שתף קטע נבחר

תחקיר צה"ל: המח"ט אישר הטיול בניגוד להוראות

מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אל"מ יוסי אדירי, אישר את טיולם של תושבי קדומים יממה בלבד לפני התקרית הקשה בהר עיבל, בניגוד להוראות

עדויות חדשות בפרשת התקרית בהר עיבל. אהובה גרוסמן, בת 18, סיפרה ל-ynet על מה שאירע. "הלכנו במסלול המכוון ולא חרגנו ממנו בדרך למזבח בהר עיבל. ליוו אותנו ארבעה חיילים ואז לפתע נשמעו יריות שעברו ממש לידינו, אני ואחותי תמר בת ה-11 הסתתרנו מאחורי סלע קטן ושני חיילים שהיו איתנו קראו לנו להגיע אליהם. החיילים שליוו אותנו הגיבו באש אך לא ראו כלום כי ירו עלינו משטח בנוי. רק אחרי שלוש שעות ראינו חיילים שמתפרסים והגיעו גם ארבעה מסוקים שירו על הוואדי הריק ולא על הצלפים".
צופיה שליו, בת 19 מקדומים, אמרה שהיא היתה ליד הרב הרלינג שנהרג. "6.5 שעות התכרבלתי מאחורי סלע, ולא ראיתי חיילים. רק לאחר 6.5 שעות ראיתי חיילים. למסוקים לקח שעה שלמה לגלות אותנו". אברהם מקדומים סיפר שהרב בנימין הרלינג השיב באש לכיוון הערבים מיד כשהחל הירי, בעוד הוא שר שירים חסידיים בניסיון לעודד את הילדים, עד שנפגע מכדור אחד בחזה. חייל מקדומים שאיבטח את הטיול הגיע אליו ונפצע גם כן.

תחקיר צה"ל

אלוף פיקוד מרכז יצחק איתן אמר כי האישור לקיום הטיול בהר עיבל ניתן יום לפני הטיול (יום ד') על ידי מפקד החטיבה המרחבית שומרון, אל"מ יוסי אדירי. לאחר ששקל את העניין. "נראה שהייתה טעות בשיקול הדעת לאחר שבאופן כללי חל איסור על קיום טיולים באירועים ציבוריים ברחבי השטחים במהלך החג", אמר האלוף איתן.
מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל בני גנץ, תיאר את מהלך הקרב: "לאחר שנודע לנו על ירי לעבר המטיילים בהר עיבל והבנתי שיש עירפול בנוגע למיקומם של המטיילים ולמצב בשטח החלטתי לטוס למקום ולפקד אישית על האירוע". להערכתו, הרב הרלינג נהרג מוקדם מאוד במהלך האירוע, "יתכן שכבר במכות האש הראשונות".
עוד אמר תא"ל גנץ: "למקום הוזנקו מסוקי קרב וניתן חיפוי מן המעטפת המזרחית שכללה ירי מקלעים מטנקים ואף מסוקים שירו למקורות הירי. במהלך הקרב הוזנקה למקום יחידה מיוחדת שהגיעה במסוקים להר עיבל, והצטרפה לקרב מצפון".
הכוחות הישראלים שכללו למעלה מחמישים לוחמים ירו לעבר מקורות האש הפלסטינים ובכל פעם שהצליחו לרתק אותם במקומם ולשתק את הירי חולצו כמה מהמטיילים שהיו לכודים בשטח בקבוצות קטנות ולעיתים אף בזוגות או לבדם.
בצה"ל מסבירים כי השעות הארוכות שבהן נמשכה הפעולה נבעו מהתנאים הקשים מאוד בשטח, שהיה נתון כל הזמן תחת ירי מאסיבי של הפלסטינים. גם פניות רבות של אלוף הפיקוד איתן על מנת להפסיק את האש לא עזרו.
האלוף איתן ציין שבמהלך הירי השתמשו הפלסטינים גם במיקלעים כבדים 0.5 אינץ'. המקלעים ניסו לירות לעבר המסוקים אולם האלוף איתן ציין כי המסוקים מוכנים ויודעים על איום המקלעים הכבדים של הפלסטינים.
הן מפקד האוגדה גנץ, והן האלוף איתן, כעסו מאוד על הפלסטינים. "קבוצת אזרחים שכללה תינוקות ילדים קטנים וזקנים איננה יכולה בשום פנים להיתפס ככוח צבאי שמגיע לכבוש את שכם", אמר תא"ל גנץ. ואילו גורם בכיר בפיקוד מרכז אומר "האמת, אני פשוט לא מבין מה הם רצו להשיג מדובר בדינמיקה משוגעת שבה משוגע אחד יורה שני צרורות וצועק כמה משפטים לא ברורים וכבר מצטרפים אליו כל מחזיקי הנשק שנימצאים סביבו ומחילים לירות על מנת להרוג".

לכתר

בעקבות הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד המרכז, החליט צה"ל לשוב ולכתר את העיר שכם. רק מאוחר יותר פינה צה"ל את קוביות הבטון שחסמו את הכניסות לעיר שכם ולכל ערי הגדה, ואיפשר לפלסטינים לנוע בין הערים.
בפיקוד המרכז טוענים כי המטיילים חרגו מהאישור שניתן להם. לדברי הגורמים הבכירים, המתנחלים שהגיעו לתצפית "יוסף" בהר עיבל ירדו מן האוטובוס שהביא אותם, התפזרו על מורדות ההר לכיוון שכם, והתרחקו מן המקום שבו הותר להם לשהות. הם התקרבו 800 מטרים נוספים לכיוון שכם, עד שהגיעו קרוב מאוד לשטחי A של הרשות הפלסטינית, שאליהם יש איסור חמור להיכנס. הגורמים הבכירים אמרו כי המטיילים נהגו "בטיפשות גמורה במלים עדינות", אולם אין לצה"ל אינדיקציות כי מטרתם הייתה ליצור פרובוקציה.

גירסא שונה

צלם פלסטיני של סוכנות ידיעות זרה, שהיה במקום, מתאר גירסא שונה. לדבריו, משעות הצהריים החלו להגיע לאזור עשרות מתנחלים. לדבריו, המתנחלים היו בליווי של ארבעה חיילים. "הם התמקמו באזור עראק א-תאייה שמשקיף על קבר יוסף. פתאום ללא התרעה הם החלו לירות על בתי התושבים המתגוררים בעסכר". לדברי הצלם, לשמע קולות הירי הגיעו למקום עשרות אנשי תנזים והחלו להשיב אש לעבר המתנחלים והחיילים. לדבריו מיד הוקפצו ארבעה מסוקי קרב ישראלים שירו ממקלעי 500 מ"מ לעבר הפלסטינים. מן הירי נהרג פלסטיני ונפצעו חמישה. לדברי הצלם, הירי לא רק נועד לחלץ את הישראלים אלא גם למנוע את פינוי הפצועים הפלסטינים.
מסימני המשבר היתה התייצבותו של מושל שכם מחמוד אל-עלול לצד אנשי התנזים, מבלי לנסות להרגיעם. אל-עלול מקורב לישראלים רבים, אך בתקופה האחרונה, כמו פלסטינים רבים, ניתק כמעט כל קשר עם הישראלים. יש לציין שבנו של המושל נהרג במהומות לפני שבועיים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתוך ערוץ 2 - רונן לידור
פלסטיני יורה אל המטיילים בהר עיבל
צילום: מתוך ערוץ 2 - רונן לידור
צילום:דודו פריד
אלוף פיקוד המרכז יצחק איתן. פיקח אישית על החילוץ
צילום:דודו פריד
צילום: איי אף פי
הפצועים מובלים לבית החולים
צילום: איי אף פי
צילום: אי-פי
מסוקי צה"ל תקפו (תמונת ארכיון)
צילום: אי-פי
צילום: רפרודוקציה
ההרוג. הרב בנימין הרלינג
צילום: רפרודוקציה
מומלצים