שתף קטע נבחר

שרון פיטר את שרי ש"ס

חברי ש"ס ויהדות התורה הצביעו נגד תוכנית הקיצוצים של האוצר. בתגובה פיטר ראש הממשלה את שרי ש"ס ואת סגני השרים מש"ס ויהדות התורה. שרת החינוך שנעדרה מההצבעה ננזפה

ראש הממשלה פיטר אמש את שרי ש"ס ואת סגני השרים של ש"ס ויהדות התורה, לאחר שחברי שתי הסיעות החרדיות הצביעו נגד תוכנית החירום הכלכלית. בנוסף שיגר שרון מכתב אזהרה חריף לשרת החינוך, לימור לבנת (ליכוד), שנעדרה מההצבעה.
הדרמה בכנסת החלה אמש כשתוכנית הקיצוצים של האוצר נדחתה במפתיע בהצבעה בקריאה ראשונה. 47 חברי כנסת, כולל ש"ס ויהדות התורה, הצביעו נגד ההצעה, 44 ח"כים תמכו ואחד נמנע. מייד לאחר מכן כינס שרון התייעצות מהירה עם שר האוצר סילבן שלום, שר התקשורת ראובן ריבלין, ואנשי לשכתו. בתום השיחה יצאה ההודעה: שרי ש"ס מפוטרים. מכתבי הפיטורים נשלחו לשרים ולסגני השרים של ש"ס ויהדות התורה. לפי החוק, פיטורי השרים ייכנסו לתוקף לאחר 48 שעות. פיטורי סגני השרים נכנסו לתוקפם מייד.

"מוכרחים לבצע קיצוץ כואב"

ההצבעה שגרמה לדרמה היתה על ההצעה שגיבש משרד האוצר לקיצוץ 13 מיליארד שקלים. "מוכרחים לבצע קיצוץ כואב כדי למנוע הידרדרות נוספת במצב המשק", אמרו באוצר. תוכנית הקיצוצים עברה בממשלה למרות התנגדות הסיעות החרדיות לפגיעה בקצבאות הילדים, ובאוצר היו בטוחים שהיא תעבור גם בכנסת.
ואולם, ברגע האמת, חברי כנסת רבים מהקואליציה הצביעו נגד ההצעה; ח"כים אחרים מהקואליציה בחרו להיעדר מההצבעה.
בראש המתנגדים מהקואליציה היו אנשי ש"ס ויהדות התורה, שהצביעו כאיש אחד נגד ההצעה. "התרגיל המסריח שרקחו העבודה והליכוד כשל", אמר אלי ישי, "אני נאמן לדרכי ולא לכיסי. בבחירה בין כיבודים לבין הגנה על החלשים, אני מעדיף את ההגנה על החלשים".
בליכוד הדהימה לימור לבנת שלא הופיעה כלל להצבעה. מקורבי שרת החינוך אמרו כי היא ביקשה לבטא בכך את זעמה על הקיצוץ הגדול בתקציב משרדה שהיה גורם לפיטורי אלפי מורים, וכן על כך שהאוצר הפר ההתחייבות שלו אליה. עם זאת, במערכת הפוליטית ציינו כי לבנת ידועה גם כיריבה מרה של שר האוצר סילבן שלום, ו"אין ספק שזה היה שיקול נוסף". יו"ר ועדת החינוך, ח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל, הביע תמיכה בלבנת - ונמנע. גם סגן השר גדעון עזרא מהליכוד לא הצביע.
גם בעבודה, למרות החלטת הסיעה לתמוך בהצעה, היו מורדים. ח"כ אבי יחזקאל למשל הודיע כי למרות שהוא מחויב למשמעת הסיעתית הוא לא יכול לתמוך בתקציב, בשל התנגדותו העקרונית להצעות האוצר. יחזקאל, כמו גם ח"כים אחרים מהעבודה כמו קולט אביטל, חיים רמון, שלמה בן עמי, דליה איציק, אברהם בורג, סלאח טריף, דליה רבין ויעל דיין, בחרו להיעדר. ח"כ נאווף מסאלחה הגדיל לעשות והתנגד. גם חכ"ים אחרים מגשר, המפד"ל והמרכז לא תמכו בהצעה.

"חייבים להציל את המשק"

סילבן שלום אמר לאחר ההצבעה: "הכנסת העדיפה אינטרסיים פוליטים כיתתיים על פני האינטרס הלאומי, אנו נחושים להעביר את תוכנית החירום הממשלתית כי אין ברירה וחייבים להציל את המשק".
יו"ר ועדת הכספים ,ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה), אמר: "הכנסת הוכיחה שהיא בעד העם. הליכוד צריך להבין שזו התוצאה של יחסו לשותפות הטבעיות שלו".
גורמים בליכוד אמרו, לפני ששמעו על פיטורי שרי ש"ס, כי כישלון ההצבעה נובע מהעובדה שבנימין בן אליעזר לא הצליח לשלוט בהצבעת חברי סיעת העבודה. כמו כן הם טענו שנפלו בהצבעה פגמים טכניים שמנעו ספירת שני קולות, וכן שח"כים באופוזיציה הפרו הסכמי קיזוז עם עמיתיהם מהקואליציה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין קיצוץ
צילום: ערוץ 33
המום בכנסת. שר האוצר
צילום: ערוץ 33
מומלצים