שתף קטע נבחר

מבוקשי כנסיית המולד החלו את גלותם באירופה

שני מטוסים הטיסו 12 מהמגורשים הפלסטינים לשש מדינות באירופה. מגורש אחד יישאר בינתיים בקפריסין

12 מבוקשים פלסטינים, מתבצרי כנסיית המולד שגורשו מישראל, החלו אתמול (ד') את גלותם בשש מדינות האיחוד האירופי שהסכימו לקבלם. המבוקש ה-13, ששהה עם עמיתיו בקפריסין מאז הגירוש, יישאר לעת עתה בקפריסין עד שתימצא מדינה, חברה באיחוד האירופי, שתסכים לקבל אותו.
מטוס צבאי ספרדי ומטוס מנהלים איטלקי הטיסו את המבוקשים מקפריסין. המטוס האיטלקי העביר שלושה מהמבוקשים לאיטליה. על סיפונו של המטוס הספרדי עלו תשעה פלסטינים, בדרכם למספר יעדים באירופה - שניים ליוון, שניים לאירלנד, אחד לבלגיה, אחד לפורטוגל ושלושה לספרד. חלק מהמבוקשים יגיעו ליעדיהם הסופיים רק היום (חמישי), לאחר עצירה בספרד.
האיחוד האירופי הדגיש כי 12 המגורשים "ישהו זמנית במדינות המארחות, מסיבות הומניטריות". על פי ההסכם, כל מדינה מארחת תעניק למבוקשים שבשטחה אישור שהייה לתקופה של 12 חודשים. עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם אחרי פרק הזמן הזה.
השליח המיוחד של האיחוד האירופי למזרח התיכון, מיגל מורטינוס, אמר כי 13 הפלסטינים, הנחשבים כטרוריסטים בישראל, ייהנו מחופש יחסי ולא יוחזקו במעצר. כוחות המשטרה המקומיים יעקבו אחרים וכן יעניקו להם הגנה.
איטליה, שקלטה שלושה מהמבוקשים, סירבה למסור היכן ישהו, אולם ראש הממשלה, סילביו ברלוסקוני אמר כי השלושה ישהו יחד באתר סודי. ברלוסקוני אמר עוד כי לשלושה יוענק מעמד חוקי דומה לזה המוענק למלשינים של המאפיה האיטלקית, כלומר הם יהנו מהגנה, אולם חופש התנועה שלהם יהיה מוגבל.
רוב המדינות המארחות סירבו למסור פרטים מזהים אודות המבוקשים שישהו בשטחן אולם פרטים מעטים הודלפו, בעיקר דרך משפחותיהם של המבוקשים בשטחים. אמו של אחד מהם, חאלד אבו ניג'מה, חבר גדודי חללי אל אקצה, אמרה היום בדמעות למראה בנה העושה את דרכו לאיטליה: "אני מודה לעם באיטליה על שהם מקבלים את בני ומבקשת מהם לשמור עליו מפני ישראל". במקביל הודיעה איטליה כי לא תאפשר לקרוביהם של המבוקשים לבקרם במהלך השהות במדינה.
אירלנד תקבל את שני המבוקשים "שלה" היום (חמישי). משרד החוץ האירי הודיע כי המבוקשים יוכלו להישאר במדינה מעבר ל-12 החודשים עליהם סוכם, בתנאי שיגישו בקשות למקלט מדיני.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אחד מהוגרשים בעת הגיעו לספרד
צילום: איי פי
מומלצים