שתף קטע נבחר

"רעש אדמה עז יתרחש בישראל ב-50 השנים הקרובות"

כך אומר ראש המכון לסייסמולוגיה, ד"ר אבי שפירא. לדבריו, הנזק שייגרם תלוי באיכות הבניה. ועדה בין-משרדית חזתה אשתקד כי במקרה של רעידת אדמה קשה ייהרגו בישראל בין 5,000 ל-10,000 בני אדם

מנהל אגף סייסמולוגיה במרכז הגיאופיסי, ד"ר אבי שפירא, מזהיר כי "בטוח שב- 50 השנים הקרובות תתרחש רעידת אדמה בישראל בעוצמה גבוהה". הוא אמר הבוקר (ד'): "אנחנו לא יודעים מתי, אבל זה בטוח יהיה ב- 50 השנים הקרובות. הנזק שייגרם הוא פונקציה של איך בנויים הבניינים בארץ. אם הם נבנו כמו שצריך, הנזק יהיה קטן ואם הם לא נבנו כמו שצריך, מן הסתם הנזק יהיה גדול". לדברי שפירא, "ההערכה שתהיה פה רעידת אדמה מבוססת על היסטוריה של האזור שלנו. אנחנו חיים לאורך מערכת השבר הסורי אפריקני והמערכת הזו מייצרת רעידות אדמה חזקות".
בשנים האחרונות פועלת ועדה בין-משרדית הבוחנת את ההיערכות לרעידות אדמה. הוועדה בודקת בין היתר כיצד ניתן לצמצם הרס של בניינים בעקבות רעידת אדמה ובוחנת סוגיות של חילוץ והצלה והכנת המשק מבחינה כלכלית. ועדת ההיגוי הגישה אשתקד דו"ח לשר השיכון, לפיו במקרה של רעידת אדמה קשה במדינת ישראל, צפויים בין 5,000 ל-10,000 הרוגים, 11-22 אלף פצועים קשה ונזק של 10-50 מיליארד דולר. דו"ח מבקר המדינה שהוגש אשתקד (ראה קישור מימין) הזהיר כי אלפי דירות לא יעמדו ברעידת אדמה חזקה.
בשנת 1927 פקד רעש אדמה עז בעוצמה של 6.2 את האזור. 300 בני אדם נהרגו ונהרסו אלפי בניינים. מוקד הרעש היה בצפון ים המלח והורגש ביריחו, ירושלים, לוד, רמלה, יפו, שכם ונצרת.
בתוך כך, רעשי אדמה עזים פקדו הלילה את מצרים (6 בסולם ריכטר), האי כריתים ביוון (5.7) ואת צפון יפאן (5.7). בכל המקרים לא דווח על נפגעים. יותר מ-21 אלף בני אדם נהרגו אשתקד ברעידות אדמה, 13 אלף מהם בהודו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רעש אדמה בטייוואן
צילום: רויטרס
מומלצים