהשוק והיא נורא התלהבה ורצתה ללכת. היא סיפרה לי שהיה פיצוץ ואז היא הרגישה שמחבקים אותה ורצה מהר, עכשיו היא בהכרה מלאה אבל עדיין קצת מפחדת".

הכוחות קיבלו התרעה

כמה שעות לפני הפיגוע הוכרזה כוננות גבוהה באיזור השרון בעקבות התרעה על פיגועים מתוכננים. כוחות גדולים של משטרה נפרסו באיזור והקימו מחסומים, ואולם המחבל הצליח לחדור לעיר.
במערכת הביטחון אומרים כי המחבל הצליח להגיע לנתניה ברכב שהסיע אותו. ככל הנראה הצליח הרכב להימלט. עם זאת, במשטרה לא לוקחים סיכון מחשש שמחבלים נוספים בדרכם לשרון, וממשיכים בכוננות, גם בשל המרדף אחר האשה שסייעה ככל הנראה למחבל.
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב שלמה אהרונישקי, אמר במקום הפיגוע כי לא הייתה התרעה ספציפית על פיגוע בנתניה או בשוק.

ההערכה: החזית העממית אראית לפיגוע

הרשות הפלסטינית פרסמה הודעה המגנה את פיגוע ההתאבדות. "זו פעולה של טרוריסטים", נאמר בהודעת הרשות.
מרבית כלי התקשורת הערביים מדווחים כי ארגון החמאס נטל אחריות לפיגוע בנתניה. על-פי הדיווח, שהופיע במרבית הרשתות הערביות, גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של הארגון, הם שביצעו את הפיגוע. במקביל הגיע דיווח בודד על כך שארגון החזית העממית הוא שאחראי לפיגוע.
במערכת הביטחון מעריכים כי דווקא ההודעה של החזית העממית היא האמינה יותר. גורמי ביטחון אמרו שככל הנראה מזכיר הארגון אחמד סעאדת, שהועבר מרמאללה למעצר ביריחו, בהשגחה של סוהרים בריטים, הוא זה שתכנן והוציא לפועל את הפיגוע, באמצעות התארגנות החזית העממית בטול כרם.
"לא נעים לומר אבל הערכנו שכך יקרה כשהוא ישהה במעצר ברשות ולא יהיה בידינו", אמרו גורמים במערכת הביטחון.

בכתיבת הידיעה השתתפו עלי ואקד ופליקס פריש

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפיגוע בנתניה
צילום: איי פי
צילום : ערוץ 2
פצוע בפיגוע
צילום : ערוץ 2
צילום: איי פי
הפיגוע בנתניה
צילום: איי פי
מומלצים