שתף קטע נבחר

אלפי אנשים ניצלו ממוות בפי גלילות

בשעה 7 בבוקר עמדה מדינת ישראל על סף קטסטרופה אפשרית: מכלית דלק התפוצצה בלב חוות הגז והדלק פי גלילות. מומחים מעריכים שאלפי בני-אדם היו עלולים להיהרג - אולם איש לא נפגע

בשעה 7.00 בבוקר אתמול (ו') עמדה מדינת ישראל על סף אחד האסונות הגדולים שידעה. התסריט השחור ביותר שציירו כוחות הבטחון, תסריט של פיגוע ראווה נוסח הפיגוע במגדלי התאומים, עמד להתממש: מיכלית דלק התפוצצה בלב חוות הדלק והגז פי גלילות. על פי הערכות המומחים, פיגוע כזה צריך היה לעלות בחייהם של אלפי בני-אדם. אולם למרבה המזל, איש לא נפגע.
שום דבר בשגרת הבוקר של יצחק גינצבורג (44) מחולון, נהג מיכלית דלק בקואופרטיב "שלב", לא יכול היה לרמז שמשהו יוצא דופן עומד להתרחש תוך זמן קצר. "כמו בכל בוקר הגעתי למיכלית שחנתה באיזור התעשיה בחולון", סיפר אתמול גינצבורג. "מדי יום אני נוסע למלא אותה בפי גלילות לפני שאני יוצא לקו שלי, הכולל תחנות דלק בפתח תקווה, בתל אביב ובנתניה. עשיתי סריקה מסביב למשאית ולא ראיתי שום דבר חשוד.
"כשהגעתי למתקן בפי גלילות בדקו אותי בכניסה, כמו כל פעם. שני בודקים עברו על המשאית מלמעלה ומלמטה. הם פתחו את ארגזי הכלים ואת מכסי המילוי כדי לראות שלא החביאו שם שום דבר. גם אני הצטרפתי לבודקים ושוב, לא היה שום דבר חשוד".

"המשאית עפה באוויר"

גינצבורג הגיע למתקן תדלוק מספר 7. הוא יצא מהמיכלית ועלה על מתקן הגבהה כדי לחבר את צינור הדלק לפתח המיכלית. בעודו עומד שם – אירע הפיצוץ. "היה בום אדיר, כולם עפו לכל הכיוונים, והמשאית, ששוקלת 20 טון, ממש עפה באוויר. הכל בער ועלה באש", סיפר יעקב, נהג מיכלית אחרת שהיה עד לאירוע. גינצבורג עצמו קפץ ממתקן ההגבהה. "במזל לא קרה לי כלום. חשבתי שזה קצר חשמלי, לא חשבתי שלרגע שזה פיגוע", סיפר.
בחקירה ראשונית עלה החשד כי מטען החבלה הוטמן במיכלית בשעת לילה, בעת שחנתה במגרש חנייה באזור התעשיה בחולון. כמו כן חושדים במשטרה כי המחבלים צפו במשאית בעת שהיא נכנסה לאתר, וכשההתחברה למתקן התדלוק, התקשרו לטלפון הסלולרי שהיה מחובר למטען – וכך הפעילו אותו.
עם הפיצוץ קיבלו נהגים בפי גלילות הוראה להוציא מיד מטווח האש את שאר המיכליות. "רוב הנהגים קפצו מיד, אבל חלק פחדו שיהיה עוד פיצוץ", סיפר אחד הנהגים. "היתה היסטריה נוראית. בלי לחשוב הוצאתי משם במהירות בנסיעה את המשאית שלי ועוד אחת של נהג שנכנס להיסטריה וברח. לא יודע איך עשיתי את זה". מערכות ההתזה של האתר החלו מיד בכיבוי הלהבות, והנהגים הצטרפו למלאכה עם מטפים, תוך זמן קצר כובתה האש. המכלית של גינצבורג נשרפה לחלוטין. אולם מעבר לכך – לא היו נפגעים.
"הנס הזה שכולם מדברים עליו הוא גם הנס הפרטי שלי", אמר אמש גינצבורג. "אני עדיין לא מאמין שנסעתי מחולון עד פי גלילות עם מטען חבלה במכלית".

חברת פי גלילות: אבטחת המתקן פעלה כשורה

מ"מ מנכ"ל חברת פי גלילות אמר, שלומי שריג, אמר כי היו התרעות על פיגוע אפשרי במקום, ונוכח ההתרעות תוגברו השמירה והבדיקות במקום. שריג ציין שהבדיקות נעשות בתיאום עם השב"כ והמשטרה. "אבטחת המתקן פעלה כשורה ובכל זאת נבצע תחקיר ונבדוק היכן היתה המיכלית ומי שמר עליה". נהג המיכלית ומנהלי חברת ההובלה נחקרים על ידי המשטרה.
בדיון חירום שהיה אתמול באתר פי גלילות הוחלט לתגבר את האבטחה והשמירה סביב האתר. סגנית שר התשתיות נעמי בלומנטל אמרה ל-ynet כי "בדיון הוחלט להתקין בור שיקוף שבו ייבדקו המיכליות הנכנסות לאתר כדי למנוע אירוע דומה. כמו כן הוחלט שמיכליות הדלק לא יהיו יותר בלילות ללא פיקוח ונהגים ייאלצו להחנות אותן בחניונים מאובטחים. בנוסף, היא ציינה, יימשך תהליך הפחתת הגז שבמקום, מ-2,600 טונות גז ל-430 טונות, שיוטמנו מתחת לאדמה בתוך 11 חודשים".

בהכנת הידיעה השתתפו גם כתבי "ידיעות אחרונות" בוקי נאה, אמיר קרביץ, נורית פלתר, עמיר רפפורט, בני ברק ואריה אגוזי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
הפיצוץ במיכלית
צילום: דלית שחם
מומלצים